Astronomové spočítali, jak družice Starlink ovlivňují jejich pozorování. Stopy jsou na 18 % snímků a bude hůř

  • Studie analyzovala vliv družic Starlink na pozorování projektu ZTF
  • Přehlídka oblohy se nachází na jihu Kalifornie a jednou za dva dny prohledá celou oblohu
  • Počet stop družic Starlink na snímcích neustále roste, vědecká pozorování však příliš ovlivněna nejsou

Výstavba satelitní konstelace Starlink vzbudila mezi astronomy velké pozdvižení. Obávali se, že desítky tisíc nových družic na nízké oběžné dráze výrazně naruší astronomická pozorování. 

SpaceX reagovala na kritiku zavedením opatření. Družice Starlink nyní disponují clonami (VisorSats), které blokuji světlo odražené od antén družice. Jasnost Starlinků poklesla. Ale bude to stačit?

Před pár lety vznikla řada simulací, které se snažily popsat vliv Starlinku i dalších satelitních konstelací na astronomická pozorování. Nová studie přináší reálná data.

Przemysław Mróz z Astronomické observatoře Varšavské univerzity a jeho tým vzali data z projektu Zwicky Transient Facility (ZTF). Je to poměrně logická a dobrá volba. Míra „ovlivnění“ pozorování závisí na mnoha věcech – na době pozorování, ale třeba také na velikosti zorného pole a délce expozice. Je zřejmé, že když budete pozorovat větší část oblohy, bude větší šance, že se vám v zorném poli objeví družice.

Nejvíce zasažené tak mohou být přehlídky oblohy – dalekohledy, které každou noc snímkují velké části oblohy a hledají „změny“. Může jít o hledání supernov, tranzitujících planet nebo z praktického hlediska asi nejdůležitější – hledání potenciálně nebezpečných planetek.

ZTF se nachází na Dalekohledu Samuela Oschina na slavné observatoři Palomar v Kalifornii. Jedná se o přehlídku oblohy, která každé dva dny pořídí snímky oblohy ve viditelné a blízké infračervené části spektra. ZTF pracuje od roku 2017. Za tu dobu našel mimo jiné více než 4500 supernov a 229 blízkozemních planetek.

Vliv družic Starlink

SpaceX už do vesmíru vyslala 2042 družic, ty poslední před pár hodinami. Celkem 163 družic už skončilo a bylo navedeno do atmosféry. Mróz a jeho tým vzali data ze ZTF z období od listopadu 2019 do září 2021.  Na snímcích z tohoto období bylo 5301 stop družic Starlink. Počet zasažených snímků v průběhu času pochopitelně rostl. 

Zasaženy byly zejména snímky pořízené po západu slunce. Podíl snímků se stopami vzrostl z méně než 0,5 % na konci roku 2019 na 18 % v srpnu 2021. Autoři odhadují, že jakmile bude na oběžné dráze 10 000 družic, budou zasaženy prakticky všechny snímky ZTF, které byly pořízeny po západu slunce.

Nicméně i přes nárůst počtu stop pozorovaných během analyzovaného období nejsou současné vědecké operace ZTF zatím silně ovlivněny. 

„Jedna stopa ovlivňuje méně než jednu desetinu procenta pixelů na obrázku ZTF. Je malá šance, že bychom přehlédli asteroid nebo jinou událost skrytou za satelitní stopou. Ve srovnání s počasím, jako je zatažená obloha, jsou to pro ZTF spíše malé efekty,“ řekl Tom Prince z California Institute of Technology, který se podílel na studii. 

V rámci studie také vědci zjistili, že clony, které blokují světlo odražené od antén, snížily jasnost satelitu zhruba pětinásobně. Jasnost Starlinků je tak někde okolo 6,8 mag, což je za hranicí pozorovatelnosti okem. Pro astronomy to však stále není dost.

Standardy nastíněné na workshopu Satellite Constellations 1 (SATCON1) v roce 2020 uváděly, že by jasnost všech družic na nízké oběžné dráze měla být na úrovni 7 mag nebo slabší, aby to do značné míry snížilo jejich negativní dopad na astronomická pozorování.

Předčasný optimismus?

Podle závěrů studie nemají Starlinky tak velký dopad na pozorování. Jsou zde však dvě „ale“. Počet družic neustále roste, takže počet stop na snímcích bude také výrazně růst. Studie navíc vycházela jen z vlivů na ZTF. Jiné projekty mohou mít větší problémy.

Možná už v příštím roce spustí astronomové observatoř Very C. Rubinové, která bude do jisté míry fungovat podobně a se stejnými cíli jako ZTF. Bude však mnohem citlivější. Přehlídka bude využívat nový dalekohled o průměru hlavního zrcadla přes 8 metrů. 

Diskuze (71) Další článek: Do Česka míří další platební systém pro e-shopy. Za Click to Pay stojí karetní společnosti

Témata článku: Technologie, Vesmír, SpaceX, Výzkum, Astronomie, Starlink, Družice, Satelit, Zwick Transient Facility, ZTF, Jasnost, Přehlídka, Starlinky, Obloha, Mrož, Pozorování, Kalifornie, Dalekohled, Mróz, Astronom, Projekt, Palomar, Tom Princ, Satelitní komplety na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Garmin se naučil volat. Recenze sportovních hodinek Garmin Venu 2 Plus

Garmin se naučil volat. Recenze sportovních hodinek Garmin Venu 2 Plus

Garmin Venu 2 prošly testem v Computeru 8/21, nyní přichází nástupce s označením Plus. Hlavní novinkou je integrace mikrofonu a reproduktoru pro možnost telefonování.

Jiří Kuruc
Hlasový asistentGarminHodinky
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět