Astronomové vystopovali urychlovač částic v solárních erupcích

  • Solární erupce jsou jedněmi z nejvíce energetických explozí v Sluneční soustavě
  • Jejich energie odpovídá stovkám miliard jaderným pum
  • Jak jsou však tyto exploze schopné urychlit částice na rychlosti blízké rychlosti světla?

Solární erupce jsou jedněmi z nejvíce energetických explozí v Sluneční soustavě. Jde o pořádné „rány“, jejichž energie odpovídá stovkám miliard jaderným pum. Přesto vědci nejsou s to rozumně vysvětlit, jak jsou tyto exploze schopné urychlit částice na rychlosti blízké rychlosti světla.

Významný pokrok v tomto směru přináší výzkumný tým, který vedl Gregory Fleishman z amerického institutu New Jersey Institute of Technology (NJIT). S kolegy dokázali vystopovat oblast v solární erupci, v níž podle všeho dochází k urychlení elektricky nabitých částic na relativistické rychlosti.

K objevu došlo díky pozorování radioteleskopu Expanded Owens Valley Solar Array (EOVSA), který provozuje institut NJIT, v roce 2017, která se týkala masivní solární erupce třídy X. EOVSA pořizuje detailní snímky erupcí a změn v magnetickém poli Slunce, které erupci provázejí. Tyto snímku přitom zachycují situaci na stovkách frekvencí rádiových vln současně.

Efektivní urychlovač částic

Analýzy těchto pozorování odhalily velmi efektivní urychlovač částic v oblasti nejjasnějšího bodu pozorované solární erupce. Obvyklé sluneční plazma se tam během erupce přemění na vysokoenergetické elektrony.

Nejde přitom o žádný malý prostor. Ve skutečnosti má oblast „urychlovače“ při solární erupci velikost téměř jako dvě planety Země. Její objev je pro astronomy darem z nebe. Teď mohou během budoucích solárních erupcí studovat procesy přirozeného urychlování částic, které pozorujeme na řadě míst ve vesmíru.

Podle Fleishmana se ukázalo, že Slunce odpaluje své erupce v mnohem rozlehlejších oblastech, než se doposud myslelo. Je to poprvé, kdy astronomové identifikovali oblast klíčovou pro urychlování částic, její velikost, tvar, i pozici na Slunci.

Zároveň je jasné, že ještě není hotovo. Podstata mechanismu, který dramaticky urychluje elektricky nabité částice při solárních erupcích, nám stále ještě uniká. Zdá se také, že je nutné zásadně přepracovat modely, které používáme ke studiu solárních erupcí a jejich vlivu na Zemi.

Váš názor Další článek: Programování elektroniky: Jak odposlouchávat roztomilý teploměr od Xiaomi

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, Astronomie, Energie, Slunce, Sluneční soustava, Částice, Urychlovač, Rychlost, Astronom, Erupce, Rychlost světla, Jaderná puma, Stovka miliard, ExplozeSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

** Na většině map vypadá Rusko větší než ve skutečnosti ** A co teprve takové Grónsko, které je reálně 14× menší než Afrika ** Za vše může kartografická projekce a její historický vývoj

Jakub Čížek
MapyHistorie
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA