Astronomové vytěžili ze starých dat teleskopu Kepler systém se sedmi planetami

  • Odborníci použili data mise teleskopu Kepler k sestavení nové verze katalogu exoplanet či kandidátů na exoplanety
  • Ten nám poskytne nové a detailnější informace o mnoha z nich
  • Pěkným příkladem je pozoruhodný planetární systém hvězdy, která nese označení Kepler 385

Ostře sledovaná mise amerického „lovce explanet,“ vesmírného teleskopu Kepler, která vedla k objevu mnoha cizích světů, skončila v roce 2018. Získala ale tak velké množství dat, že je vědci doposud zpracovávají a stále v nich nacházejí cenné informace.

Jack Lissauer z výzkumného centra NASA Ames Research Center a jeho spolupracovníci použili data mise teleskopu k sestavení nové verze katalogu exoplanet či kandidátů na exoplanety, objevených Keplerem.

Stále platí, že Kepler nalezl většinu dnes známých exoplanet a nový katalog poskytne odborníkům nové a detailnější informace o mnoha z nich.

Kepler 385

Pěkným příkladem je pozoruhodný planetární systém hvězdy, která nese označení Kepler 385. Vědci už dlouho vědí, že se v něm vyskytuje celá řada exoplanet. Některé z nich byly potvrzeny v roce 2014, další zůstávaly kandidáty na exoplanety. Nový katalog zahrnuje poznatky získané pokročilými metodami a analýzami dat, díky nimž nabízí nový pohled na tento planetární systém.

Kepler 385 je podle dostupných údajů hvězda velmi podobná Slunci. Pozorujeme ji ve vzdálenosti asi 4 670 světelných let. Je asi o 10 procent větší než Slunce a asi o 5 procent více horká. Zároveň patří k několika málo hvězdám, u nichž jsme objevili více než více než 6 planet. Už to samo o sobě stojí za pozornost.

Na systému Kepler 385 je ale také fascinující, že je úplně jiný než Sluneční soustava. Doposud jsme tam našli sedm exoplanet. Všechny jsou větší než Země a zároveň menší než Neptun. Dvě nejvíce vnitřní planety jsou o něco větší než Země, zřejmě jde o kamenné planety a asi mají jen velmi řídkou atmosféru. Zbývající pětice planet má zhruba dvojnásobný průměr oproti Zemi a zřejmě je tam hustá atmosféra.

Pokud jde o obyvatelnost těchto sedmi exoplanet, tak není moc co řešit. Všechny jsou blíž ke hvězdě, než kde v systému Kepler 385 začíná obyvatelná zóna. A všechny jejich hvězda „opéká“ víc, než Slunce kteroukoliv planetu Sluneční soustavy. Jsou to nejspíš hodně nepříjemné světy.

Zároveň je jasné, že soustava Kepler 385 ještě neřekla své poslední slovo. Vědce velmi zajímá, jak tyto exoplanety vypadají v detailním pohledu. Rovněž není vyloučeno, že ani sedm planet nebude v tomto planetárním systému definitivní počet. Vesmírné i pozemní teleskopy mají o zábavu postaráno.

Váš názor Další článek: Vyhynutí dinosaurů po nárazu asteroidu způsobil prach v atmosféře a zastavení fotosyntézy

Témata článku: , , ,