Atlantský oceán se neustále rozšiřuje. Vědci odhalili nový bizarní jev

Atlantský oceán se neustále rozšiřuje a konvenční desková tektonika nedokáže úplně objasnit, proč k tomu dochází. Informoval o tom Gizmodo.

Když v roce 2016 vědci z Velké Británie a Itálie spustili na dno Atlantiku 39 seismometrů, očekávali, že jejich zjištění budou „velmi nudná“. Místo toho však odhalili nový bizarní jev.

Zdá se, že tento jev tlačí okraje oceánu dále od sebe a částečně tak přepisuje dosavadní vědecké poznatky o postupném pohybu tektonických desek.

Jako těsto na pizzu

Ukázalo se, že plášť pod Atlantikem je ohniskem seismické aktivity. Pod Středoatlantickým hřebenem se magma ve spodním plášti tlačí nahoru a ven způsobem, který Gizmodo přirovnal k procesu vytlačování těsta na pizzu.

Stejným způsobem vznikly vulkanické ostrovy jako Havaj a Island – s tím rozdílem, že tyto konkrétní výrony nemají podobu erupcí a ani nedosahují povrchu.

Badatelé před sebou nicméně mají ještě spoustu práce. Jak jeden z nich – seismolog Nick Harmon z University of Southampton – prozradil, i jejich nejlepší data vypadají jako „rozmazaný CAT sken“.

Diskuze (9) Další článek: Bastlíř upravil 17 let starý Apple iPod tak, že zvládne přehrávat písničky ze Spotify

Témata článku: Výzkum, Země, Velká Británie, Itálie, Geologie, Oceán, Atlantik, Havaj, Těsto, Pizza, Atlantský oceán, Gizmodo, Jev, Island, Vědec, PlášťSuperinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Jak zrušit Facebook: Když chcete smazat účet, nestačí ho jen deaktivovat

Jak zrušit Facebook: Když chcete smazat účet, nestačí ho jen deaktivovat

** Z Facebooku můžete zmizet dvěma způsoby. Buď dočasně, nebo natrvalo ** Nashromážděná data si můžete stáhnout ** Když účet smažete, nemůžete si už založit nový

David Polesný
SoukromíFacebookSociální sítěWeb