Atomový reaktor Kilopower může být za tři roky připravený k misi na Mars. Nebo i někam dál

Vzpomínáte si na Kilopower? Jde o iniciativu NASA a amerického Ministerstva energetiky, kteréžto instituce spolupracují na vývoji systémů využívajících štěpnou jadernou reakci. Ty by měly usnadnit budoucí zkoumání vesmíru.

Realizační tým nyní oznámil, že jeden z jeho reaktorů by mohl být do roku 2022 nachystán k vyslání na Mars nebo jiné vzdálené místo.

„Myslím, že bychom to mohli dodělat během tří let a být připraveni na let,“ prohlásil šéf projektu Patrick McClure koncem minulého měsíce na prezentaci. NASA však zatím žádný časový rozvrh nezveřejnila.

Atomová lednička

Prototyp Kilopoweru je velký zhruba jako lednička, díky čemuž se bez problémů vejde do rakety. Podle dostupných informací by mohl poskytovat takové množství energie, které by na zemi pokrylo spotřebu zhruba 8 domů. Předpokládá se, že astronautům (potažmo i případným kolonistům) bude zajišťovat například osvětlení.

Tvůrci Kilopoweur již uskutečnili dvě zkoušky v pozemských podmínkách (v letech 2017 a 2018), ale dosud neměli příležitost vzít svůj experimentální štěpný reaktor do kosmu.

Space.com nicméně uvádí, že oba výše zmíněné testy přinesly pozitivní výsledky. Během druhého z nich reaktor přeměňoval teplo uvolňované pří štěpení jader na elektřinu s 30% účinností, což je velice slušné.

Diskuze (88) Další článek: Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Témata článku: Technologie, Vesmír, Výzkum, NASA, Mars, Elektřina, Energie, Reaktor, Patrick, Atomový reaktor, Vyslání, Ministerstvo energetiky, DAL, Mise, Jaderná reakce, Kolonizace marsu, Lednička, Mar, TRI