Audi e-tron GT je nový elektrický sedan, který z nuly na stovku zrychlí za 3,1 sekundy

Německá automobilka Audi představila svůj nový elektromobil. Sedan e-tron GT má ambice stát se vyzyvatelem automobilů Tesla a Porsche. Výrobce tak pokračuje ve svém plánu uvést na trh do roku 2025 více než 30 elektrických vozidel a plug-in hybridů.

Pohon Audi e-tron GT 2022 obstarávají dva elektrické motory – menší vpředu produkuje výkon 235 koní, zatímco větší na zadní nápravě má výkon 316 koní. Oba dohromady poskytují kombinovaný výkon 470 koňských sil a točivý moment 616 Nm.

Audi e-tron GT

V případě potřeby ještě vyššího výkonu je k dispozici režim over-boost, ve kterém mohou elektromotory po dobu 2,5 sekundy poskytnout výkon až 523 koňských sil. Vůz v této konfiguraci zrychlí z 0 na 100 km/h za 3,9 sekundy a jeho maximální rychlost je omezená na 245 km/h.

Pro příznivce ještě sportovnější jízdy bude připravená verze RS. Ta má vpředu stejnou pohonnou jednotku, zadní nápravu však pohání elektromotor s výkonem 450 koní. S kombinovaným výkonem 589 koní a až 637 koní v režimu over-boost je automobil schopen zrychlit na stovku za 3,1 sekundy.

Jak lze u verze RS očekávat, od základního modelu se odlišuje nejen výkonnějším motorem, ale i odlišným naladěním podvozku a řízení. Vůz tak má poskytnout sportovnější vlastnosti na úkor o něco nižšího komfortu. Budoucí majitelé se mohou těšit na vzduchové odpružení s možností změny světlé výšky o 2 centimetry nahoru i dolů.

Dojezd přes 400 kilometrů

Podobně, jako Porsche Taycan, i nový e-tron GT těží z dvourychlostní převodovky. V běžných jízdních režimech využívá hnací ústrojí druhý převodový stupeň, který šetří energii. Ve sportovních jízdních režimech však vozidlo startuje kvůli lepšímu zrychlení na první převodový stupeň a při rychlosti 80 až 90 km/h přeřadí na druhý rychlostní stupeň.

K lepším jízdním vlastnostem má přispět také systém řízení všech kol, známý například z modelů RS6 Avant a RS7 Sportback. Zadní kola se otáčejí (až o 2,8 stupně), čímž v nízkých rychlostech zlepšují manévrovatelnost a při rychlejší jízdě vylepšují stabilitu v zatáčkách.

Všechny modely Audi e-tron GT budou dodávány s lithium-iontovým akumulátorem s kapacitou 93,4 kWh s integrovanou chladicí strukturou. Díky možnosti nabíjení stejnosměrným proudem výkonem až 270 kW bude možné nabít baterie na 80 procent za méně než 23 minut. Předpokládaný dojezd je někde mezi 400 a 450 kilometry.

Diskuze (6) Další článek: Apple Mapy se snaží dohnat konkurenci, bude v nich možné nahlásit nehodu nebo radar

Témata článku: Elektromobily, Automobily, Německo, Audi, Porsche, Tesla, Elektromotor, Audi e-tron GT, Porsche Taycan, Automobilka, Sedan, Kter, Kůň, SekundaPřekládáme doménu na IP adresu krok za krokem a už chápeme, jak by mohlo Rusko přijít o internet

Překládáme doménu na IP adresu krok za krokem a už chápeme, jak by mohlo Rusko přijít o internet

** Jedním z klíčových systémů na internetu je DNS ** Stará se o překlad doménového jména na koncovou IP adresu ** Dnes si ten překlad vyzkoušíme krok za krokem

Jakub Čížek
DNSTechnologieInternet
Srovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Srovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Vybrali jsme osm chytrých hodinek s cenou maximálně 2 000 Kč. Díky nim můžete mít všechny notifikace hezky po ruce, případně vědět, jak moc jste se dnes hýbali nebo jak dobře, či špatně jste spali.

Jakub Michlovský
SrovnáníHodinky
Jak dobře vybrat router. Potřebujete Wi-Fi 6, co nejvíc antén a fyzických portů

Jak dobře vybrat router. Potřebujete Wi-Fi 6, co nejvíc antén a fyzických portů

** Wi-Fi router je zařízení, přes které se připojíte k bezdrátové síti Wi-Fi a k internetu ** Poradíme, jak Wi-Fi router vybrat, na co myslet a čemu se vyhnout ** Doporučíme konkrétní osvědčené routery

Stanislav Janů
Jak vybratRouter
Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

** Hybrid tabletu a čtečky je špičkovým kusem hardwaru. ** Výrazně se omezuje na použití jako zápisníku a čtení. ** Ani u tohoto typu zařízení se nevyhneme předplatnému.

Stanislav Janů
reMarkableE-inkTesty
Jak dobře vybrat disk SSD. Drahé jsou zbytečné, ty nejlevnější špatné

Jak dobře vybrat disk SSD. Drahé jsou zbytečné, ty nejlevnější špatné

** Vybrat správný disk SSD není příliš složité ** Na některé důležité parametry si ale musíte dát pozor ** Výrobcům se dá věřit, udávané rychlosti jsou dosažitelné

Jiří Kuruc
Jak vybratSSD
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows