Austrálie využije technologii 3D tisku k údržbě své flotily ponorek

  • Austrálie chce při údržbě ponorek využívat technologii 3D tisku
  • Společnost ASC vyvíjí nový postup nanášení kovového prášku
  • Tento nástřik by měl vytvořit na ošetřovaném povrchu vrstvu hustě uspořádaných kovových částic

které námořnictvo k dispozici. Flotila, která na papíře vypadá úctyhodně, totiž může být ve skutečnosti mnohem menší. V případě ponorek může být v aktivní službě třeba jen jedna ze čtyř. Zbývající ponorky se mohou přesouvat, být v opravě anebo třeba na tréninku posádek.

Společnost ASC, která má na starost údržbu australských ponorek, by ráda využila k zajištění větší akceschopnosti australského námořnictva Royal Australian Navy technologii 3D tisku. V rámci dvouletého projektu s australskou výzkumnou agenturou CSIRO a společností DMTC Limited, vyvíjejí postupy aplikace 3D tisku k opravám a údržbě ponorek třídy Collins Class přímo na moři.

Jde o ponorky s dieselelektrickým pohonem, které pro Royal Australian Navy vyprojektovala švédská loděnice Kockums. Austrálie v letech 1996 až 2003 zařadila do služby celkem 6 těchto ponorek. Všechny jsou přitom stále aktivní. Ponorky o délce 77,8 metrů a výtlaku 3051 tun na hladině jsou vyzbrojeny šesti 533mm torpédomety a mohou nést vždy až 22 torpéd či střel anebo 44 min.

Nový postup nanášení kovového prášku

Společnost ASC vyvíjí nový postup nanášení kovového prášku, který zahrnuje sprejování plynu s tímto práškem nadzvukovou rychlostí. Tento nástřik by měl vytvořit na ošetřovaném povrchu vrstvu hustě uspořádaných kovových částic.

Podle informací ASC jde o metodu, která nevyžaduje vysoké teploty. Ty jsou přitom obvykle nezbytné k 3D tisku kovových materiálů. Velkou výhodou takového postupu je, že nedojde k poškození komponent, které se nacházejí v oblasti aplikace 3D tisku.

Zároveň takové opravy mohou probíhat během plavby ponorky, aniž by se musela uchýlit do suchého doku. To by šetřilo jak čas, tak i peníze. Hlavním cílem snah společnosti ASC je získat licenci pro technologii 3D tisku s nástřikem za studena k jejímu využití flotilou ponorek Royal Australian Navy.

Podle představitele ACS Stuarta Whileyho by použití 3D tisku pro opravy přímo během plavby ponorek, včetně jejich kritických komponent, jako je tlakové těleso (pressure hull), mělo podstatně zvýšit rychlost oprav a s tím i bojovou připravenost těchto významných válečných plavidel Austrálie.

Titulní foto: Official U.S. Navy Page, CC BY 2.0

Diskuze (2) Další článek: Ransomware na druhou: Program slibuje dešifrování napadených souborů, místo toho je zašifruje ještě jednou

Témata článku: Technologie, 3D tisk, Výzkum, Vojenství, Austrálie, Armáda, Námořnictvo, Ponorky, Ponorka, Ponor, ACS, Nástřik, SVE, Manufacturing, Cold, Nanášení, Flotila, ASC, Údržba, Tisk, PONLék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Recenze hry Disco Elysium - Final Cut. Detektivka, která by vydala na knižní sérii

Recenze hry Disco Elysium - Final Cut. Detektivka, která by vydala na knižní sérii

Tato detektivka je už sice starší záležitostí, ale na konzole dorazila v krabicové verzi teprve nedávno. Při té příležitosti jsme si řekli, že by nebylo od věci se k ní vrátit a podívat se na to, jaké změny přinesla její Final Cut verze.

Martin Nahodil
Disco ElysiumPS5RecenzeAdventury
Elon Musk chce, aby na základně SpaceX již příští rok fungovaly dvě „Mechazilly“

Elon Musk chce, aby na základně SpaceX již příští rok fungovaly dvě „Mechazilly“

** SpaceX vybudovala relativně jednoduše stavěnou ocelovou věž o výšce 145 metrů ** Teď bude možné tuto věž postupně vybavit velkými pohyblivými rameny a dalšími prvky ** Ty by z ní měly udělat to, co Elon Musk emotivně nazývá „Mechazilla“

Jiří ČernýStanislav Mihulka
StarshipStavbyElon Musk