Australští vědci už mají v provozu první kvantový počítač, který pracuje při pokojové teplotě

Většina kvantových počítačů od různých výrobců měla jedno společné – pro udržení kvantových funkcí bylo nutné extrémní chlazení a také odrušení šumu, což znamená vysoké náklady a složitý servis. Startup Quantum Brilliance ale vyvinul a v Austrálii poprvé nasadil do provozu první kvantový počítač, který žádné takové speciality nepotřebuje a neliší se tak od běžného počítače.

Současné nejlepší kvantové počítače a akcelerátory vyžadují extrémně nízké teploty a rušení kvůli použitým technologiím – křemíkové kvantové tečky, supravodivé nabité qubity (transmony) nebo třeba iontové kanály a podobně.

Quantum Brilliance na to jde s vlastním kvantovým akcelerátorem jinak a vše je postaveno kolem uměle vytvořených diamantů a chyb v jejich struktuře (Nitrogen-vacancy center).

Díky tomu lze pomocí magnetů, elektrického pole, světla a dalších technik číst spin elektronu (qubitu) a to při běžné pokojové teplotě. Zmíněný kvantový akcelerátor používá techniku interakce pomocí fotoluminiscence.

Velikost běžného serveru

Kvantový akcelerátor má velikost běžného serveru a je umístěn v běžném počítačovém racku. Bude součástí dalšího výzkumu v rámci Pawsey Supercomputing Rsearch Centre, který má k dispozici i výkonný klasický superpočítač HPE Cray Ex.

Startup má v plánu do budoucna dostat vlastní kvantový počítač tohoto typu do všech možných zařízení, včetně aut, telefonů a podobně. I když zatím nejde o obecný kvantový počítač, i tyto kvantové akcelerátory dokáží ve specifických úlohách a algoritmech nabídnout řádově vyšší výkon než běžné počítače, respektive procesory či další běžné čipy.

Diskuze (2) Další článek: Francie zakázala slova streamer, eSport a další. Šance na úspěch jsou mizerné, zákaz „le Wi-Fi“ nikdo nebral vážně

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,