Automatický obranný systém C-RAM bránil americkou ambasádu v Bagdádu před raketami

  • Před několika dny odpálili ozbrojenci rakety na americkou ambasádu v iráckém Bagdádu
  • Do obrany se zapojil i pozoruhodný automatický systém C-RAM
  • Ten je založený na šestihlavňovém rotačním kanónu M61A1 Vulcan

Před několika dny odpálili ozbrojenci, nejspíš z milicí podporovaných Íránem, rakety na důkladně střeženou a opevněnou americkou ambasádu v iráckém Bagdádu. Bylo to asi osm raket, které podle dostupných údajů způsobily menší škody.

Do obrany ambasády se zapojil technicky pozoruhodný automatický systém blízké obrany C-RAM (Counter rocket, artillery, and mortar), který vypálil několik dávek. Jeho palba byla zřetelně patrná na videozáznamech, které se objevily v médiích. Zatím ale není jasné, zda C-RAM uspěl a něco zasáhl.

Obranný systém C-RAM vznikl ze zbraňového systému amerického námořnictva Phalanx CIWS (Close-In Weapon System), vyvinutého společností General Dynamics. Je to poslední linie obrany, za kterou už jsou jen samotné lodě. Brání je před letouny, raketami, torpédy, drony nebo i malými čluny protivníka.

Co „RD-D2“ dokáže?

Phalanx je založený na šestihlavňovém rotačním kanónu M61A1 Vulcan, ráže 20 mm, jehož palbu automaticky řídí radarový systém. Horní část zbraňového systému připomíná bílou popelnici, takže se mu důvěrně přezdívá R2-D2, podle legendárního robota ze světa Hvězdných válek.

C-RAM i Phalanx vypálí 4 500 střel za minutu. Zároveň právě munice představuje jeden z klíčových rozdílů mezi těmito systémy. Phalanx používá protipancéřové střely z wolframu nebo ochuzeného uranu.

C-RAM namísto toho střílí municí HEIT-SD (High-explosive incendiary tracer, self-destruct). Některé projektily se po krátké pauze zažehnou, což systému dovoluje lépe sledovat palbu a mířit. Zbylé střely spáchají sebedestrukci a explodují poté, co uletí asi 2 300 metrů.

Systémy Phalanx operují na moři. Tam obvykle není příliš nutné starat se o to, kam jaká střela dopadne. Všude je voda. C-RAM je ale pozemní systém a jeho střely, které nezasáhnou cíl, by mohly natropit značné vedlejší škody.

Navíc jde o systém blízké obrany, takže se nachází opravdu blízko u jednotek a objektů, která má chránit. Když jeho projektily explodují ještě ve vzduchu, tak je palba systému C-RAM pro okolí mnohem bezpečnější.

Sebedestrukční munice zároveň také komplikuje analýzy výsledků obranné palby. Střelba systému C-RAM je spektakulární. Vzduch je plný explozí. Ty ale obvykle pocházejí právě z automatických výbuchů munice. Zároveň je jasné, že přilétající hrozbu, v tomto případě raketu, je možné systémem C-RAM zneškodnit i bez nápadné exploze.

Diskuze (50) Další článek: Umělé slunce, vlastní 4K projektor i vodou chlazený foťák. Tenhle nadšenec dělá s elektronikou divy

Témata článku: Technologie, Vojenství, USA, Raketa, Armáda, Zbraně, General Dynamics, Kanón, Phalanx, Obranný systém, Vulcan, Írán, Automatický systém, Systém, Munice, Phalanx CIWS, Hvězdná válka, Ambasáda, Palba, Bagdád


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

Nejlepší notebooky do 20 000 Kč. Tipy, co se dnes vyplatí koupit

** S cenou do 20 tisíc lze vybrat solidní notebook na práci i hry ** Přenosné notebooky nabídnou i kovová těla a rychlý hardware ** Možná největší problém je nedostupnost, nejžádanější kusy jsou vyprodané

David Polesný | 36

David Polesný
VánoceNotebooky
Nová volitelná aktualizace opravuje více než 40 chyb v operačním systému Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Finanční správa tento měsíc spustí Moje Daně. Přiznání má být hračka
Lukáš Václavík
eIdentitaČeskoeGovernment
Vodafonu se zhroutila kabelovka. Síť bývalého UPC má výpadky
Lukáš Václavík
VodafoneUPC
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Jak napsat znak průměru: Ø nebo ø
Ondřej Králík