Automatický obranný systém C-RAM bránil americkou ambasádu v Bagdádu před raketami

  • Před několika dny odpálili ozbrojenci rakety na americkou ambasádu v iráckém Bagdádu
  • Do obrany se zapojil i pozoruhodný automatický systém C-RAM
  • Ten je založený na šestihlavňovém rotačním kanónu M61A1 Vulcan

Před několika dny odpálili ozbrojenci, nejspíš z milicí podporovaných Íránem, rakety na důkladně střeženou a opevněnou americkou ambasádu v iráckém Bagdádu. Bylo to asi osm raket, které podle dostupných údajů způsobily menší škody.

Do obrany ambasády se zapojil technicky pozoruhodný automatický systém blízké obrany C-RAM (Counter rocket, artillery, and mortar), který vypálil několik dávek. Jeho palba byla zřetelně patrná na videozáznamech, které se objevily v médiích. Zatím ale není jasné, zda C-RAM uspěl a něco zasáhl.

Obranný systém C-RAM vznikl ze zbraňového systému amerického námořnictva Phalanx CIWS (Close-In Weapon System), vyvinutého společností General Dynamics. Je to poslední linie obrany, za kterou už jsou jen samotné lodě. Brání je před letouny, raketami, torpédy, drony nebo i malými čluny protivníka.

Co „RD-D2“ dokáže?

Phalanx je založený na šestihlavňovém rotačním kanónu M61A1 Vulcan, ráže 20 mm, jehož palbu automaticky řídí radarový systém. Horní část zbraňového systému připomíná bílou popelnici, takže se mu důvěrně přezdívá R2-D2, podle legendárního robota ze světa Hvězdných válek.

C-RAM i Phalanx vypálí 4 500 střel za minutu. Zároveň právě munice představuje jeden z klíčových rozdílů mezi těmito systémy. Phalanx používá protipancéřové střely z wolframu nebo ochuzeného uranu.

C-RAM namísto toho střílí municí HEIT-SD (High-explosive incendiary tracer, self-destruct). Některé projektily se po krátké pauze zažehnou, což systému dovoluje lépe sledovat palbu a mířit. Zbylé střely spáchají sebedestrukci a explodují poté, co uletí asi 2 300 metrů.

Systémy Phalanx operují na moři. Tam obvykle není příliš nutné starat se o to, kam jaká střela dopadne. Všude je voda. C-RAM je ale pozemní systém a jeho střely, které nezasáhnou cíl, by mohly natropit značné vedlejší škody.

Navíc jde o systém blízké obrany, takže se nachází opravdu blízko u jednotek a objektů, která má chránit. Když jeho projektily explodují ještě ve vzduchu, tak je palba systému C-RAM pro okolí mnohem bezpečnější.

Sebedestrukční munice zároveň také komplikuje analýzy výsledků obranné palby. Střelba systému C-RAM je spektakulární. Vzduch je plný explozí. Ty ale obvykle pocházejí právě z automatických výbuchů munice. Zároveň je jasné, že přilétající hrozbu, v tomto případě raketu, je možné systémem C-RAM zneškodnit i bez nápadné exploze.

Diskuze (50) Další článek: Umělé slunce, vlastní 4K projektor i vodou chlazený foťák. Tenhle nadšenec dělá s elektronikou divy

Témata článku: Technologie, Vojenství, USA, Raketa, Armáda, Zbraně, Munice, Phalanx CIWS, Obranný systém, Vulcan, Phalanx, Bagdád, Írán, CIWS, Kanón, Hvězdná válka, General Dynamics, Systém, Ambasáda, Palba, Automatický systémDJI Mini 3 Pro: Tohle by mohl být nejlepší rekreační dron pro letošní léto

DJI Mini 3 Pro: Tohle by mohl být nejlepší rekreační dron pro letošní léto

** DJI představilo třetí generaci svých nejmenších dronů Mini ** A pozor, už to není žádné ořezovátko. Konečně dorazil autopilot ** Také ale výrazně poskočila cena

Jakub Čížek
DJIDrony
Jak dobře vybrat disk SSD. Drahé jsou zbytečné, ty nejlevnější špatné

Jak dobře vybrat disk SSD. Drahé jsou zbytečné, ty nejlevnější špatné

** Vybrat správný disk SSD není příliš složité ** Na některé důležité parametry si ale musíte dát pozor ** Výrobcům se dá věřit, udávané rychlosti jsou dosažitelné

Jiří Kuruc
Jak vybratSSD
Srovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Srovnávací test chytrých hodinek do 2000 Kč. Dříve vyhozené peníze, dnes už ty nejlepší dávají smysl

Vybrali jsme osm chytrých hodinek s cenou maximálně 2 000 Kč. Díky nim můžete mít všechny notifikace hezky po ruce, případně vědět, jak moc jste se dnes hýbali nebo jak dobře, či špatně jste spali.

Jakub Michlovský
SrovnáníHodinky
Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

Ruský notebook je přesně tak hrozný, jak si představujete

** Letos se začne prodávat první ruský notebook Bitblaze Titan ** Neohromí výkonem ani výbavou, nýbrž svou neotesaností ** A stejně nakonec není tak ruský, jak se tváří

Lukáš Václavík
RuskoNotebooky
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Ušetříte za data. Návod, jak na YouTube poslouchat jen zvuk

Na YouTube existuje spousta videí, u kterých stačí pouze poslouchat zvuk. Zásadně se tím sníží objem přenesených dat.

Jiří Kuruc
YouTubeTipy
První neuronové sítě už možná získaly vědomí, tvrdí OpenAI. Buďte ale klidní, stejně se to nedá ověřit

První neuronové sítě už možná získaly vědomí, tvrdí OpenAI. Buďte ale klidní, stejně se to nedá ověřit

** Jeden ze zakladatelů laboratoře OpenAI publikoval kontroverzní tweet ** Rozjela se pod ním bohatá debata vědců ** Může mít AI vůbec vědomí? A dokážeme to zjistit?

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

Recenze reMarkable 2. Geniální zápisník, úžasná technologie a e-ink rychlejší než iPad

** Hybrid tabletu a čtečky je špičkovým kusem hardwaru. ** Výrazně se omezuje na použití jako zápisníku a čtení. ** Ani u tohoto typu zařízení se nevyhneme předplatnému.

Stanislav Janů
reMarkableE-inkTesty