USA | Zbraně | Armáda

Automatický obranný systém C-RAM bránil americkou ambasádu v Bagdádu před raketami

  • Před několika dny odpálili ozbrojenci rakety na americkou ambasádu v iráckém Bagdádu
  • Do obrany se zapojil i pozoruhodný automatický systém C-RAM
  • Ten je založený na šestihlavňovém rotačním kanónu M61A1 Vulcan

Před několika dny odpálili ozbrojenci, nejspíš z milicí podporovaných Íránem, rakety na důkladně střeženou a opevněnou americkou ambasádu v iráckém Bagdádu. Bylo to asi osm raket, které podle dostupných údajů způsobily menší škody.

Do obrany ambasády se zapojil technicky pozoruhodný automatický systém blízké obrany C-RAM (Counter rocket, artillery, and mortar), který vypálil několik dávek. Jeho palba byla zřetelně patrná na videozáznamech, které se objevily v médiích. Zatím ale není jasné, zda C-RAM uspěl a něco zasáhl.

Obranný systém C-RAM vznikl ze zbraňového systému amerického námořnictva Phalanx CIWS (Close-In Weapon System), vyvinutého společností General Dynamics. Je to poslední linie obrany, za kterou už jsou jen samotné lodě. Brání je před letouny, raketami, torpédy, drony nebo i malými čluny protivníka.

Co „RD-D2“ dokáže?

Phalanx je založený na šestihlavňovém rotačním kanónu M61A1 Vulcan, ráže 20 mm, jehož palbu automaticky řídí radarový systém. Horní část zbraňového systému připomíná bílou popelnici, takže se mu důvěrně přezdívá R2-D2, podle legendárního robota ze světa Hvězdných válek.

C-RAM i Phalanx vypálí 4 500 střel za minutu. Zároveň právě munice představuje jeden z klíčových rozdílů mezi těmito systémy. Phalanx používá protipancéřové střely z wolframu nebo ochuzeného uranu.

C-RAM namísto toho střílí municí HEIT-SD (High-explosive incendiary tracer, self-destruct). Některé projektily se po krátké pauze zažehnou, což systému dovoluje lépe sledovat palbu a mířit. Zbylé střely spáchají sebedestrukci a explodují poté, co uletí asi 2 300 metrů.

Systémy Phalanx operují na moři. Tam obvykle není příliš nutné starat se o to, kam jaká střela dopadne. Všude je voda. C-RAM je ale pozemní systém a jeho střely, které nezasáhnou cíl, by mohly natropit značné vedlejší škody.

Navíc jde o systém blízké obrany, takže se nachází opravdu blízko u jednotek a objektů, která má chránit. Když jeho projektily explodují ještě ve vzduchu, tak je palba systému C-RAM pro okolí mnohem bezpečnější.

Sebedestrukční munice zároveň také komplikuje analýzy výsledků obranné palby. Střelba systému C-RAM je spektakulární. Vzduch je plný explozí. Ty ale obvykle pocházejí právě z automatických výbuchů munice. Zároveň je jasné, že přilétající hrozbu, v tomto případě raketu, je možné systémem C-RAM zneškodnit i bez nápadné exploze.

Diskuze (47) Další článek: Umělé slunce, vlastní 4K projektor i vodou chlazený foťák. Tenhle nadšenec dělá s elektronikou divy

Témata článku: Technologie, Vojenství, USA, Raketa, Zbraně, Armáda, Bagdád, Palba, Phalanx CIWS, Phalanx, Ambasáda, Systém, General Dynamics, Munice, Írán, Obranný systém, Hvězdná válka, Automatický systém, Vulcan, Kanón


Určitě si přečtěte

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 53

Jakub Čížek
Windows 10ChromeSoftware
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus