Bezpečnost | Autonomní vůz

Autonomní auta dokážou zabránit jedné třetině nehod, tvrdí studie. Je to málo, nebo hodně?

Hlavním benefitem autonomních vozidel není ani tak pohodlí řidiče, ale především snaha o vyšší bezpečnost jízdy. Bylo by ale bláhové předpokládat, že si samořídící auta poradí s jakoukoli situací, ve které se ocitnou. Nedávno publikovaná studie tvrdí, že stávající autonomní technologie řízení dokážou zabránit 34 % nehod způsobených chybou řidiče.

Za studií stojí institut Insurance Institute for Highway Safety’s Highway Loss Data Institute (IIHS-HLDI), zpracovávající data pro pojišťovny. Vycházel přitom z informací o pěti tisících nehodách, které vyšetřovala policie, u nichž bylo odtaženo alespoň jedno vozidlo a na místo byla přivolána záchranka. Data nejprve roztřídili do pěti skupin podle jejich příčiny.

Kdy jsou autonomní auta lepší než řidiči?

Ve prospěch samořídících vozidel hovoří celá řada faktorů. Například se nenechají rozptylovat spolujezdcem, lépe si poradí s horším počasím, neberou drogy ani nepijí alkohol. V uvedeném vzorku pěti tisíc případů činily nehody, způsobené omezeným vnímáním nebo jinou neschopností 24, respektive 10 %. To jsou problémy, kterými autonomní auta z pochopitelných důvodů netrpí.

40 % nehod bylo způsobeno chybnými rozhodnutími řidiče – jednalo se například o překročení rychlosti, otáčení v místech, kde je to zakázané, či další úmyslné akce řidičů, které vedly k nešťastným následkům. IIHS konstatuje, že „Chyby řidičů hrají roli prakticky ve všech haváriích.“ Ve více než devíti z deseti případů je právě řidičská chyba posledním článkem v řetězci událostí vedoucích k nehodě.

Největší problém současných samořídících aut spočívá v tom, že jezdí až příliš podobně jako lidé. „Je pravděpodobné, že plně autonomní auta budou nakonec identifikovat nebezpečí lépe než lidé, ale zjistili jsme, že to samo o sobě nezabrání vážné havárii,“ uvedla viceprezidentka IIHS pro výzkum a spoluautorka studie Jessica Cicchino.

Do 100 % ještě něco chybí

Analýza tedy naznačuje, že asi třetina nehod byla důsledkem chyb, které by automatizovaná vozidla neudělala, protože na rozdíl od řidičů nemají ovlivnitelné vnímání. Aby dokázala eliminovat zbývající dvě třetiny, musela by být specificky naprogramována, aby upřednostňovala bezpečnost před rychlostí a pohodlím.

Zpráva uvádí jako negativní příklad nehodu autonomního vozu Uberu, který srazil a usmrtil 49letou Elaine Herzberg, jež ve špatně osvětleném místě s kolem přecházela vozovku. Systémy auta opakovaně chybně vyhodnotily, o jaký objekt se jedná a na základě toho mylně usuzovaly, že mu nezkříží dráhu.

Dalším bodem, kde mohou samořídící auta zvýšit bezpečnost, je omezení úmyslných rozhodnutí řidičů – například překročení nejvyšší povolené rychlosti. Systémy by tedy měly při rozhodování mezi požadavkem řidiče a dalšími faktory (např. dopravními značkami či situací na místě) rozhodnout ve prospěch vyšší bezpečnosti.

Opatrnost na prvním místě

Autonomní vozidla se také budou muset řídit nejen dopravními předpisy, ale měla by se přizpůsobit dalším podmínkám silničního provozu a implementovat jízdní strategie, které zohledňují nejistotu ohledně toho, co udělají ostatní účastníci silničního provozu. Měla by například jezdit pomaleji v oblastech, kde se vyskytují chodci či za podmínek snížené viditelnosti.

„Naše analýza ukazuje, že pro konstruktéry bude rozhodující upřednostnit bezpečnost před preferencemi řidiče, pokud mají autonomní vozidla splnit svůj slib, že budou bezpečnější než lidští řidiči,“ konstatuje v závěru vedoucí studie Alexandra Mueller.

Diskuze (65) Další článek: Unikly fotografie prototypu GeForce RTX 3080. Fanoušek okamžitě vytvořil renderované obrázky

Témata článku: Technika, Doprava, Výzkum, Bezpečnost, Automobily, Policie, Autonomní vůz, Nešťastný, Elaine Herzberg, Studie, Vysoká bezpečnost, Nehoda, Auto, Autonomní vozidlo, Vozidlo, Řidič, Driving


Určitě si přečtěte

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

Starlink podle betatesterů: Rychlejší a levnější než satelitní internet v Česku

** Reddit se začíná plnit zkušenostmi se Starlinkem ** Při přímé viditelnosti dá i 120 Mb/s ** Klasický satelitní internet už teď dalece překonává

Jakub Čížek | 41

Jakub Čížek
StarlinkPoskytovatelé internetu
Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

Přehled: Kdo má nejlevnější internet VDSL? Jak jsou na tom veřejné IP a Terminátor?

** Srovnali jsme nabídku VDSL u 19 internetových poskytovatelů ** Ceny tarifů se liší i o stokoruny ** Různá je také nabídka doplňkových služeb

Lukáš Václavík | 44

Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 146

Jakub Čížek
TorrentPirátství
Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

Karel Kilián
Jak na InternetTipyProhlížeče
Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14

Karel Kilián
LetadlaLétáníMapy