Doprava | USA | Roboti

Autonomní doručovací roboti nejsou v New Yorku vítáni, vedení města je chce vyhnat

Americká kurýrní a logistická firma FedEx již nějakou dobu testuje autonomní doručovací roboty. Nyní však narazila na nepříjemnost – vedení města New York jí skrze právníky sdělilo, že její šestikolový SameDay Bot není v ulicích vítán.

FedEx představil svého doručovacího robota v únoru tohoto roku. Je určen pro dodávky na krátké vzdálenosti, napájí ho baterie, dosahuje rychlosti až 10 km/h, a dokonce umí překonávat schody. K orientaci v prostoru používá, podobně jako mnohá autonomní vozidla, kameru a LIDAR.

Roboty v New Yorku nechceme!

První záběry robota SameDay Bot v New Yorku byly publikovány počátkem tohoto týdne. Stroj se na nich pohyboval ulicí města poblíž depa své mateřské společnosti. Ve skutečnosti se však nejednalo o testování, ale pouze o propagaci v rámci akce Small Business Saturday.

Přítomnost takového stroje ve velkoměstě však vyvolala hněv ze strany úředníků. Jak uvedla zpravodajská stanice CNN, právníci newyorského odboru dopravy zaslali FedExu dopis. Varují v něm, že robot porušuje hned několik zákonů o provozu na silničních komunikacích a společnost bude muset čelit důsledkům, pokud ho nepřestane provozovat.

„Tímto vás vyzýváme, abyste okamžitě přestali operovat se svými roboty na ulicích a chodnících ve městě New York.“ uvádí se v dopise. „Pokud tak neučiníte, může to mít za následek zabavení majetku, zahájení trestního stíhání či soudní řízení.“

Proč roboti nesmí do města?

Důvodem k tak prudké reakci je skutečnost, že v New Yorku nesmí jezdit žádná vozidla, která během provozu „alespoň jednou rukou“ neovládá řidič. Svůj podíl má ale i starosta města Bill De Blasio, který na Twitteru napsal, že roboti nikdy nebudou brát Newyorčanům práci, protože jsou to nejlepší pracovníci na světě.

„Tento dopis snad ukončí experimenty, ale jsme připraveni podniknout další kroky, pokud FedEx nebude ochoten stáhnout roboty z našich ulic.“ uvedl tiskový mluvčí města Will Baskin-Gerwitz. Z uvedených formulací je zjevné, že se New York těmito kroky snaží vyslat zprávu dalším firmám s doručovacími roboty, které by mohly uvažovat o podobném kroku.

Podobně fungující roboty vyvíjí řada firem. Za lídra v oboru je považována společnost Starship Technologies, avšak své stroje testuje také Amazon, Yandex a několik dalších. Roboti jsou zatím omezeni převážně na uzavřená místa, jako jsou univerzitní kampusy, ale jak se technologie vyvíjí, měli by se stát součástí běžného života. Očividně však bude nějakou dobu trvat, než se dostanou do New Yorku.

Diskuze (16) Další článek: Nejlepší notebooky nad 20 000 Kč: Na pořádné hraní, nebo každodenní práci

Témata článku: Doprava, USA, Amazon, Roboti, Twitter, Yandex, Vedení města, CNN, Robot, Fedex, New, Dopis, Robota, Vedení, Ulice, York, Starship technologies, Stroj, New York


Určitě si přečtěte

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

** V čem spočívá nebezpečí nemoci COVID-19? ** Jak se testuje její přítomnost v těle? ** Jak se ničí UVC i ozónem a proč už CNN mluví o pandemii?

Jakub Čížek | 73

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

Jak nahradit webkameru: jde to telefonem, zadarmo a s lepším obrazem

** Koronavirus donutil mnohé zaměstnance pracovat z domova ** V souvislosti s tím vzrostla poptávka po webových kamerách ** Webkameru ale nemusíte kupovat – stačí mobil a aplikace!

Karel Kilián | 13

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 28

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

Galerie: Podívejte se na čínský Linux, se kterým to na svých PC zkusil i Huawei

** Huawei se loni dostal do křížku s USA ** Začal to proto zkoušet s konkurenčním operačním systémem ** Jmenuje se Deepin a před pár dny se dočkal nové verze

Jakub Čížek | 36

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 162


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč