Autonomní kamion Plus.ai úspěšně dovezl náklad másla napříč celými Spojenými státy

Autonomní kamion úspěšně dokončil tři dny trvající cestu, během které vezl 18 tun másla napříč Spojenými státy. Jeho jízda je považována za první nákladní přepravu zboží realizovanou pomocí samořídícího nákladního vozu v běžném provozu. Aktualitu přinesl web Interesting Engineering.

Prvenství náleží startupu Plus.ai, který vypravil svůj autonomní náklaďák z kalifornského města Tulare na západním pobřeží USA. Jeho cílem bylo město Quakertown, nacházející se v Pensylvánii nedaleko východního pobřeží. Celá trasa byla dlouhá 4506 kilometrů a vozidlo ji urazilo za necelé tři dny.

Kamion bez řidiče? Ne tak úplně!

K zajištění bezpečné jízdy byla přijata všechna nezbytná bezpečnostní opatření. Kabina tahače tak nezůstala prázdná – během cesty v ní seděl záložní řidič a technik, jejichž úkolem bylo dohlížet na chování stroje a v případě potřeby zasáhnout či převzít řízení.

„Chtěli jsme demonstrovat bezpečnost, spolehlivost a vyspělost všech našich systémů,“ uvedl Shawn Kerrigan, spoluzakladatel a provozní ředitel Plus.ai v rozhovoru pro deník The Mercury News. Firma také publikovala video, ve kterém je vidět několik záběrů z jízdy, během níž řidič nedrží ruce na volantu.

K orientaci v prostoru používá tahač sadu kamer, radar a lidar – díky nim úspěšně zvládl celou řadu terénních i povětrnostních podmínek, včetně deště, sněžení a snížené viditelnosti. Kamion se po amerických silnicích pohyboval těsně před Díkuvzdáním a většinou jezdil v autonomním režimu. Dle Kerrigana nedošlo k situaci, kdy by posádka musela vozidlo zastavit.

A kamioňáci nebudou mít co jíst?

Plus.ai údajně testuje svůj autonomní tahač od počátku roku prakticky každý týden, nicméně tato jízda byla první, kterou se rozhodla prezentovat veřejně. Otázkou je, jak dlouho potrvá, než se po silnicích budou pohybovat samořídící nákladní vozy. Kerrigan je přesvědčen, že se dočkáme během několika mála let.

V cestě autonomním kamionům nyní stojí především legislativa, která se v jednotlivých státech liší. Na svou příležitost čeká i řada dalších firem – například Starsky Robotics již testuje svůj tahač na silnicích na Floridě, nicméně v tomto případě je vůz řízen na dálku.


Tip: Přečtěte si články, ve kterých redaktoři našich technických webů radí, jaké jsou aktuálně nejlepší produkty v různých kategoriích. Mobily, počítače, televizory, sluchátka, fotoaparáty...

Diskuze (33) Další článek: ELONOVINKY: Tesla v Číně prodává auta z tamní Gigafactory. Zároveň chystá továrnu v Německu

Témata článku: Technika, Doprava, USA, Autonomní vůz, Automobily, Jízda, Interesting Engineering, The Mercury News, Kamión, Plus, Kam, Máslo, Tahač, Řidič, Nákladní vůz, Florida, Pensylvánie, Red NASZ Ubisoftu hromadně odchází vývojáři. Může to mít nepříjemné následky na budoucí hry
Michal Maliarov
UbisoftByznys
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

QR kódy jsou skvělý pomocník, ale i zlý pán. Tohle jsou nejčastější podvody, které vás mohou připravit o peníze

** Čtvercový grafický kód usnadňuje život už mnoho let ** S rostoucí oblibou a využitím přibývá i podvodů ** Nejčastěji jsou podvody zaměřeny na podstrčení falešného kódu

Martin Miksa
PodvodQR kódBezpečnost
Crysis 4 je oficiálně oznámeno. Vývoj střílečky nové generace je teprve v začátcích

Crysis 4 je oficiálně oznámeno. Vývoj střílečky nové generace je teprve v začátcích

Kdo by to byl čekal, že začátek roku bude tak bohatý na oznamování nových projektů. Tentokrát na řadu přichází Crytek.

Martin Nahodil
OznámeníCrytekFPS
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda