Autonomní zabijácký dron v Libyi zaútočil na ustupující vojáky

Zdá se, že éra plně autonomních zabijáckých robotických zařízení, která jsou schopna identifikovat a následně i likvidovat cíle bez lidského dohledu, je definitivně tady.

Podle nedávné zprávy Rady bezpečnosti OSN během občanského konfliktu v Libyi na ustupující vojáky zaútočil malý kamikadze dron turecké výroby zvaný STM Kargu-2. Autoři tohoto dokumentu sice výslovně netvrdí, že někoho zabil, ale naznačují to.

STM Kargu-2 dokáže fungovat podobně jako létající mina – vznáší se na místě a trpělivě čeká, dokud se v jeho blízkosti neobjeví možný cíl. Jde tedy o tzv. loudavou neboli opožděnou munici

„Logistické konvoje a ustupující Haftar Affiliated Forces byly následně pronásledovány a z dálky zasaženy bezpilotními bojovými vzdušnými stroji či smrtícími autonomními zbraňovými systémy, jako je STM Kargu-2,“ uvádí výše zmíněná zpráva.

„Smrtící autonomní zbraňové systémy byly naprogramovány tak, aby útočily na cíle a nepotřebovaly k tomu datové spojení mezi operátorem a municí,“ dodává s tím, že jde o učebnicovou ukázku schopnosti „najít, vystřelit a zapomenout“.

Titulní foto: Armyinform.com.ua, CC BY 4.0

Diskuze (15) Další článek: Přístup do katastru nemovitostí zůstane anonymní. Úřad ho chtěl původně omezit pro přihlášené

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,