Autopilot Tesly přichází s dalším vylepšením – dokáže detekovat dopravní kužely

Ač automobilka Tesla označuje svůj systém autonomního řízení termínem Autopilot, stále se jedná pouze o asistenční funkce, které ještě ani zdaleka nedokážou řešit veškeré dopravní situace. Za jeden ze zásadních nedostatků byla považována skutečnost, že vůz neuměl rozpoznat přenosné dopravní značení v podobě kuželů.

V poslední aktualizaci Autopilota přibyla schopnost detekce dopravních kuželů, nicméně stále je ve fázi, kdy nad počínáním automatických systémů musí dohlížet řidič. Tesla podle nastavení buď navrhne, nebo rovnou iniciuje změnu jízdního pruhu. O novince informuje server Electrek.

Tesla pozná dopravní kužely

Automobily Tesla jsou vybaveny celou řadou senzorů, snímačů a kamer, které sbírají informace o dění kolem vozidla – zejména před ním. Systémy na bázi umělé inteligence pak rozpoznávají jednotlivé objekty a vyhodnocují situaci.

Klepněte pro větší obrázek 
Tesla vizualizuje kužely na obrazovce

Poněkud paradoxně však ani takto vybavený vůz nebyl schopen identifikovat dopravní kužely, používané například při uzavírkách nebo změnách vedení jízdních pruhů. Autopilot v takovém případě nedokázal reagovat a bylo jen na řidiči, aby si s nastalou situací poradil.

Po poslední aktualizaci již dokáže Tesla rozpoznat přenosný dopravní kužel a následně ho vizualizuje na obrazovku v kokpitu. Pokud je značení srozumitelné, zvládne podle kuželů upravit trasu jízdy, včetně případné změny jízdního pruhu.

Rozpačitá realita

Ač se na první pohled může zdát, že rozpoznání kuželu a následná interpretace situace na vozovce nemusí být složitý proces, opak je pravdou. Potvrzují to i první zkušenosti uživatelů, které jsou poměrně smíšené. Někteří majitelé již v praxi zakusili situaci, kdy jejich Tesla pokračovala v jízdě jinak, než by vyžadovalo dopravní značení. Většina ale hlásí s rozpoznáváním kuželů spokojenost.

Pro Teslu je tato funkce důležitým krokem na cestě k plné autonomii. Ta bude potřebovat, aby vozidla dokázala rozpoznat prakticky jakýkoli objekt a následně na něj adekvátně reagovala. Zdánlivě malá aktualizace je tak dalším krůčkem na dlouhé cestě ke skutečně zcela automatickému řízení.

Výrobce tradičně upozorňuje řidiče, že se i při jízdě v režimu Autopilota musí plně soustředit na řízení a mají být připraveni převzít kontrolu nad vozidlem. Zdůrazňuje přitom, že se stále nejedná o plně automatizovanou jízdu. „Jako vždy jste zodpovědní za své vozidlo a jste povinni za všech okolností věnovat pozornost řízení.“ uvádí automobilka v popisku nové funkce.

Diskuze (17) Další článek: Asus u nás začíná prodávat ROG Mothership – herní dělo za 160 tisíc, které se podobá notebooku

Témata článku: Umělá inteligence, Doprava, Tesla Motors, Automobily, Strojové učení, Autonomní vůz, Aktualizace, Uzavírka, Jízda, Pruh, Jízdní pruh, Interpretace, Electrek, Značení, TES, Vozidlo, Tesla, Autopilot, Počínání, Vylepšení, DAL, KuželNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Vyzkoušeli jsme GeForce Now s tarifem RTX 3080 - vyšší rozlišení, vyšší výkon, HDR i rychlejší odezva

Vyzkoušeli jsme GeForce Now s tarifem RTX 3080 - vyšší rozlišení, vyšší výkon, HDR i rychlejší odezva

** Téměř okamžitá odezva při hraní z cloudu ** Vysoký výkon v 1440p nebo 4K ** Není to levné, ale určitě levnější než RTX 3080

Tomáš Holčík
GeForce NowStreamované hraníNvidia
Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

Nad 3,5mm jackem se smráká. Sluchátkový konektor příští rok nejspíš zmizí i z levných telefonů

** Před pár lety byl 3,5mm konektor nepsaným základem každého telefonu ** Od premiéry iPhonu 7 to však jde s jackem strmě z kopce ** U drahých telefonů chybí úplně a začíná mizet i z modelů střední třídy

Martin Chroust
Střední třída3,5mm jack
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína