Vesmír | Mezinárodní vesmírná stanice

Axiom Space postaví komerční modul pro Mezinárodní vesmírnou stanici

  • Část ISS by v dohledné době měla přejít na komerční provoz
  • NASA vybrala startup, který by měl pro ISS vyvinout a postavit komerční modul
  • Jeho spoluzakladatelem je bývalý programový manažer ISS

Přinejmenším část Mezinárodní vesmírné stanice ISS by v dohledné době měla přejít na komerční provoz. Americká kosmická agentura NASA v těchto dnech vybrala startup, který by měl pro ISS vyvinout a postavit komerční modul. Jeho spoluzakladatelem je bývalý programový manažer ISS.

Jde o společnost Axiom Space z texaského Houstonu, kterou v roce 2016 založil Kam Ghaffarian s Michaelem Suffredinim, který byl v NASA deset let programovým manažerem ISS, až do svého odchodu v roce 2015. Ve společnosti je zaměstnáno hned několik bývalých astronautů a dalších představitelů NASA.

Axiom Space v těchto dnech získali cennou trofej – přístup k přechodové komoře na ISS. K tomuto spojovacímu uzlu by Axiom Space měli instalovat komerční modul nebo spíše celý segment stanice. Tento segment bude sloužit výzkumu i dalším aktivitám. NASA teď vyjedná s Axiom Space definitivní kontrakt.

Představitelé společnosti jsou přesvědčeni, že uspěli kvůli zkušenostem svých zaměstnanců, a rovněž díky spolupracujícímu týmu firem, který zahrnuje Boeing, Thales Alenia Space Italy, Intuitive Machines a Maxar Technologies.

Výzkumné zařízení i vyhlídkový modul

Společnost Axiom Space doposud nezveřejnila příliš mnoho technických detailů o svém projektu pro rozšíření ISS. Až bude jejich „Axiom Segment“ kompletní, tak by měl zahrnovat spojovací část, výzkumné a výrobní zařízení, habitat pro posádku a vyhlídkový modul s velkými okny. Specialisté Axiomu předpokládají, že jejich první modul poletí k ISS ve druhé polovině roku 2024.

NASA už několik let studuje možnost využít přechodovou komoru na Node 2, čili modulu Harmony, ke spojení s komerčním modulem či moduly. Loni v červnu NASA nabídla zmíněnou přechodovou komoru případným zájemcům, v rámci programu Next Space Technologies for Exploration Partnerships (NextSTEP).

Dlouhou dobu se počítalo s tím, že o vybudování komerčního modulu či sestavy modulů na ISS bude mít zájem další americká společnost Bigelow Aerospace. Ti již dokonce vyzkoušeli malý experimentální modul BEAM, který nechali vynést na ISS, a pak ho tam nafoukli a testovali. Na dotazy komentátorů zatím Bigelow Aerospace oficiálně nereagovali, takže jejich důvody zůstávají nejasné.

Diskuze (12) Další článek: Microsoft ruší možnost, jak vydělávat na moderních aplikací ve Windows. Vývojáři se mají obrátit jinam

Témata článku: Vesmír, Budoucnost, Mezinárodní vesmírná stanice, NASA, Startupy, Beam, Modul, Bigelow Aerospace, Komerční, Houston, Harmony, ISS, SPAC, Intuitive Machines


Určitě si přečtěte

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 94

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 245

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5