Axiom Space postaví komerční modul pro Mezinárodní vesmírnou stanici

  • Část ISS by v dohledné době měla přejít na komerční provoz
  • NASA vybrala startup, který by měl pro ISS vyvinout a postavit komerční modul
  • Jeho spoluzakladatelem je bývalý programový manažer ISS

Přinejmenším část Mezinárodní vesmírné stanice ISS by v dohledné době měla přejít na komerční provoz. Americká kosmická agentura NASA v těchto dnech vybrala startup, který by měl pro ISS vyvinout a postavit komerční modul. Jeho spoluzakladatelem je bývalý programový manažer ISS.

Jde o společnost Axiom Space z texaského Houstonu, kterou v roce 2016 založil Kam Ghaffarian s Michaelem Suffredinim, který byl v NASA deset let programovým manažerem ISS, až do svého odchodu v roce 2015. Ve společnosti je zaměstnáno hned několik bývalých astronautů a dalších představitelů NASA.

Axiom Space v těchto dnech získali cennou trofej – přístup k přechodové komoře na ISS. K tomuto spojovacímu uzlu by Axiom Space měli instalovat komerční modul nebo spíše celý segment stanice. Tento segment bude sloužit výzkumu i dalším aktivitám. NASA teď vyjedná s Axiom Space definitivní kontrakt.

Představitelé společnosti jsou přesvědčeni, že uspěli kvůli zkušenostem svých zaměstnanců, a rovněž díky spolupracujícímu týmu firem, který zahrnuje Boeing, Thales Alenia Space Italy, Intuitive Machines a Maxar Technologies.

Výzkumné zařízení i vyhlídkový modul

Společnost Axiom Space doposud nezveřejnila příliš mnoho technických detailů o svém projektu pro rozšíření ISS. Až bude jejich „Axiom Segment“ kompletní, tak by měl zahrnovat spojovací část, výzkumné a výrobní zařízení, habitat pro posádku a vyhlídkový modul s velkými okny. Specialisté Axiomu předpokládají, že jejich první modul poletí k ISS ve druhé polovině roku 2024.

NASA už několik let studuje možnost využít přechodovou komoru na Node 2, čili modulu Harmony, ke spojení s komerčním modulem či moduly. Loni v červnu NASA nabídla zmíněnou přechodovou komoru případným zájemcům, v rámci programu Next Space Technologies for Exploration Partnerships (NextSTEP).

Dlouhou dobu se počítalo s tím, že o vybudování komerčního modulu či sestavy modulů na ISS bude mít zájem další americká společnost Bigelow Aerospace. Ti již dokonce vyzkoušeli malý experimentální modul BEAM, který nechali vynést na ISS, a pak ho tam nafoukli a testovali. Na dotazy komentátorů zatím Bigelow Aerospace oficiálně nereagovali, takže jejich důvody zůstávají nejasné.

Diskuze (12) Další článek: Microsoft ruší možnost, jak vydělávat na moderních aplikací ve Windows. Vývojáři se mají obrátit jinam

Témata článku: Vesmír, Budoucnost, Startupy, NASA, Mezinárodní vesmírná stanice, Modul, Houston, Intuitive Machines, Maxar Technologies, Bigelow Aerospace, SPAC, Alenia Space, Komerční, Harmony, Axiom Space, ISS, Thalés, Beam40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Přejídání není prvotní příčinou obezity. Důležité je i to, jaké potraviny konzumujeme

Přejídání není prvotní příčinou obezity. Důležité je i to, jaké potraviny konzumujeme

** Stoleté dogma o nevyrovnané energetické bilanci jako hlavní příčině obezity bylo zpochybněno ** Podle nové studie za pandemií obezity stojí nežádoucí změny v balanci hormonů a následné poruchy metabolismu ** Důležité tedy není jen to, kolik potravin sníme, ale také jaké potraviny konzumujeme

Jaroslav Petr
HubnutíTěloJídlo
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil umělé rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Nejlepší aplikace pro tento týden: Výuka cizích jazyků, dětská chůvička a kódování pro děti

Nejlepší aplikace pro tento týden: Výuka cizích jazyků, dětská chůvička a kódování pro děti

**V marketech najdete množství titulů, ale jak objevit ty kvalitní? **Každý týden je vybírá Apple, ale řada z nich má i verzi pro Android. **Výsledkem jsou kolekce těch nejlepších aplikací svého druhu.

Adam Kos
Mobilní aplikace