'Ayló'chaxnim. Indiánský kmen dal jméno neobvyklému asteroidu

  • Indiánský kmen pojmenoval jeden z asteroidů
  • 'Ayló'chaxnim se jako jediný pohybuje uvnitř oběžné dráhy Venuše

Astronomové před dvěma lety objevili asteroid s unikátní oběžnou dráhou. A unikátní je také jeho název. Zatímco komety se pojmenovávají po objevitelích, u asteroidů (planetek) má objevil právo vybrat si název dle vlastního uvážení. Mezinárodní astronomická unie (IAU) samozřejmě stanovuje určitá omezení, takže třeba planetky Coca Cola či Andrej Babiš vesmírem nepoletují, ale takový Dominik Hašek ano. 

Planetku 2020 AV2 objevili astronomové před dvěma lety prostřednictvím přístroje ZTF (Zwicky Transient Facility), který se nachází na slavné observatoři Palomar v Kalifornii.

Vědci se obrátili na místní indiánský kmen Pauma, který obýval právě oblast okolo Palomaru. Během nedávného obřadu udělil kmen planetce název 'Ayló'chaxnim. V utoaztéckém jazyce luiseño to znamená „dívka Venuše“ a čte se to přibližně jako „ajločachtnim“. Pokud chcete slyšet výslovnost přesně, můžete si pustit nahrávku

Astronomové chtěli asteroid původně pojmenovat jako „dcera Venuše", ale v jazyce luiseño šlo o tak dlouhé slovo, že ho IAU odmítla. Spojení s Venuší není náhodné. 'Ayló'chaxnim je prvním a jediným asteroidem, který obíhá okolo Slunce uvnitř dráhy Venuše.  Jeho průměr je asi 1 kilometr.

Klepněte pro větší obrázek
Dráha asteroidu. Zdroj: Caltech-IPAC/R. Hurt

'Ayló'chaxnim není prvním asteroidem, který místní kmen pojmenoval. V roce 2009 bývalá operátorka teleskopu Jean Mueller spolupracoval s kmenem Pauma na pojmenování tří asteroidů, které objevila na konci 80. a začátkem 90. let. Dostali jména po bozích Luiseño: Tukmit (Otec nebe), Tomaiyowit (Matka Země) a Kwiila (Černý dub).

Váš názor Další článek: Černé díry známe už roky. Takže proč jsme tu nejbližší v centru Mléčné dráhy „vyfotili“ až teď?

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,