Čínský Bambu Lab konečně představil svoji dlouho očekávanou CoreXY 3D tiskárnu H2D. Nabízí dvě trysky pro multimateriálový tisk v jedné hlavě, volitelně 10W/40W laserovou řezačku a cena v oficiálním e-shopu začíná na 1 931 eurech. Výrobce slibuje, že dodávky prvních objednávek začnou na konci dubna.
Oficiální upoutávka na novou 3D tiskárnu Bambu Lab H2D:
Dvě trysky pro skutečný multimateriálový tisk
Ale pěkně popořadě. Hlava se dvěma tryskami svým provedením připomíná mašiny od Ultimakeru – třeba model S5, který jsme si před lety vyzkoušeli přímo v redakci.
Při tisku z jedné trysky je ta druhá ve zvýšené poloze a nijak nezavazí. Přepnutí trysek je mnohem rychlejší než automatické vytahování a nasazování nové struny, no a zároveň umožňuje skutečně multimateriálový tisk.

Hlava se dvěma tryskami a mechanismu přepínání pomocí motorku, pák a pružinky
Každá z trysek totiž může být rozpálená na odlišnou teplotu a Bambu slibuje třeba bezproblémovou kombinaci tvrdých a flexibilních materiálů (běžné PLA a Flex je ale možné kombinovat i na jednotryskových mašinách – teploty jsou podobné).
Výrobce se dále chlubí, že před každým tiskem se obě trysky přesně a plně automaticky zkalibrují, takže navazování bude čisté a bez chyb.
Počítačové vidění se 4 kamerami a 36 senzory
Další specialitou H2D má být pokročilá senzorika. Výrobce se chlubí algoritmy z ranku neuronových sítí, které během tisku analyzují, že je vše v pořádku. Data čerpá ze čtyř inspekčních kamer uvnitř tiskárny a pole 36 senzorů.

Diagnostiku v reálném čase mají zajistit desítky senzorů pod kapotou
Čidla a software mají zabránit, nebo varovat před obvyklými problémy při tisku. Typicky špagetovými monstry (chuchvalce nespojeného vlákna), přilepení termoplastu na trysku, špatnou výšku hlavy atp.

Kontrola před startem pomocí počítačového vidění
Bambu Lab dokonce na webu píše o jakési předletové kontrole, která pomocí kamer zkontroluje, že sedí typ trysky a tiskového plátu (zrnitý, hladký atp.) a že se na ploše nenachází žádný nepořádek. Právě to musí dělat počítačové vidění.
Box a výměník strun AMS suší a je chytrý
I když má tiskárna hlavu s dvojicí trysek, nechybí samozřejmě ani volitelný doplněk v podobě měniče a zásobníku na struny AMS – nově v malém provedení AMS HT a AMS 2 Pro na čtyři struny. Jendotky budou samozřejmě k dispozici i pro starší stroje.

AMS 2 Pro pro čtyři struny je nejen automaticky zavede do trysky, ale cívky zároveň vysuší
AMS už teď funguje i jako sušička s aktivní ventilací a také zde se Bambu Lab chlubí pokročilou senzorikou, která by měla zabránit zaseknutí či špatným zavedením materiálu do trysky.
Pomoci RFID štítku na oficiálních cívkách od Bambu Labu pak přečte typ termoplastu a podle toho automaticky nastaví parametry sušení.
Laserová řezačka přefikne až 15 mm překližky
Nejvyšším rozšiřujícím modulem pro H2D je samozřejmě laserová gravírovačka/řezačka s 455nm zářičem. K dispozici bude varianta se slabším 10W laserem, který si poradí s překližkou do tloušťky 5 mm, a silnější 40W verze, která přefikne až 15 mm překližky!

Dvě varianty gravírovacího/řezacího laseru
A i v tomto případě Bambu Lab slibuje hromadu dalšího příslušenství. Třeba rotační držák pro laserový popis nejrůznějších nádob, nebo pokročilejší ventilační systém, který není u klasického 3D tisku až tak potřeba.
Otázkou zůstává, jak bude ventilační systém výkonný a jestli z komory dokáže zavčas odsát spaliny, které by jinak mohly zanést pohybové ústrojí stroje. Budeme si muset počkat na první dlouhodobější zkušenosti. Tiskárnu si v předstihu prohlédl třeba Tested (Adam Savage, MythBusters) a na YouTube se pochlubil zatím asi nejpovedenější rychlou prohlídkou.
Větší tiskový objem, adaptér na fix a tisk i bez cloudu
Mašina má hromadu dalších vylepšení oproti předchozím modelům. Nechybí adaptér pro kresbu fixem místo tisku a řezání, vylepšené pohybové ústrojí v extruderu (hlavě) nebo třeba několik způsobů proudění vzduchu v komoře.
A protože byl Bambu Lab v minulosti kritizovaný za svůj přístup (povinného připojení) ke cloudu, tentokrát všechny ujišťuje, že vedle standardních webových funkcí nabízí i zcela izolovaný provoz od jakéhokoliv serveru společnosti.

Různé typy proudění vzduchu v komoře
Tiskárna má nakonec i navýšený tiskový objem. Zatímco předchozí vlajková loď X1C disponovala tiskovými rozměry 256×256×256 mm, H2D začíná na 300×320×325 mm (tisk ze dvou trysek), pokračuje na 325×320×325 mm (tisk z jedné trysky) a končí na 350×320×325 mm (součet obou trysek).
První informace o H2D unikly už loni v prosinci a prakticky všechny se potvrdily. Pokud čísla a sliby potvrdí i první recenze, mohl by to být v této cenové relaci opravdu momentálně nejatraktivnější stroj na scéně.