Belgie se dohodla s francouzskou energetickou společností Engie na prodloužení životnosti dvou jaderných reaktorů o 10 let. V pondělí 9. ledna to uvedl premiér země, čímž zvrátil dosavadní plán ukončit jadernou energetiku v roce 2025. Důvodem k tomuto rozhodnutí je probíhající válka na Ukrajině, která způsobila prudký nárůst cen elektřiny a změnila energetickou strategii, informuje agentura Reuters.
Dva nejnovější reaktory Doel 4 u přístavního města Antverpy a Tihange 3 u Lutychu měly být definitivně uzavřené v průběhu roku 2025. Rozhodnutím vlády však budou po nezbytných opravách v listopadu 2026 znovu spuštěny a budou v provozu po dobu nejméně deseti let. V zemi je ve dvou jaderných elektrárnách v provozu celkem šest reaktorů s celkovým výkonem 5 GW.
Vypnutí elektráren se odkládá
„Prodloužení provozu těchto dvou jaderných reaktorů má zásadní význam pro zajištění naší energetické bezpečnosti,“ uvedl belgický premiér Alexander De Croo na tiskové konferenci po jednání se členy vlády. Belgie plánovala v roce 2025 zcela opustit jadernou energetiku, ale ruská invaze na Ukrajinu donutila vládu přehodnotit plány, podle kterých se chtěla více spoléhat na zemní plyn.
Belgický provozovatel elektrické sítě varoval, že bez rozšíření jaderné energetiky by země v zimě 2026 až 2027 čelila výraznému nedostatku elektrické energie. Atomové elektrárny aktuálně vyrábějí přibližně polovinu elektřiny v zemi.
I po prodloužení životnosti reaktorů Doel 4 a Tihange 3, které mají dohromady kapacitu dva gigawatty a byly uvedeny do provozu v roce 1985, bude Belgie v letech 2025 až 2026 stále potřebovat zaplnit potenciální mezeru ve výrobě elektrické energie. De Croo uvedl, že ačkoli v zásadě existuje dohoda o prodloužení, nebyly ještě dořešeny všechny podrobnosti.
Budou nutná další jednání
De Croo dále zmínil, že cena elektřiny z reaktorů bude založena na systému regulovaných cen ve stylu britské „Contract for Difference“. O detailech bude belgická vláda v následujících měsících jednat s energetickou společností Engie. Práce na prodloužení životnosti mohou dle předsedy vlády začít již následující den.
Belgická ministryně energetiky Tinne Van der Straeten uvedla, že reaktory bude provozovat společná firma, v níž budou mít Engie a belgický stát stejný podíl. Energetická společnost ve svém prohlášení uvedla, že „obě strany potvrzují svůj cíl vyvinout odpovídající úsilí k opětovnému spuštění jaderných bloků Doel 4 a Tihange 3 v listopadu 2026.“
Dohoda přichází po měsících ostrých jednání. Další diskuze se zaměří také na to, jak se belgický stát a firma Engie podělí o odpovědnost za náklady na nakládání s jaderným odpadem. Náklady na budoucí demontáž atomových reaktorů zůstanou v odpovědnosti společnosti Engie, dodal De Croo.