Belgie posouvá o deset let plány na ukončení využívání jaderné energie. Lucembursko protestuje

Počátkem března zveřejnil Elon Musk na Twitteru názor, že by Evropa měla znovu spustit své odstavené jaderné elektrárny, aby se vypořádala s energetickou krizí způsobenou válkou na Ukrajině. Alespoň jedna země mu dost možná naslouchá – Belgie v pátek podle webu Tech Explore oznámila, že o deset let odloží plány na odstavení svých jaderných elektráren.

„Federální vláda se rozhodla podniknout nezbytné kroky k prodloužení životnosti dvou jaderných reaktorů o deset let,“ uvedl ve svém prohlášení belgický premiér Alexander De Croo. „Toto prodloužení posílí nezávislost naší země na fosilních palivech v turbulentním geopolitickém prostředí.“

Belgie s jádrem skoncuje až v roce 2035

Podle původních plánů měla Belgie přestat využívat jaderné elektrárny již v roce 2025. S ohledem na aktuální situaci se termín posouvá až na rok 2035. Belgie má v současnosti k dispozici dvě jaderné elektrárny s celkem sedmi reaktory. Vláda v pátek souhlasila s prodloužením provozu reaktoru Doel 4 u přístavního města Antverpy a reaktoru Tihange 3 v elektrárně u města Lutych.

De Croo uvedl, že odklad poskytne zemi tolik potřebnou bezpečnost. „Naší zemi příliš dlouho chyběla vize,“ řekl belgický premiér na tiskové konferenci. „To způsobilo velkou nejistotu. Plán, který máme dnes na stole, na tento nedostatek vize reaguje.“

V poslední době se objevují názory, že tváří v tvář hrozbám pro energetickou bezpečnost, které přinesla válka na Ukrajině, by bylo lepší, kdyby evropské země zůstaly déle u své stávající infrastruktury, než aby se snažily rychle přejít na obnovitelné zdroje, které je ještě nutné výrazně rozšířit, aby pokryly současnou poptávku po energii.

Belgické ministerstvo energetiky bude nyní jednat s provozovatelem jaderných elektráren, společností Engie SA, o prodloužení provozu reaktorů. Návrh zákona předloží Radě ministrů do konce března a plánuje také vynaložit v příštích čtyřech letech 100 milionů eur (asi 2,5 miliardy korun) do rozvoje atomové energetiky prostřednictvím malých modulárních jaderných reaktorů.

Lucembursko protestuje

Plány na prodloužení provozu jaderných reaktorů se nelíbí sousednímu Lucembursku. Jeho vláda zaslala belgickým kolegům „naléhavý dopis“, uvedl v sobotu na Twitteru lucemburský ministr energetiky Claude Turmes. „Rozhodnutí belgické vlády znovu odložit ukončení jaderné energetiky nás zděsilo a ohromilo. Toto rozhodnutí ohrožuje bezpečnost lucemburských občanů.“ napsal.

Lucembursko a Německo již dlouho požadují uzavření jaderného zařízení v Cattenomu ve východní Francii, pouhých 20 kilometrů jižně od Lucemburska. Claude Turmes a ministryně životního prostředí Carole Dieschbourg napsali začátkem tohoto roku společný dopis francouzskému úřadu pro jadernou bezpečnost, v němž vyjádřili obavy z elektrárny, v níž došlo v posledním desetiletí k několika menším nehodám.

Graduje tak roky se vlekoucí napjatá situace mezi oběma zeměmi. Již před dvěma lety Belgie obvinila svého menšího souseda, že způsobil „vážný diplomatický incident“ a zahájil „škodlivou dezinformační kampaň“ poté, co lucemburská ministryně životního prostředí Carole Dieschbourg veřejně kritizovala plány Bruselu na skladování jaderného odpadu v blízkosti hranic.

Diskuze (36) Další článek: Český grafik upravil další loga. Tentokrát se zaměřuje na odstřižený ruský internet plný plagiátů

Témata článku: Elon Musk, Evropa, Twitter, Elektrárna, Energie, Elektřina, Německo, Energetika, Ukrajina, Francie, Belgie, Reaktor, Vláda, TechXplore, Jaderná elektrárna, Prodloužení, Jaderný reaktor, Válka na Ukrajině, Engie, Prodloužení provozu, Prodloužení životnosti, Rada ministrů, Pro, Antverpy, Ukončení