Tak jako postavit betonove zrudy v morich a namluvit lidem(?) ze to "podpoři biodiverzitu" a "přispěje k rozvoji života v jeho okolí" to uz je bud na diagnozu toho kdo to napsal, a nebo toho kdo tomu nesmyslu veri. Nejlepe asi obou. Mala odbocka - jako mladoch jsem jezdil po nasich skolach - a vetsinu mame kolem plazi - a to jak vypadal rack a servery v nich po 2 letech provozu, ci jak casto se musely menit veci v elektroskrini... To se musi zazit. Mozna bych jeste nekde par fotek tech kompletne prorezlych serveru a Cisco routeru nasel. Udrzba bude stat za to. Verim ze vetsinu budou mit vzduchotesne uzavrene, ale vsechno se takhle uklidit neda. A vitr se slanou morskou tristi je vazne dost agresivni.
Tvl, to je slint jak z Rudého práva...🤣
Taky mi to tak připadá. Divný, nic neříkající článek.
Ze ty si vynervovanej, protože za chvilku nebudes mit cim topit, kdyz lidi nebudou hazet petky do popelnic, ale vracet do obchodu. Smutný…
Kvičet umíš, to už jsi prokázal. Co takhle teď ukázat, že umíš udělat lepší "slint"?
Jsem rad, ze jsme se tu vsichni tri potkali :)Jo a co si tim chtel rict? Ze bych se mel vyjadrit k tomu poloclanku z opsanyho letaku? Bez si radeji vymenit olej, uz trochu přetahuješ…
Už a nemôžem dívať na tie nadšenecké žvásty kde tvrdia že paroplyn bude nahradený vetrom a slnkom. A budú vhodne doplňovať jaderky. Lenže v skutočnosti jaderky nejde efektívne regulovať (z pohľadu siete) na vyrovnávanie vykyvov v spotrebe sa preto používajú iné zdroje ako uhlie, paroplyn, voda (zoradené podľa rýchlosti regulácie). A keď do systému pridáte nový nestabilný zdroj, tak na jeho výkyvy potrebujete ďalší operatívny zdroj. Napríklad paroplyn. Lenže uholné nechceme . Ani paroplyn. A vodných je málo a viac v čr už nejde dať. Je treba si uvedomiť že na každý nespoľahlivý zdroj musí niekde stáť nejaký záložný ktorý ho môže nahradiť. Stojí nevyrába nezarába. U jaderiek je cena energie daná nie palivom ale fixnými nákladmi. Stojí rovnako aj keď nevyrába. Nehovoriac o fyzikálne technologických problémoch. A bezpečnosti. Nábeh a odstavenie trvá dni a stojí milióny.
My to víme. Odborníci to ví. Zelení soudruzi tlačí jinou cestu.
Ostrov představuje důležitý milník v odklonu od tradičních zdrojů energie.......? Co? Hybridní rozvodná stanice na ostrově? Pouze?Z článku není možné zjistit nic jiného.Spousta slov a informační hodnota nula. Klasika pan Kilian. ....... i velkolepé projekty zaměřené na obnovitelné zdroje energie mohou být šetrné k přírodě......To je jak ze sjezdu UV KSČ.
Neb úkoly na nás kladené, jsou nemalé....
Z clanku se to clovek nedozvi, ale je to rozvodna na plosine? Nebo co to vlastne je?
Energetický ostrov. To zná každé malé dítě. 😉
Takže plovoucí vor s betonovou kotvou. Jak se to liší od technologie jako je zaparkovaná loď s jaderným reaktorem jako má desítky let rusko nebo klasické plovoucí ropné plošiny?Naprosto nijak.
Jestli myslíš Akademika, tak ten je v provozu od roku 2020. Ty "desítko let"...
Není to fosilní. Sice to bude stát mraky peněz. Spousta železa a dalších surovin. Ale zajistí to ukončení závislosti na folisech. Sice nevím jak, ale píšou to.
Takže jen nějaká rozvodná stanice co se jí z nějakých v článku neuvedených důvodů vyplatí postavit na moři. Ty P.R. řeči kolem jsou pěkná ukázka nabubřelé bezobsažnosti.
Důvod budou asi ztráty na vedení od plovoucích elektráren. Čím blíže se to povede teansformovat na velmi vysoké napětí (což v malé strojovně větrných elektráren neuděláš), tím budou ztráty menší.Pochybuju ale že se ta investice vrátí. Přeci jen životnost těhle přímořských elektráren, je dekáda až dvě.
Vypadá to jako trafo na moři. Kde asi hlavní položka v byznys plánu budou dotace.Tohle je novodobá obdoba egyptských pyramid. Nákladná investice co má nulovou nebo téměř nulovou návratnost. A důvody k výstavbě jsou náboženské.
Bez dotací by to nikdo nestavěl.
Proč vymýšlí takové blbosti a nepostaví raději jaderku?
Protože v Belgii není pro stavbu další jaderky vhodné místo...?!
Ekologický blábol ako vždy. Tieto vety sú diplomatické "Belgie již v roce 2016 ukončila výrobu elektřiny z uhlí, přičemž více než 40 % současné výroby pokrývá jaderná energie. Přesto se stále spoléhá na zemní plyn, který tvoří přibližně 21 % energetického mixu..." Nehovoria nič konkrétne a nič čo by sme už dávno nevedeli. Ale čím nahradili tú energiu z uhlia sa nikde nepíše, alebo zo zahraničia je energia z fosílnych palív a jadrových elektrární ekologická????????
Nahradit? Koupit od sousední země. 😉Soused dokáže garantovat, že dodana energie bude pouze ze slunce a větru. 😉 👍🏻
Moc se mi to nezdá, podle té ilustrační fotky, něco takového nemůže přežít na otevřeném moři. Proč? Kdyby to byla plovoucí plošina a přišla velká vlna, tak se plošina zvedne a většina energie vlny projde pod plošinou, ale tady máme objekt spojený se zemí, takže když přijde velká vlna zvedne se ode dna a narazí do ostrova a přeleje se přes něj plnou silou, což znamená že půjde několik (desítek) metrů přes okraj. Ty venkovní trafa by to okamžitě celé zaplavilo a šlus, všichni víme co se stane s vysokým napětím ve slané vodě...
Názor byl 1× upraven, naposled 8. 11. 2024 11:42
Fakt si myslíš že je to úplně první umělý ostrov v Severním moři a že netuší jak se v moři chová? Sousedi v Holadsku mají v moři postavenou spoustu věcí
No z té úvodní fotografie o tom mám dost pochybností, že vubec ví co dělají.Žádný vlnolam ani šikmý náběh, kde by se vlna mohla "zlomit", ale kolmá zeď vysoká pouhé 2-3 metry nad hladinu.Nechtěl bych tam být ani za ostrého větru, natož za bouře.
Názor byl 2× upraven, naposled 8. 11. 2024 12:25
Karel neví, jaké je tam podloží, jak hluboké to je atd. Ale Karel ví, že stavaři ze státu, kterej má moře, jsou naprostí žabaři, kteří neví, jak moře funguje. A taky Karel tvrdí, že to poznal z fotografie, i když to fotografie není, ale jen ilustrační obrázek.
Pro tvoji informaci, Karel je stavební projektant a i když se momentálně zaměřuji na naši dálniční síť, projektoval jsem i hydroenergetické stavby, takže vím co dovede mořská voda udělat za paseku.A pro tvoji informaci rozbouřené vodě je absolutně jedno jaké je na dně podloží. Hloubka severního moře takto daleko od břehu je znacná.
V tom konkrétním místě kde umělý ostrov má být je hloubka 18m. Jestli je to značná hloubka to nechám na zvážení diskutujících. Vzhledem k tomu že píšou že ty betonové bloky mají mít 28m na výšku a mají být uložené na dně tak asi logicky nebudou čouhat jenom 3m nad vodu.
Názor byl 1× upraven, naposled 8. 11. 2024 16:26
Je mi líto, i když jsem si prošel přiložené zdrojové články, nemohu než konstatovat, že se jedná o tradiční ekologické blábolení o energetice a občasných zdrojích energie, pohrdající ekonomickými a technickými souvislostmi. Pravděpodobně se zase někteří "podnikatelé" ze zúčastněných firem napakují za evropské peníze a obyvatelstvo to "zacáluje" a dětičky budou do kamer radostně tleskat.
Technicky to smysl má (je to koncentrátor přívodů z jednotlivých větrných farem na jedno vedení na pevninu + energetický uzel s napojením na Británii). Jestli to má i efekt ve smyslu přínos/náklady to nedokážu posoudit.
Nějak jsem v článku nenašel, kde ten ostrov tu energii bere. Stojí tam reaktor nebo se tam vozí CNG nebo je to jen velkohubě pojmenované trafo pro okolní větrníky a veškerá výhoda spočívá v tom, že se za dlouhé peníze ušetřila půda v přelidněné Belgii?
Taky jsem to četl 2x přesně kvůli tomuhle. Jenom jsem se dozvěděl že to je ,,energetický hub na betonových pylonech" . Ale jak to má fungovat nic.
Ono je to aspoň trochu popsané v originálních zdrojových článcích
Proč to nenapíšou do tohohle článku?
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.