tm001
12. 11. 2024 • 2:57

Tak jako postavit betonove zrudy v morich a namluvit lidem(?) ze to "podpoři biodiverzitu" a "přispěje k rozvoji života v jeho okolí" to uz je bud na diagnozu toho kdo to napsal, a nebo toho kdo tomu nesmyslu veri. Nejlepe asi obou.
Mala odbocka - jako mladoch jsem jezdil po nasich skolach - a vetsinu mame kolem plazi - a to jak vypadal rack a servery v nich po 2 letech provozu, ci jak casto se musely menit veci v elektroskrini... To se musi zazit. Mozna bych jeste nekde par fotek tech kompletne prorezlych serveru a Cisco routeru nasel. Udrzba bude stat za to. Verim ze vetsinu budou mit vzduchotesne uzavrene, ale vsechno se takhle uklidit neda. A vitr se slanou morskou tristi je vazne dost agresivni.

Katikakus
Katikakus
9. 11. 2024 • 9:36

Tvl, to je slint jak z Rudého práva...🤣

Martin Kluvanek (kluvi1)
9. 11. 2024 • 9:13

Už a nemôžem dívať na tie nadšenecké žvásty kde tvrdia že paroplyn bude nahradený vetrom a slnkom. A budú vhodne doplňovať jaderky. Lenže v skutočnosti jaderky nejde efektívne regulovať (z pohľadu siete) na vyrovnávanie vykyvov v spotrebe sa preto používajú iné zdroje ako uhlie, paroplyn, voda (zoradené podľa rýchlosti regulácie). A keď do systému pridáte nový nestabilný zdroj, tak na jeho výkyvy potrebujete ďalší operatívny zdroj. Napríklad paroplyn. Lenže uholné nechceme . Ani paroplyn. A vodných je málo a viac v čr už nejde dať. Je treba si uvedomiť že na každý nespoľahlivý zdroj musí niekde stáť nejaký záložný ktorý ho môže nahradiť. Stojí nevyrába nezarába. U jaderiek je cena energie daná nie palivom ale fixnými nákladmi. Stojí rovnako aj keď nevyrába. Nehovoriac o fyzikálne technologických problémoch. A bezpečnosti. Nábeh a odstavenie trvá dni a stojí milióny.

Hlinda
Hlinda
9. 11. 2024 • 7:25

Ostrov představuje důležitý milník v odklonu od tradičních zdrojů energie.......? Co? Hybridní rozvodná stanice na ostrově? Pouze?
Z článku není možné zjistit nic jiného.
Spousta slov a informační hodnota nula. Klasika pan Kilian. ....... i velkolepé projekty zaměřené na obnovitelné zdroje energie mohou být šetrné k přírodě......
To je jak ze sjezdu UV KSČ.

Mysel_1
8. 11. 2024 • 20:06

Z clanku se to clovek nedozvi, ale je to rozvodna na plosine? Nebo co to vlastne je?

SkACe
8. 11. 2024 • 17:15

Takže plovoucí vor s betonovou kotvou. Jak se to liší od technologie jako je zaparkovaná loď s jaderným reaktorem jako má desítky let rusko nebo klasické plovoucí ropné plošiny?
Naprosto nijak.

avit
8. 11. 2024 • 15:59

Takže jen nějaká rozvodná stanice co se jí z nějakých v článku neuvedených důvodů vyplatí postavit na moři. Ty P.R. řeči kolem jsou pěkná ukázka nabubřelé bezobsažnosti.

jtach
8. 11. 2024 • 14:50

Proč vymýšlí takové blbosti a nepostaví raději jaderku?

intelmerom
8. 11. 2024 • 12:41

Ekologický blábol ako vždy. Tieto vety sú diplomatické "Belgie již v roce 2016 ukončila výrobu elektřiny z uhlí, přičemž více než 40 % současné výroby pokrývá jaderná energie. Přesto se stále spoléhá na zemní plyn, který tvoří přibližně 21 % energetického mixu..." Nehovoria nič konkrétne a nič čo by sme už dávno nevedeli. Ale čím nahradili tú energiu z uhlia sa nikde nepíše, alebo zo zahraničia je energia z fosílnych palív a jadrových elektrární ekologická????????

KosKarel
8. 11. 2024 • 11:37

Moc se mi to nezdá, podle té ilustrační fotky, něco takového nemůže přežít na otevřeném moři. Proč? Kdyby to byla plovoucí plošina a přišla velká vlna, tak se plošina zvedne a většina energie vlny projde pod plošinou, ale tady máme objekt spojený se zemí, takže když přijde velká vlna zvedne se ode dna a narazí do ostrova a přeleje se přes něj plnou silou, což znamená že půjde několik (desítek) metrů přes okraj. Ty venkovní trafa by to okamžitě celé zaplavilo a šlus, všichni víme co se stane s vysokým napětím ve slané vodě...

Názor byl 1× upraven, naposled 8. 11. 2024 11:42

Miroslav Gretschel
8. 11. 2024 • 9:43

Je mi líto, i když jsem si prošel přiložené zdrojové články, nemohu než konstatovat, že se jedná o tradiční ekologické blábolení o energetice a občasných zdrojích energie, pohrdající ekonomickými a technickými souvislostmi. Pravděpodobně se zase někteří "podnikatelé" ze zúčastněných firem napakují za evropské peníze a obyvatelstvo to "zacáluje" a dětičky budou do kamer radostně tleskat.

Afrin Eizra
8. 11. 2024 • 8:55

Nějak jsem v článku nenašel, kde ten ostrov tu energii bere. Stojí tam reaktor nebo se tam vozí CNG nebo je to jen velkohubě pojmenované trafo pro okolní větrníky a veškerá výhoda spočívá v tom, že se za dlouhé peníze ušetřila půda v přelidněné Belgii?

Určitě si přečtěte

Články odjinud