BepiColombo políbila Merkur a poslala snímky Země i kráteru Smetana

  • Sonda BepiColombo poprvé prolétla okolo Merkuru
  • Pořídila několik snímků. Na jednom z nich je i kráter Smetana
  • Sondu čeká dalších pět průletů, poté bude navedena na oběžnou dráhu Merkuru

Evropsko-japonská sonda BepiColombo má za sebou první průlet okolo Merkuru. Je teprve třetí sondou, kterou bude nejmenší planetu Sluneční soustavy zkoumat. V roce 1974 a 1975 okolo planety třikrát prolétl Mariner 10.

Na další a podrobnější snímky jsme si museli dlouho počkat. Sonda MESSENGER zahájila v roce 2008 průzkum Merkuru také průlety, ale v roce 2011 byla jako první navedena na jeho oběžnou dráhu, kde pracovala do roku 2015.

BepiColombo se vydala do vesmíru v říjnu 2018. Píšeme sice o sondě, ale ve skutečnosti jsou to sondy tři. Dvě pro průzkum planety – Mercury Planet Orbiter (postavený Evropskou kosmickou agenturou) a Mercury Magnetosphere Orbiter (přezdívaný Mio a postavený japonskou agenturou JAXA). Třetí sonda Mercury Transfer Module slouží pro přelet k cíli.

Na cestě k Merkuru pomohly BepiColombo gravitační asistence Venuše i Země. K prvnímu průletu okolo Merkuru došlo 2. října v 1:34 našeho času.

Hodně zajímavé fotografie

Sonda prolétla 199 km nad povrchem planety, který byl ale v té době ve tmě. Snímky proto pocházejí z pozdější doby, kdy byla sonda asi 2400 km od Merkuru. 

A jsou to hodně zajímavé fotografie i z našeho pohledu. Na jedné z nich je vidět Země a Měsíc, na dalších pak část sondy a povrch Merkuru, který připomíná povrch Měsíce. Je posetý krátery. Na snímku vidíme i ten, který byl v roce 1985 pojmenován po Bedřichu Smetanovi. 

Merkur je planetou umělců. Zmíněný kráter Smetana má průměr 190 km. Na Merkuru jsou ještě dva menší krátery se vztahem k Česku – Dvořák (82 km) a Janáček (47 km).

BepiColombo má před sebou dalších pět průletů okolo Merkuru, které završí navedení na oběžnou dráhu.

Další průlety

  • 22. června 2022
  • 20. června 2023
  • 5. září 2024
  • 2. prosince 2024
  • 9. ledna 2025
  • prosinec 2025 (navedení na oběžnou dráhu)
Diskuze (3) Další článek: Vy a počítač: Kdy přejdete na Windows 11?

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, Měsíc, Sluneční soustava, Venuše, Mio, Smetana, Sonda, Mercury Planet Orbiter, Mariner, Merkur, Bedřich Smetana, Snímek země, Planeta, JAXA, BepiColombo, Snímek, Oběžná dráha, Dvořák, Průlet, Messenger, Kráter, Česká republika40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály