Technologie | Věda | Nositelnosti

Bezdrátová technologie Braidio umožní, aby telefon prodloužil výdrž chytrých hodinek a menších zařízení

  • U malých elektronických zařízení nastává problém s velikostí baterie a výdrží
  • Technologie Braidio řeší bezdrátovou komunikaci a úsporu energie jednoho ze zařízení v jednom
  • Umožní aby zařízení s větší baterii prodloužilo výdrž menšího zařízení
Bezdrátová technologie Braidio umožní, aby telefon prodloužil výdrž chytrých hodinek a menších zařízení

Moderní chytré hodiny mají sice stále více schopností, trpí ale problémem v podobě velikosti a hmotnosti. Ve většině případů to způsobuje baterie, které nestačí držet krok s aktuálními potřebami. I když baterie významně zhoršuje obě tyto vlastnosti, výdrž například u chytrých hodinek je stále velmi nízká – obvykle například jeden či dva dny pokud jde o modely s plnou výbavou a barevným displejem.

Tým vědců a inženýrů z univerzity UMass (University of Massachusetts Amherst) představil novou technologii s označením Braidio, která umožňuje, aby třeba váš telefon při bezdrátové komunikaci převzal většinu spotřebované energie.

Braidio a využití asymetrie v kapacitě baterií

Tým pod vedením Deepaka Ganesana se pustil do řešení energetické náročnosti při bezdrátové komunikace. Na trhu už je k dispozici řada komunikačních bezdrátových technologií, v tomto případě bylo cílem aktivně-pasivní řešení. Aktivní architektury typu Bluetooth ani pasivní druhy RFID nejsou ideální pro stávající rozdílnost v kapacitě baterií moderních elektronických zařízení.

Klepněte pro větší obrázek
Porovnání kapacity baterií v zařízeních (Zdroj: UMass)

Jak lze vidět na obrázku, rozdíly v kapacitě jsou obrovské – mezi jednoduchým trackerem na zápěstí (v tomto případě Nike Fuel Band) a MacBookem Pro je rozdíl tři řády. Baterie v notebooku je tak desetkrát větší než u chytrého telefonu, stokrát větší než u chytrých hodinek Apple Watch a tisíckrát větší než u zmíněného sportovního náramku Nike Fuel Band.

Pokud spolu dvě zařízení komunikují, je jasné, že spotřeba je i přes optimalizace výrazně problematičtější hlavně u menších zařízení. Technologie Braidio ale tento problém řeší neuvěřitelně dobrým poměrem, který je důležitý právě pro menší zařízení.

Tři režimy

Technologie Braidio se chlubí poměrem spotřeby mezi přijímačem a vysílačem 1:2546 až 3546:1. Současné technologie ale pochopitelně nevymýšlí žádní nevzdělanci, ale jednoduše řečeno, jsou optimalizované pro určité použití dle vzdálenosti komunikace, propustnosti, velikosti prvků nebo spotřeby.

Klepněte pro větší obrázek
Braidio operuje ve třech režimech dle vzdálenosti mezi zařízeními (Zdroj: UMass)

Braidio tyto vlastnosti částečně řeší elegantně pomocí tří režimů, jejichž dostupnost je ovlivněna dle vzdálenosti mezi jednotlivými zařízeními. Pokud jsou zařízení velmi blízko, lze využívat nejúspornější režim s nejlepším poměrem, kdy menší zařízení dosahuje výrazně nižší spotřeby. Ve větší vzdálenosti v rámci několika metrů už je nutné počítat s použitím pouze aktivního režimu v rámci obou zařízení.

Dle vyjádření jde zjednodušeně o podobný koncept, jako používáme u výpočetních operací mezi lokální stanicí nebo mobilním telefonem a cloudem. Cloud má obrovský výkon a náš mobil v kapse toho využívá – spousta výpočtů a zpracování dat probíhá mimo zařízení v serverech datacenter.

Braidio je z tohoto pohledu podobné řešení pro energii, která se používá pro komunikaci. Aby totiž nedošlo k omylu – technologie není určena pro jakékoli nabíjení mezi zařízeními. Větší zařízení s větší baterií zkrátka převezme co nejvíce spotřeby energie při komunikaci.

Až 400× lepší než Bluetooth

Technologie Braidio není zatím určená pro větší vzdálenosti, což je znát i z efektivity – při vzdálenosti nad šest metrů jsou vlastnosti Bluetooth podobné. Při nižších vzdálenostech ale začíná mít značně lepší výsledky a zajistí u menšího zařízení až 400× delší výdrž na baterii než při použití Bluetooth.

Klepněte pro větší obrázek
Vytvořený testovací prototyp (Zdroj: UMass)

Díky tomu si lze do budoucna představit možnost vyrábět mnohem tenčí a menší zařízení, která vydrží mnohem déle na baterii i když budou komunikovat s telefonem v kapse nebo třeba s notebookem. Hlavní cílovkou jsou tak hlavně menší nositelnosti, ale jak bylo zmíněno, ovlivní to i spotřebu při komunikaci mezi notebookem a mobilním telefonem.

Apple i Microsoft dnes hodně sází na propojenost těchto dvou zařízení, takže snížení spotřeby při komunikaci obzvláště u zařízení s menší baterií je určitě nutné. Braidio je sice stále ve fázi vědeckého vývoje, ukazuje ale nové směry a techniky, které budou důležité a využitelné i pro další výrobce komunikačních technologií.

Oficiální materiál k výzkumu můžete stáhnout ze stránek Pan Hu (PDF, 11 MB)

Zdroj obrázku: Flickr (CC BY 2.0)

Diskuze (9) Další článek: 5 služeb, kde lze sledovat přímé přenosy z hraní her

Témata článku: Technologie, Technika, Věda, Notebooky, Hardware, Výzkum, Mobility, Mobilní telefon, Bluetooth, Apple Watch, Bezdrátové nabíjení, Hodinky, Nositelnosti, Aktivní režim, Chytrý telefon, Zář, Nejlepší chytré hodinky, Chytré hodinky s telefonem, Nike, Vzdálenost, Menší, Zdroje energie, Chytré hodinky Apple Watch, Obrovský výkon, Chytrý, Notebook apple na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

Koupili jsme nejlevnější dron s kamerou. Stál nás 300 Kč a má rozměry kreditky

** Kvalitní drony začínají na 10 000 Kč ** Šli jsme na to jinak a koupili ten nejlevnější s kamerou ** I když je to čínský šmejd, je s ním zábava

Jakub Čížek | 34

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 66

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 38

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 57

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121