Technologie | Věda | Nositelnosti

Bezpečnější přenos dat pro nositelnosti bude probíhat přímo skrze lidské tělo. Nebudou potřeba bezdrátové technologie

  • Vědci vyvíjí efektivní technologii pro přenos dat skrze lidské tělo
  • Jedná se o bezpečnější řešení než při použití bezdrátových technologií
  • Lidské tělo bude sloužit jako síť
Bezpečnější přenos dat pro nositelnosti bude probíhat přímo skrze lidské tělo. Nebudou potřeba bezdrátové technologie

Japonští vědci z Tokijské vědecké univerzity v nejnovější studii představili nové efektivní řešení přenosu dat pomocí lidského těla, který může být velmi dobře použité u různého druhu elektroniky, kterou máme přímo na těle. Hlavní předností má být zvýšená bezpečnost.

Ať už jde o chytré náramky, chytré hodinky, různé snímače a další elektroniku, kterou už si dnes běžně dáváme přímo na tělo, budoucnost bude ještě šílenější a pokročilejší. V nejbližších letech lze totiž očekávat nástup brýlí pro rozšířenou realitu, které tak budou přímo na hlavě.

Je jasné, že v počátku nelze dát do brýlí vysoce výkonné čipy a tak bude nutné propojení s výkoným chytrým mobilní telefonem, případně novými chytrými hodinkami, které už dnes zvládnout pracovat samostatně s vlastní sim kartou a mobilním internetem. Jak ale tato zařízení propojit? Doposud se vždy jednalo o Bluetooth nebo Wi-Fi, které ale mají poměrně vysokou spotřebu a protože se jedná o bezdrátové spojení, jsou i potenciálně velmi nebezpečné. Může je někdo z určité vzdálenosti odposlouchávat a případně i rovnou hacknout.

Právě zvýšenou bezpečnost by měl řešit systém HBC - Human Body Communication.

Tělo jako síťová platforma

Posílání signálů skrze lidské tělo není pochopitelně žádnou novinkou. Hlavní přínos nové vědecké práce je ale posun této technologie k tomu, aby byla efektivní, přesná a bezpečná natolik, že bude lepší než zmíněné bezdrátové spojení.

Systém využívá signál s nízkou frekvencí a díky tomu, že se pro přenos používá pouze tělo, je i velmi stabilní. Oproti bezdrátovým technologiím se zde nepoužívají antény, ale elektrody, které vysílají a přijímají signál z pokožky.

V případě přenosu po lidském těle ale velmi záleží na tom, jak jsou od sebe jednotlivé elektrody vzdálené, protože to ovlivňuje odpor a tedy i výkon signálu. Výsledkem pak je kvalita a rychlost datového spojení.

Spojení s externími zařízení

Vědci počítají i s tím, že by se k přenosu dat používala i zařízení, která jsou mimo lidské tělo. Stačilo by se tak pouze dotknout a v tu chvíli by došlo k navázání spojení mezi nějakou elektronikou na vašem těle a zařízením - mohlo by jít například o mobilní telefon, které je standardně izolovaný v kapse ale třeba i klávesnici nebo myš na stole.

Klepněte pro větší obrázek
Testovací architektura pomocí které se zkoumalo, jak je možné zlepšit přenos dat pomocí lidského těla (Tokyo University of Science)

Touto formou by mohlo docházet k velmi bezpečnému propojení, které by bylo určené například pro rychlé ověření nebo k bezpečnému přenosu dat bez toho, aniž by bylo nutné využít jakoukoli bezdrátovou technologii jako Bluetooth nebo Wi-Fi.

Právě dotyk je jednou z hlavním interakcí, jak ovládáme zařízení, přičemž nejde jen o dotyk na displeji, ale dotyk na klávesnici, monitor, nějaký přepínač a podobně. Využití lidského těla k přenosu signálů je tak mnohem bezpečnější. Podobně jako u kabelového spojení.

S nárůstem nositelnosti je HBC možná oblast, která se ještě více rozvine a stane se standardem v dnešním zarušeném světě plného signálů z Wi-Fi sítí, mobilních datových sítí a dalších typů bezdrátových technologií.

Diskuze (5) Další článek: Facebook přes zakázanou aplikaci shromáždil citlivá data o 187 tisíci lidech 

Témata článku: Technologie, Věda, Internet, Wi-Fi, Výzkum, Bluetooth, Tělo, Nositelnosti, Bluetooth nebo Wi-fi, Vědec, Data, Lidské tělo, Přenos dat, Bezdrátově, Signál, Wi-fi síť, Spojení, Making, Bezdrátová technologie, Přenos, Technolog


Určitě si přečtěte

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 28

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 9

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

Nový Apple Macbook Air je levnější, má větší SSD a vrací se k tradiční klávesnici

** Nový MacBook Air opravuje nejzásadnější chyby dosavadní verze ** Dostal lepší klávesnici, výkonnější procesor a 256GB SSD ** Apple navíc snížil ceny

Martin Miksa | 53

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 21 grafických karet

AMD poráží Intel už i v notebooku

Jak vytvořit 3D fotky v mobilu

Nejlepší fotoaparáty do 30 000 Kč