Bezplatné nabíjení u prodejen Lidl končí. Mohou za to rostoucí ceny elektřiny a bezohlední majitelé elektromobilů

Bezplatné nabíjení u prodejen Lidl končí. Mohou za to rostoucí ceny elektřiny a bezohlední majitelé elektromobilů

Obchodní řetězec Lidl nabízí již pět let u vybraných prodejen možnost bezplatného nabíjení elektromobilů. Vlivem rostoucích cen elektřiny a narůstajícího počtu elektrických automobilů však nabídka doplňování energie zdarma končí, informuje web fDrive.

Zatímco dosud stačilo přijet autem k nabíječce a připojit kabel do příslušného konektoru, nyní to tak prosté nebude. Na stránce, věnované elektrické mobilitě, Lidl popisuje postup, jehož součástí je i platba platební kartou. V průběhu srpna budou všechny nabíjecí stojany upraveny tak, aby nabízely jen placené nabíjení.

Soumrak bezplatného nabíjení

K započetí nabíjení nebude nutná registrace. „Zahájení nabíjení autorizujete platební kartou ve Vašem mobilním telefonu na stránkách poskytovatele platebního řešení, odsouhlasením ceny za 1 kWh a minimální platby, a uvedením e-mailové adresy pro zaslání faktury.“ uvádí Lidl. Možnost platby za nabíjení elektromobilu bude časem integrována přímo do mobilní zákaznické aplikace.

K tomuto nesporně nepopulárnímu kroku obchodní řetězec přistoupil poté, co někteří majitelé elektromobilů nabíjeli baterie svých vozidel i několik hodin. Blokovali tak místo zákazníkům, jež si přijeli do dané prodejny nakoupit.

„Během pěti let došlo k nárůstu počtu elektromobilů a tím k navýšení cen za dobíjení na veřejných dobíjecích stanicích. Tento krok samozřejmě vedl k tomu, že řidiči elektromobilů začali více a více využívat naše dobíjecí stanice, které byly doposud zdarma, a to i v případech, kdy u nás nenakupovali. Docházelo často k situacím, že naši zákazníci přicházeli o benefit spojení nákupu v prodejně a dobíjení elektromobilu, jelikož dobíjecí stanice byly trvale obsazené.“ uvedl tiskový mluvčí Lidlu Tomáš Myler.

Konkurenceschopná nabídka

Oficiální stránky neuvádějí cenu, za kterou bude možné nabíjet. Dočtete se na nich pouze: „Aktuální cenu nabíjení za 1 kWh a minimální platbu pro zvolený nabíjecí konektor uvidíte a odsouhlasíte před autorizací platby a před zahájením nabíjecího procesu.“

Aktuální ceny jsou dle iDnesu nižší než u většiny provozovatelů veřejných nabíjecích stanic. V případě pomalejšího nabíjení střídavým proudem zákazník zaplatí 5,90 korun za kilowatthodinu, při použití stejnosměrného proudu činí cena 6,90 korun za kilowatthodinu. Lze předpokládat, že ceny se budou měnit s ohledem na vývoj cen elektrické energie.

Lidl zahájil provoz první nabíjecí stanice 1. srpna 2017 u prodejny na pražském Barrandově. Od té doby postavil na parkovištích u svých obchodů čtyřicet nabíjecích stojanů. V závislosti na požadavcích na umístění a možnostech technické infrastruktury nabízí nabíjení výkonem od 10 do 50 kW.

Diskuze (67) Další článek: Y2 Fish Tank je počítačová skříň, ve které si skvěle zaplavou i vaše rybičky

Témata článku: Technika, Doprava, Elektromobily, Automobily, Energie, Elektřina, Lidl, Prodejna, Barrandov, Elektromobil, Nabíjení, Platební karta, Platba, Rostoucí cena, Obchodní řetězecSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Bojovka Street Fighter 6 v novém traileru předvádí postavy Kimberly a Juri
Michal Maliarov
Street Fighter 6CapcomVideo
Rheinmetall se blýskl revolučním ručním granátometem SSW40

Rheinmetall se blýskl revolučním ručním granátometem SSW40

** Rheinmetall nedávno předvedl pozoruhodnou ruční palnou zbraň, která je podle všeho první svého druhu na světě ** Jde o revoluční ruční granátomet SSW40 (Squad Support Weapon 40) ** Podle komentátorů jako by z oka vypadl zbraním terminátorů pod velením Skynetu

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenství
Podívejte se na záběry ze zrušeného Doom 4. „Tohle nebyla verze, kterou fanoušci chtěli,“ říká výkonný producent hry

Podívejte se na záběry ze zrušeného Doom 4. „Tohle nebyla verze, kterou fanoušci chtěli,“ říká výkonný producent hry

Spousta projektů je zrušena ještě před tím, než se o nich veřejnost vůbec dozví. Proto jsme rádi za každou ukázku takového projektu. Tentokrát přišla řada na Dooma.

Martin Nahodil
ÚnikDoom
Xiaomi se pochlubilo chytrými brýlemi Mijia. Mají dva foťáky, špičkový displej a bezdrátové dobíjení

Xiaomi se pochlubilo chytrými brýlemi Mijia. Mají dva foťáky, špičkový displej a bezdrátové dobíjení

** Xiaomi dotáhlo rok starý koncept ke komerčnímu produktu ** Chytré brýle jsou však zatím ve fázi crowdfundingu ** Mají dva foťáky, slušnou baterii a špičkový displej

Martin Chroust
SmartglassesChytré brýle