Bezplatné nabíjení u prodejen Lidl končí. Mohou za to rostoucí ceny elektřiny a bezohlední majitelé elektromobilů

Bezplatné nabíjení u prodejen Lidl končí. Mohou za to rostoucí ceny elektřiny a bezohlední majitelé elektromobilů

Obchodní řetězec Lidl nabízí již pět let u vybraných prodejen možnost bezplatného nabíjení elektromobilů. Vlivem rostoucích cen elektřiny a narůstajícího počtu elektrických automobilů však nabídka doplňování energie zdarma končí, informuje web fDrive.

Zatímco dosud stačilo přijet autem k nabíječce a připojit kabel do příslušného konektoru, nyní to tak prosté nebude. Na stránce, věnované elektrické mobilitě, Lidl popisuje postup, jehož součástí je i platba platební kartou. V průběhu srpna budou všechny nabíjecí stojany upraveny tak, aby nabízely jen placené nabíjení.

Soumrak bezplatného nabíjení

K započetí nabíjení nebude nutná registrace. „Zahájení nabíjení autorizujete platební kartou ve Vašem mobilním telefonu na stránkách poskytovatele platebního řešení, odsouhlasením ceny za 1 kWh a minimální platby, a uvedením e-mailové adresy pro zaslání faktury.“ uvádí Lidl. Možnost platby za nabíjení elektromobilu bude časem integrována přímo do mobilní zákaznické aplikace.

K tomuto nesporně nepopulárnímu kroku obchodní řetězec přistoupil poté, co někteří majitelé elektromobilů nabíjeli baterie svých vozidel i několik hodin. Blokovali tak místo zákazníkům, jež si přijeli do dané prodejny nakoupit.

„Během pěti let došlo k nárůstu počtu elektromobilů a tím k navýšení cen za dobíjení na veřejných dobíjecích stanicích. Tento krok samozřejmě vedl k tomu, že řidiči elektromobilů začali více a více využívat naše dobíjecí stanice, které byly doposud zdarma, a to i v případech, kdy u nás nenakupovali. Docházelo často k situacím, že naši zákazníci přicházeli o benefit spojení nákupu v prodejně a dobíjení elektromobilu, jelikož dobíjecí stanice byly trvale obsazené.“ uvedl tiskový mluvčí Lidlu Tomáš Myler.

Konkurenceschopná nabídka

Oficiální stránky neuvádějí cenu, za kterou bude možné nabíjet. Dočtete se na nich pouze: „Aktuální cenu nabíjení za 1 kWh a minimální platbu pro zvolený nabíjecí konektor uvidíte a odsouhlasíte před autorizací platby a před zahájením nabíjecího procesu.“

Aktuální ceny jsou dle iDnesu nižší než u většiny provozovatelů veřejných nabíjecích stanic. V případě pomalejšího nabíjení střídavým proudem zákazník zaplatí 5,90 korun za kilowatthodinu, při použití stejnosměrného proudu činí cena 6,90 korun za kilowatthodinu. Lze předpokládat, že ceny se budou měnit s ohledem na vývoj cen elektrické energie.

Lidl zahájil provoz první nabíjecí stanice 1. srpna 2017 u prodejny na pražském Barrandově. Od té doby postavil na parkovištích u svých obchodů čtyřicet nabíjecích stojanů. V závislosti na požadavcích na umístění a možnostech technické infrastruktury nabízí nabíjení výkonem od 10 do 50 kW.

Diskuze (68) Další článek: Y2 Fish Tank je počítačová skříň, ve které si skvěle zaplavou i vaše rybičky

Témata článku: Technika, Doprava, Elektromobily, Automobily, Energie, Elektřina, Lidl, Elektromobil, Platební karta, Prodejna, Nabíjení, Obchodní řetězec, Barrandov, Platba, Rostoucí cenaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
I starou myš můžete naučit nové kousky. Návod, jak lépe najít ztracený kurzor

I starou myš můžete naučit nové kousky. Návod, jak lépe najít ztracený kurzor

Pokud máte velký monitor či vysoké rozlišení, často bývá problém najít na obrazovce kurzor. Díky jednoduchému nástroji jej ale najdete raz dva.

Antonín Trčálek
PowerToysNávody
Pokročilá metoda zabezpečení mobilů mizí. Proč se přestal používat skener oční duhovky?

Pokročilá metoda zabezpečení mobilů mizí. Proč se přestal používat skener oční duhovky?

** Koronavirus na několik měsíců vyřadil z provozu skenery obličeje ** Měly problém u uživatelů s nasazenou rouškou ** Samsung měl už před lety vlastní řešení, které ale opouští

Martin Chroust
GalaxyOční skenerHistorie
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti