Bill Gates investoval do podivného větrného kolotoče. Elektřinu vyrobí o polovinu levněji než větrníky

„Navrhuji zrušení patentního ústavu, protože vše už bylo vynalezeno a nic nového nelze objevit!“ pronesl roku 1832 ředitel patentního úřadu ve Washingtonu Charles H. Duell. O jeho neprozíravosti svědčí skutečnost, že i bezmála dvě století poté posouvají technologie vpřed stále nové nápady.

Ještě v nedávné minulosti se mohlo zdát, že těžko někdo vynalezne jiný způsob výroby elektřiny z větru, než je rotující turbína poháněná prouděním vzduchu. Jenže inovativní startup AirLoom Energy chce v tomto segmentu způsobit revoluci ve výrobě větrné energie unikátním návrhem inspirovaným kiteboardingem, který je koníčkem zakladatele Roberta Lumleyho, a horskými dráhami.

Větrný kolotoč vyrábí elektřinu

Na rozdíl od tradičních větrných turbín s velkými rotujícími lopatkami a více než 100 metrů vysokými věžemi využívá systém AirLoom vertikální „křídla“ připevněná k oválné dráze umístěné na sloupech 25 metrů nad zemí.

Tato křídla se díky větru pohybují po dráze a generují mechanickou sílu, která se používá k výrobě elektřiny. Tento design umožňuje ve srovnání s konvenčními větrnými turbínami výrazné úspory nákladů a flexibilitu při instalaci.

Struktura větrných elektráren AirLoom je jednodušší a vyžaduje méně materiálu, což ji činí levnější na výrobu i dopravu. Díky tomu lze snížit výrobní náklady ve srovnání s větrnými turbínami na desetinu. Taktéž náklady na instalaci mohou být výrazně menší, protože nejsou potřeba velké jeřáby. Menší komponenty lze navíc dopravovat pomocí standardních přepravních metod, což umožňuje instalaci na obtížnějších místech​.

Velká část předpokládaných úspor nákladů vyplývá z nižšího profilu AirLoomu. Dnešní větrné turbíny jsou tím účinnější, čím jsou větší, ale masivní věže a lopatky jsou náročné na přepravu a někdy vyžadují až roční plánování. Provedení AirLoom vyžaduje menší komponenty, které je snadnější vyrobit, přemístit a smontovat.

K počáteční investici přispěla firma Billa Gatese

Jednou z nejpřesvědčivějších výhod větrných elektráren AirLoom je jejich škálovatelnost. Pro zvýšení výkonu prostě stačí přidat další sloupy a prodloužit dráhu. Tento modulární přístup je v ostrém kontrastu s tradičními turbínami, které pro vyšší kapacitu vyžadují kompletní přepracování. Křídla AirLoom mohou být umístěna blíže k sobě, což maximalizuje produkci energie na dané ploše.

Celé to začalo během konference o větrné energii v Berlíně jako náčrtek na ubrousku. Nyní AirLoom Energy získala od 21 investorů částku 12,7 milionu dolarů (v přepočtu asi 289 milionů korun). Firma přitom doufá, že bude vyrábět elektřinu za 13 dolarů (tj. 296 Kč) za megawatthodinu, což by bylo o více než 50 % levnější než výroba pomocí tradičních větrných elektráren umístěných na pevnině.

Klepněte pro větší obrázek Větrná elektrárna AirLoom

AirLoom získal v listopadu loňského roku počáteční kapitál ve výši 4 milionů dolarů od společností Breakthrough Energy Ventures založené Billem Gatesem, Lowercarbon Capital a MCJ Collective. Současně jmenoval nového generálního ředitele – Neala Ricknera, který dříve působil jako provozní ředitel firmy Makani Energy spadající pod Alphabet.

Aktuálním cílem je zdokonalení celé technologie do té míry, aby bylo možné vybudovat pilotní projekt s výkonem 1 megawatt. Pokud vše vyjde podle plánu, měli bychom se ho dočkat v roce 2026. Lze předpokládat, že získaná investice půjde primárně na tento projekt.

Diskuze (46) Další článek: Microsoft Edge v reálném čase dabuje cizojazyčná videa. S češtinou zatím nepočítejte

Témata článku: , , , , ,