Bill Gates představuje továrnu na „výrobu“ komárů. Díky bakterii nešíří nebezpečné nemoci

„Dokážeme přelstít nejsmrtonosnější zvíře na světě?“ ptá se zakladatel a bývalý generální ředitel Microsoftu Bill Gates v titulku příspěvku na svém blogu. Představuje čtenářům továrnu, sídlící v kolumbijském Medellínu, ve které chovají miliony komárů od larev až po dospělé jedince, které nakonec vypustí do volné přírody.

Vypuštění komáři však neterorizují místní obyvatelstvo – nesou totiž bakterie zvané Wolbachia, které jim brání v přenosu virů horečky dengue a dalších virů, jako je Zika, chikungunya a žlutá zimnice, na člověka. Po vypuštění do přírody se kříží s divokými komáry, šíří bakterie, snižují přenos virů a chrání miliony lidí před nemocemi.

Továrna na komáry

Výsledky potvrzuje randomizovaná kontrolovaná studie provedená v indonéské Yogyakartě, jež zjistila, že komáři přenášející Wolbachii snížili počet případů horečky dengue ve městě o 77 % a počet hospitalizací kvůli horečce dengue klesl o 86 %. Dle další studie z Medellínu se počet případů horečky dengue od roku 2015, kdy se začali vypouštět komáři s Wolbachií, snížil o 89 %.

Výsledky jsou dle Gatese obrovským průlomem, který dokazuje, že nová technologie ochrání celá města a země před hrozbou nemocí přenášených komáry. V rámci testů jsou komáři aktuálně vypouštěni v jedenácti zemích: v Brazílii, Kolumbii, Mexiku, Indonésii, na Srí Lance, ve Vietnamu, Austrálii, na Fidži, Kiribati, v Nové Kaledonii a Vanuatu.

„Pozoruhodné je, že jakmile se těchto komárů vypustí dostatečné množství, aby poskytli ochranu před nemocí, je to řešení, které je soběstačné.“ konstatuje Bill Gates s tím, že nebude nutné vynakládat peníze na prevenci a léčbu nemocí přenášených komáry, čímž se uvolní prostředky na jiné priority v oblasti zdraví.

Cílem programu World Mosquito Program je šíření Wolbachie mezi komáry tropické (Aedes aegypti), což je druh, který je hostitelem virů horečky dengue, žluté zimnice a dalších nemocí. Komár tropický se v souvislosti s globálním oteplováním postupně rozšiřuje do větších zeměpisných šířek, kde pro něj vznikají podmínky vhodné k životu, což zvyšuje riziko šíření nemocí. Největší nebezpečí představuje horečka dengue, kterou se každoročně nakazí více než 400 milionů lidí a 20 000 jich zemře.

Od vajíčka po dospělého komára

Továrna v Medellínu, která je v současné době největším světovým zařízením na chov komárů na světě, produkuje více než 30 milionů komárů týdně. Není to jednoduchý úkol – komáry je třeba chovat, krmit a držet v ideálních podmínkách, aby mohli růst a rozmnožovat se. Odborníci proto zdokonalují tento proces a zvyšují jeho účinnost, aby mohli komáry s Wolbachií chovat a vypouštět ve velkém objemu.

Hlavním prvkem továrny je líheň, v níž se chovají všechny budoucí populace potomků komárů s Wolbachií. Miliony vajíček se po vložení do vody vylíhnou a stanou se larvami. Larvy, které jsou krmeny rybí moučkou, vyrostou v kukly, z nichž se pak stanou dospělí jedinci. Aby se jim dařilo, potřebují cukr a krev, kterou továrna získává z prošlých zásob v krevních bankách.

Jakmile továrna vyprodukuje miliony vajíček a dospělých komárů, připraví je k vypuštění. Vajíčka jsou zabalena do malých želatinových kapslí, z nichž každá obsahuje 300 vajíček, které jsou rozdány obyvatelům, aby je vhodili do vody. Výhodou tohoto řešení je, že kapsle lze snadno přepravovat na velké vzdálenosti a že se komáří mohou líhnout podle potřeby.

Továrna také vypouští tisíce dospělých komárů ze zadních částí motocyklů projíždějících městem. Odborníci také experimentují s vypouštěním z bezpilotních letounů. Vypouštění dospělých komárů umožňuje, aby se komáři s Wolbachií okamžitě začali pářit s divokou populací a šířili bakterie blokující viry.

Diskuze (35) Další článek: Programování elektroniky: Vodotěsný trojteploměr s real-time grafem na Google Drive

Témata článku: Zdraví, Microsoft, Výzkum, Bill Gates, Zvířata, Bakterie, IT Osobnosti, Austrálie, komár, Indonésie, Osobnosti počítačové historie, Brazílie, Výroba, Mexiko, Hmyz, Nemoc, Vajíčko, Fidži, Virus, Továrna, Vietnam, GatesNotes, Vanuatu, Kolumbie, Srí LankaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Beta Modern Warfare 2 slaví na Steamu úspěch. Dosáhla na 110 tisíc aktivních hráčů

Beta Modern Warfare 2 slaví na Steamu úspěch. Dosáhla na 110 tisíc aktivních hráčů

Na letošní díl akční série Call of Duty se hráči evidentně těší.

Michal Maliarov
Call of Duty: Modern Warfare 2Steam
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle