Bill Gates varuje, že dopad koronaviru může být „velmi dramatický“ a nastiňuje řešení

Bill Gates pronesl na výročním setkání Americké asociace pro vědecký pokrok (American Association for the Advancement of Science) dlouhý projev o vlivu vědy a techniky na klíčové globální otázky. Ačkoli se jeho řeč nesla v optimistickém duchu, během diskuze o hrozbě, kterou představuje koronavirus, nasadil zlověstný tón, informuje server GeekWire.

Dopady mohou být dle zakladatele Microsoftu „velmi, velmi dramatické“, a to zejména, pokud se virus rozšíří do zemí, jako je subsaharská Afrika a jižní Asie. Gates takovou situaci označil jako „potenciálně velice špatnou“. Nutno podotknout, že v uplynulém týdnu byl zaznamenán první potvrzený případ nákazy v africkém Egyptě.

Darované miliony dolarů

„Je to obrovská výzva,“ řekl Gates. „Vždycky jsme věděli, že potenciál pandemie, ať už vzniklé přirozeně nebo úmyslně, je jedna z mála věcí, která by mohla narušit zdravotnický systém, ekonomiku a způsobit více než 10 milionů úmrtí.“ Gates optimisticky poukázal na pokroky v oblasti molekulárních diagnostických nástrojů jako na slibnou ochranu před takovými riziky.

Miliardář a filantrop je přesvědčen o tom, že současná věda je na vrcholu a dokáže vytvořit nástroje pro včasnou diagnostiku, poskytovat vakcíny a antivirotika. Nadace Billa a Melindy Gatesových nedávno věnovala 100 milionů dolarů (v přepočtu asi 2,28 miliardy korun) na boj proti koronaviru v rámci širšího úsilí v oblasti globálního zdraví.

„Naše nadace se velmi angažuje, zejména pokud jde o vztahy, které máme s vládami a soukromým sektorem za účelem organizace a poskytování zdrojů. Doufejme, že tuto epidemii zvládneme,“ uvedl Gates během projevu.

Hlavně pozor na Afriku

Gates poznamenal, že jednou z velkých výzev je infekční povaha koronaviru v rané fázi onemocnění. „Pokud se virus rozšíří do Afriky, bude situace mnohem dramatičtější než v Číně.“ konstatoval s dovětkem, že tím v žádném případě nechce snižovat vážnost situace v čínských provinciích.

Darované finance mají jít mimo jiné na dodávku potřebných přístrojů do rozvojových zemí. Během deseti let by měla být situace výrazně lepší díky větší kapacitě pro diagnostiku. Pomoci by měla také schopnost vytvářet nové vakcíny.

Diskuze (39) Další článek: Google Earth View nabízí přes dva tisíce dechberoucích satelitních fotografií světa. Jedna je i z Česka

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, Microsoft, Bill Gates, Čína, Medicína, IT Osobnosti, Afrika, Respirátor, Egypt, Antivirotika, VAR, Filantrop, GeekWire, Dopad, Nadace Billa, Billa, Melinda22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
US Navy vyvíjí pokročilé systémy elektronického boje pro menší lodě

US Navy vyvíjí pokročilé systémy elektronického boje pro menší lodě

** Společnost Northrop Grumman vyvíjí pro americké námořnictvo kompaktní verzi systému pro elektronický boj ** Tzv. SEWIP Block III je určen pro menší plavidla ** Verze SEWIP Block III Lite by měla rázně odpovídat hrozbám, jako jsou protilodní rakety, drony či letouny

Stanislav Mihulka
NámořnictvoLoděVojenství
Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Nejlepší filmy na Netflixu v roce 2021. Všechny mají český dabing nebo titulky

Tyto filmy byly v roce 2021 na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o oblíbenost, kterou sleduje web FlixPatrol a počítá z ní souhrnné žebříčky.

Ondřej Králík
Netflix
Dark Souls má na PC problém s hackery. Servery pro celou trilogii byly dočasně vypnuty

Dark Souls má na PC problém s hackery. Servery pro celou trilogii byly dočasně vypnuty

Hackeři po objevení nové bezpečnostní díry mohli manipulovat s počítači ostatních uživatelů.

Martin Nahodil
Dark SoulsBezpečnost
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda