Bill Gates vyzývá: další pandemii může zabránit celosvětový systém varování před nemocemi

Bill a Melinda Gatesovi ve svém výročním dopise vyjadřují znepokojení nad stávající situací kolem pandemie, způsobené koronavirem SARS-CoV-2. Zároveň se ale dívají dopředu a hledají způsob, jak zabránit opakování této situace. Gates zopakoval svou myšlenku, kterou pronesl již v roce 2015 na konferenci TED: na pandemii by země měly být připravené podobně, jako se připravují na válku.

Z tohoto důvodu volá po vytvoření systému globálního varování, který by zdravotníkům umožnil oznámit neobvyklé nemoci mezi svými pacienty a poslat testovací vzorky do centrální laboratoře. Lékaři by tak mohli rychleji reagovat na vznik neznámého a/nebo těžce infekčního patogenu.

Gatesův zdvižený prst

Rychlou reakci na nové infekční choroby by měly podpořit nové vědecké nástroje a rychlé testování. „Do příští pandemie doufám, že budeme mít takzvané mega-diagnostické platformy, které dokážou každý týden testovat až 20 procent světové populace,“ napsal spoluzakladatel a předseda představenstva Microsoftu.

Je jasné, že vybudování takové kapacity nebude levné. Gates uvádí, že tento přístup vyžaduje utrácení desítek miliard dolarů ročně, které by šly především ze státních pokladen bohatých zemí. Sám to ale vnímá podobně jako pojištění, které nemusí být levné, ale chrání před mnohem většími škodami. Podle posledních odhadů bude epidemie COVIDu-19 stát celý svět těžko představitelných 28 bilionů dolarů.

Manželé Gatesovi se aktivně podílejí na snahách o řešení stávající situace. Jejich nadace přislíbila 1,75 miliardy dolarů na boj proti COVID-19, přičemž významná část této sumy má být investována do dodávek vakcín do chudých zemí.

Systém globálního varování

Melinda Gates v dopise vyjádřila obavy, že COVID-19 vytvoří „nerovnost imunity“ – tedy situaci, kdy nejbohatší lidé budou mít přístup k vakcíně, zatímco zbytek světa nikoli. Je přesvědčená, že v tomto směru je zásadní požadovat inkluzivní přístup.

Bill Gates publikoval na YouTube video, ve kterém konstatuje, že jako jednu z nejslibnějších cest vnímá uměle vyrobené monoklonální protilátky. Ty, dle jeho slov, dokážou deaktivovat virus podobně, jako imunitní systém, a mohou tak snížit úmrtnost až o 80 procent. Naději vidí také v mRNA vakcínách, jež jsou snadno skladovatelné a relativně levné.

Jako velice zásadní pro zastavení budoucích pandemií prezentuje schopnost odhalit ohniska nemocí kdekoli na světě. Pro tyto účely by měl existovat systém globálního varování, který by okamžitě aktivoval odborníky (Gates je označuje jako „pandemické hasiče“), kteří by se měli pustit do akce. „Bude to vyžadovat velké investice, ale považuji to za nejlepší pojistku, kterou si může svět koupit.“ zakončuje Gates s odkazem na výroční dopis.

Diskuze (96) Další článek: Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů

Témata článku: Koronavirus, Microsoft, YouTube, COVID-19, Bill Gates, IT Osobnosti, Vakcinace, Bill, Varování, Gates, Systém varování, Pandemie, Vakcína, COVID, Melinda Gates, Nemoc, TED, Dolar, Celosvětový systémFallout: Atomová pouta - všichni táhneme za jeden provaz | Recenze

Fallout: Atomová pouta - všichni táhneme za jeden provaz | Recenze

Jestli na deskovém Falloutu bylo něco, co hráčům chybělo, pak to byla možnost hrát scénáře kooperativně. Rozšíření Nová Kalifornie prosby fanoušků zčásti vyslyšelo a přineslo jeden scénář, který je možné tímto způsobem hrát. Ale až Atomová pouta přišla s možností plně kooperativní hry.

Kristýna Nováková
KaretníDeskové hry
Našli jsme sondu z vodíkového balónu německých ozbrojených sil. Podobné dopadají na Česko každý den

Našli jsme sondu z vodíkového balónu německých ozbrojených sil. Podobné dopadají na Česko každý den

** Česko nekřižují pouze dopravní a nákladní letouny ** Každý den můžete na nebi potkat také hromadu radiosond ** Dnes se podíváme na jednu, která k nám doputovala až z Německa

Jakub Čížek
BastleníMeteorologie
Jak vlastně NASA komunikuje s Marsem? Je to takový kosmický satelitní internet

Jak vlastně NASA komunikuje s Marsem? Je to takový kosmický satelitní internet

** Perseverance ihned po startu odeslala snímek ** Do dnešního dne pořídila 6 000 dalších ** Jak vlastně probíhá komunikace s Marsem a jak je to rychlé?

Jakub Čížek
Perseverance
Vybrali jsme 13 tabletů, které se vyplatí koupit. Na své si přijdou děti i profíci

Vybrali jsme 13 tabletů, které se vyplatí koupit. Na své si přijdou děti i profíci

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa
TabletyNákup a ceny