Bill Gates vyzývá: další pandemii může zabránit celosvětový systém varování před nemocemi

Bill a Melinda Gatesovi ve svém výročním dopise vyjadřují znepokojení nad stávající situací kolem pandemie, způsobené koronavirem SARS-CoV-2. Zároveň se ale dívají dopředu a hledají způsob, jak zabránit opakování této situace. Gates zopakoval svou myšlenku, kterou pronesl již v roce 2015 na konferenci TED: na pandemii by země měly být připravené podobně, jako se připravují na válku.

Z tohoto důvodu volá po vytvoření systému globálního varování, který by zdravotníkům umožnil oznámit neobvyklé nemoci mezi svými pacienty a poslat testovací vzorky do centrální laboratoře. Lékaři by tak mohli rychleji reagovat na vznik neznámého a/nebo těžce infekčního patogenu.

Gatesův zdvižený prst

Rychlou reakci na nové infekční choroby by měly podpořit nové vědecké nástroje a rychlé testování. „Do příští pandemie doufám, že budeme mít takzvané mega-diagnostické platformy, které dokážou každý týden testovat až 20 procent světové populace,“ napsal spoluzakladatel a předseda představenstva Microsoftu.

Je jasné, že vybudování takové kapacity nebude levné. Gates uvádí, že tento přístup vyžaduje utrácení desítek miliard dolarů ročně, které by šly především ze státních pokladen bohatých zemí. Sám to ale vnímá podobně jako pojištění, které nemusí být levné, ale chrání před mnohem většími škodami. Podle posledních odhadů bude epidemie COVIDu-19 stát celý svět těžko představitelných 28 bilionů dolarů.

Manželé Gatesovi se aktivně podílejí na snahách o řešení stávající situace. Jejich nadace přislíbila 1,75 miliardy dolarů na boj proti COVID-19, přičemž významná část této sumy má být investována do dodávek vakcín do chudých zemí.

Systém globálního varování

Melinda Gates v dopise vyjádřila obavy, že COVID-19 vytvoří „nerovnost imunity“ – tedy situaci, kdy nejbohatší lidé budou mít přístup k vakcíně, zatímco zbytek světa nikoli. Je přesvědčená, že v tomto směru je zásadní požadovat inkluzivní přístup.

Bill Gates publikoval na YouTube video, ve kterém konstatuje, že jako jednu z nejslibnějších cest vnímá uměle vyrobené monoklonální protilátky. Ty, dle jeho slov, dokážou deaktivovat virus podobně, jako imunitní systém, a mohou tak snížit úmrtnost až o 80 procent. Naději vidí také v mRNA vakcínách, jež jsou snadno skladovatelné a relativně levné.

Jako velice zásadní pro zastavení budoucích pandemií prezentuje schopnost odhalit ohniska nemocí kdekoli na světě. Pro tyto účely by měl existovat systém globálního varování, který by okamžitě aktivoval odborníky (Gates je označuje jako „pandemické hasiče“), kteří by se měli pustit do akce. „Bude to vyžadovat velké investice, ale považuji to za nejlepší pojistku, kterou si může svět koupit.“ zakončuje Gates s odkazem na výroční dopis.

Diskuze (96) Další článek: Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů

Témata článku: Koronavirus, Microsoft, YouTube, Bill Gates, COVID-19, IT Osobnosti, Vakcinace, Varování, DAL, Nemoc, COVID, Bill, Gates, TED, Pandemie, Dolar, Melinda Gates, Celosvětový systém, Systém varování, VakcínaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

Recenze tabletu Samsung Galaxy Tab S8 Ultra. Tenhle „drobeček“ se vymyká snad všemu

** Galaxy Tab S8 Ultra je největší tablet od Samsungu ** Je to také největší tablet, který jsme v redakci kdy měli ** Co vše umí tato multimediální bestie od Samsungu?

Martin Chroust
TabletyRecenze
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje