Bill Nye: „Lidé mohou být potomky starobylých marsovských organismů.“

Známý americký popularizátor vědy Bill Nye tento týden prezentoval značně originální důvod pro financování NASA: výzkum jmenované kosmické agentury by prý mohl odhalit, zda lidé náhodou nejsou potomky starobylých organismů obývajících Mars.

„Jestli život začal na Marsu, je neobvyklé, avšak nikoliv šílené, naznačovat, že ty i já jsme potomci Marťanů. Je to mimořádná hypotéza,“ konstatoval Nye v rozhovoru pro Politico.

Nye z pozice šéfa vlivné Planetary Society lobbuje za to, aby Kongres poskytl NASA více peněz. Jeho nejvyšší prioritou je podpora nadcházející mise roveru s pracovním názvem Mars 2020.

Toto robotické vozítko je již v podstatě dokončeno a půjde-li vše podle plánu, vyrazí na rudou planetu v červenci. Po svém přistání (které má proběhnout v únoru 2021) bude zkoumat kráter Jezero, o němž se odborníci domnívají, že byl v dávné minulosti plný vody.

„Je navrženo za účelem hledání známek života, takže nese řadu různých nástrojů, které nám pomohou pochopit geologický a chemický kontext na povrchu Marsu,“ uvedl Matt Wallace z NASA.

Rover rovněž shromaždí vzorky sedimentů, které by v rámci pozdějších misí měly být dopraveny zpět na Zemi. Pokud se tento záměr podaří realizovat, vědci budou mít pádný důvod k oslavě.

Titulní foto: The Triton, CC BY 2.0

Diskuze (11) Další článek: Počítače v krabičce Gigabyte Brix dostaly výkonnější mobilní procesory od Intelu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,