Bioteroristy bude už brzy hlídat speciální software

  • Nebezpečné viry nebo toxiny lze vyrobit v laboratoři z DNA syntetizované na objednávku
  • Firmy dodávající syntetizovanou DNA zakázky pečlivě kontrolují
  • Proti fatálnímu „přehlédnutí“ je bude brzy chránit umělá inteligence
Foto: CDC
Bioteroristy bude už brzy hlídat speciální software | Foto: CDC

Virus neštovic zmizel z povrchu zemského díky rozsáhlé očkovací kampani už v roce 1977. Poslední vzorky viru jsou dnes uloženy za těch nejvyšších bezpečnostních opatření v mrazicích boxech v USA a v Rusku. Pro potenciálního bioteroristu představuje virus neštovic ideální biologickou zbraň hromadného ničení.

Proti neštovicím už se neočkuje a valná část lidstva už proti němu není nijak chráněná. Přitom se neštovice rychle šíří populací, vyvolávají závažné onemocnění, které může především u dětí končit i smrtí. V průměru umírá na pravé neštovice každý třetí nakažený, ale u některých typů virů se úmrtnost vyšplhá i nad 70%.

Bioterorista, který by se rozhodl vyrobit biologickou zbraň z viru neštovic, nemusí podnikat složitou a nebezpečnou akci na vyloupení ruských nebo amerických vzorků. Pokud by získal dědičnou informaci viru a vpravil ji do lidských buněk, získal by dostatek virů pro biologický teroristický útok.

Bezchybná syntéza dvojité šroubovice DNA viru neštovic obsahující 186 000 písmen genetického kódu je poměrně náročná procedura, kterou terorista nezvládne doma „na koleně“. Řada firem je ale s to tak velkou DNA syntetizovat na zakázku a dodat ji zákazníkovi.

Syntéza DNA na objednávku je životně důležitá pro výzkum na mnoha frontách, včetně léčby nádorů nebo boje s infekčními chorobami. Její výrazné omezení nebo dokonce zákaz by napáchalo nedozírné škody. Aby se zabránilo zneužití syntézy DNA na objednávku pro bioterorismus, podrobují firmy všechny zakázky velmi důkladné kontrole. V případě, že objednané sekvence DNA vykazují podezřelé rysy, firmy neprodleně uvědomí příslušné bezpečnostní složky.

Umělá inteligence teroristy prokoukne

Špičkový odborník by mohl původní dědičnou informaci nebezpečného viru modifikovat a virus by přitom neztratil nic ze svých smrtících vlastností. Naopak, mohl by být po takové úpravě ještě nebezpečnější. Rutinní kontrola objednávky na syntézu DNA pozměněného viru by pak nemusela nic odhalit.

Jak fatální následky by taková chyba měla, se nechce ani domýšlet. V roce 2006 se takhle novinářům britského listu The Guardian podařilo objednat výrobu části DNA viru neštovic. Pokud by byl na jejich místě bioterorista a uspěl by s podobnými zakázkami u dalších firem, sešla by se mu na stole „DNA puzzle“, z které by dokázal složit kompletní DNA viru a následně vyrobit původce nebezpečné choroby.

V reakci na tuhle aféru firmy kontrolu zakázek výrazně zpřísnily. Do „neprůstřelnosti“ však má systém stále ještě hodně daleko. Proto se na nedávno konané konferenci American Society for Microbiology věnované biologické bezpečnosti vědci velmi intenzivně zabývali i pokrokem na poli identifikace podezřelých zakázek syntézy DNA.

Vývoj dokonalejšího systému na identifikaci nebezpečných objednávek zadala už v roce 2016 americká bezpečnostní grantová agentura IARPA. V současnosti pracuje na vývoji systému pět týmů z universit i soukromé sféry.

Dočkáme se v roce 2020?

Nový systém na odhalování podezřelých objednávek syntetické DNA by měl být k dispozici v roce 2020. Nebezpečné sekvence by měl odhalit do dvou týdnů od zadání. Může se to zdát jako velmi dlouhá doba. Je však nutné vzít v potaz, jak složitý úkol bude program řešit.

Například systém vyvíjený na University of Virginia vychází ze srovnání 40 milionů záznamů dědičné informace náležející 90 000 různých mikrobů. Na základě takto nabytých informací získá systém schopnost odhalit úseky dědičné informace nebezpečných mikrobů a jejich toxinů, i když se s údaji o nich nikdy předtím nesetkal.

Bude dokonce s to odhalit i „maskované“ objednávky, v kterých někdo úmyslně pozměnil některá písmena genetického kódu, aby zabránil jejich identifikaci.

Odborníci ale varují před unáhlenými závěry, že nás tento bezpečnostní systém do budoucna uchrání přes bioteroristickými útoky. Připomínají, že k útoku lze využít celkem běžné mikroorganismy namnožené v laboratoři. Příkladem byly zásilky se sporami antraxu rozesílané v roce 2001 v USA vybraným osobnostem veřejného života. Touto nebezpečnou chorobou se tenkrát nakazilo 22 lidí a 5 z nich na antrax zemřelo.

Zdroj: American Society for Microbiology Biothreat meeting, Arlington, Virginia, USA

Váš názor Další článek: Twitter opouští jeden ze spoluzakladatelů – po 13 letech odchází Evan Williams

Témata článku: Software, Umělá inteligence, Bezpečnost, Výzkum, USA, Viry, Rusko, DNA, Terorismus, Vývoj systémů, Objednávka, Bezpečnostní složky, Virus, Special, Bude, Arlington, Toxin, Původce, University of Virginia, Guardian, ARL, Terorista, Neštovice, SPEC, Nebezpečný vir, Software na Heureka.czNejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Mobilní protivzdušný systém Skynex z Německa během testu vyřídil osm malých dronů

Mobilní protivzdušný systém Skynex z Německa během testu vyřídil osm malých dronů

** Německá společnost Rheinmetall nedávno představila nový pozoruhodný systém protivzdušné obrany Skynex ** Ten může být vybaven senzory, zbraněmi, taktickým radarem i dalšími prvky ** Během testu si hravě poradil s hejnem osmi malých dronů

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony
Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

Apple si patentoval šílený iPhone. Je celý ze skla a má vysouvací komponenty

** Apple pustil fantazii na špacír a vymyslel celoskleněný mobil ** Na vizualizacích vypadá zajímavě, v praxi by byl asi hodně nepraktický ** Jde jen o další z konceptů, blízkou výrobu nečekejte

Martin Miksa
PrototypPatentiPhone
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2