Bitvy jako ze sci-fi filmů? Laserovými zbraněmi nejspíš budou vybaveny i tanky

Dnes se často mluví o tom, že již nadchází doba laserových zbraní. Fantazie pracuje a lidé si představují nejrůznější zbraňové systémy vybavené mocnými lasery, které pálí na protivníka. Jsou ale lasery praktické pro všechny typy zbraňových systémů?

Pokud jde o tanky, odborníci souhlasí, že i tyto klasické obrněnce se nejspíše dočkají laserové výzbroje. Nemáme prý ale očekávat zázraky jako ze science-fiction. Lasery skutečně mohou tankům nabídnout výhody oproti dnešním konvenčním tankovým kanonům, ale mají také nevýhody, které v tuto chvíli limitují jejich využití na bojišti.

Výhody a slabiny laserových zbraní

Laserové zbraně přinesou tankům nové možnosti. Malé laserové systémy mohou čelit malým dronům a chránit tanky před těmito útoky nového typu. Také by je bylo možné použít proti pěchotě protivníka. Tank by ale mohl být vybaveným i výkonným laserem, který by hrál roli hlavní zbraně tanku.

V takovém případě by ve prospěch laserové zbraně mluvilo to, že by cena za jeden „výstřel“ byla v porovnání s klasickým kanonem velmi nízká. Stejně tak by takový laser v palbě omezovala jenom dostupná energie a tank by tedy nebyl vázán na zásoby munice.

Problém je v tom, že lasery jsou sice obstojně použitelné proti letícím cílům, které dovedou relativně snadno „sundat z oblohy“, ale proti obrněncům je to už pro lasery o poznání obtížnější.

Stávající lasery totiž nejsou příliš vhodné k rychlé likvidaci obrněného cíle. Moderní tanky a obrněná vozidla jsou vybavené rozmanitými sofistikovanými kovovými, keramickými i jinými pancíři. A laser potřebuje čas, aby se něčím takovým propálil. Výkonné lasery potřebují na propálení pancíře dejme tomu 5 sekund. Za takovou dobu ovšem moderní tankový kanon chemického typu může zasáhnout dva různé cíle.

Dalším zásadním problémem, který vyplývá z povahy laserové zbraně, je, že energii laserového paprsku snižuje působení malých kapek či částic v atmosféře. Pokud laser protíná mlhu, déšť, sníh nebo třeba kouř, tak rapidně klesá jeho účinnost.

Když protivník uvidí, že proti němu nastupují tanky či obrněná vozidla vyzbrojená lasery, tak se může snadno zahalit dýmem, který omezuje jak výhled, tak i nebezpečnost laserů na bojišti. Zatím vše nasvědčuje tomu, že tanky, které by se v bitvě navzájem krájely silnými lasery, jsou stále spíše hudbou vzdálené budoucnosti.

Titulní foto: Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0

Diskuze (15) Další článek: Obří dotykový monitor ve zdi nebo na skle – na Moravě vznikají futuristické interaktivní displeje

Témata článku: Technika, Budoucnost, Vojenství, Zbraně, Armáda, Laser, Protivník, Jak, Tank, Fantazie, Sci-fi film, Váza, Nebezpečnost, Bitva, Kanón, Laserová zbraň, Sci-fi filmu, Výkonný laserZ Google Play už si stáhnete první hru přímo do Windows, využívá cross play emulátor Purple

Z Google Play už si stáhnete první hru přímo do Windows, využívá cross play emulátor Purple

** Z Google Play si už stáhnete první hru pro Windows ** Zatím se však jedná o vlastní řešení jednoho z vývojářů her ** Tento předvoj ukazuje, že cross-platform hraní je žádanou záležitostí

Martin Chroust
Mobilní hryWindowsAndroid
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Podcast Živě: Do Česka míří největší rivalové Netflixu. Proč by vás to mělo zajímat?
Lukáš VáclavíkPetr Urban
Podcast ŽivěHBO GONetflixHudba, filmy, seriály
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna