Bláznivý balónový internet od Googlu je realističtější, než to vypadá. Pomohla umělá inteligence

  • Google chtěl létat s balóny okolo planety a šířit internet
  • Umělá inteligence přišla na něco lepšího
  • Balóny by mohly fungovat jako BTSky vysoko nad městy

Když Alphabet na začátku roku oficiálně ukončil projekt internetových dronů Titan, leckdo si položil otázku, jestli stejný osud potká i mnohem bizarnější experiment héliem plněnými balóny Loon. Podle původní vize měly létat v řadě za sebou okolo planety, vytvářet jakýsi propojený prstenec Saturnu a šířit internet.

Snílkové z laboratoře projektů zítřka X samozřejmě byli takovou vizí nadšení, finanční ředitelka Alphabetu Ruth Poratová, která měla nápady nerdů poněkud krotit, už ale ne a v posledních letech škrtá jeden bláznivý miliardový projekt za druhým.

Project Loon zatím přežil, nicméně i ten se změní. Hlavní tvář laboratoře X, její kapitán a popularizátor Astro Teller se totiž na blogu společnosti zmínil o novinkách, které celou koncepci Loonu výrazně upraví a díky umělé inteligenci racionalizují.

Za vším hledej větry

Vědci během posledních let vycvičili navigační systém tzv. aerostatů takovým způsobem, že když jej vyšlou ve vysokých stratosféry na východ, po nějakém čase oblétne balón z Nového Zélandu celý svět a dopraví se ze západu na kýžené místo třeba v Austrálii.

Jediné, co k tomu potřebuje, je chytré využívání různých směrů větrů v různých výškách stratosféry. Balón tedy není jakási vzducholoď s vrtulkami, umí ale ovládat svoji výšku a tím pádem i směr.

Klepněte pro větší obrázek
Balón dokáže díky stabilním větrům ve vysokých vrstvách atmosféry oblétnout planetu a vrátit se prakticky na stejné místo

Podobný dopravní systém tu v minulosti ještě nebyl a laboratoře X tedy plní roli i primárního akademického výzkumu. Jinými slovy, zatímco internetové balóny může firma kdykoliv zahodit, potenciál technologie jejich řízení je mnohem zajímavější.

Umělá inteligence udrží balon na místě

Astro Teller se nyní pochlubil, že výzkumníci pomocí strojového učení dopracovali techniku řízení k takové dokonalosti, že již nemusejí cestovat okolo planety, ale klidně kroužit okolo kontinentů, nebo na mnoha menších regionech. Nakonec se jim podařilo udržet héliem plněný balón dlouhé měsíce v podstatě ve stacionární poloze. Letoun jednoduše využíval různých směrů větru a stoupal a klesal podle potřeby k udržení polohy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Namísto průběžného prolétávání nad danou lokalitou se balóny v místě třeba dle poptávky udrží libovolně dlouho. Strojové učení spočítalo, jak se mají balóny bez vrtulek vertikálně pohybovat, aby to v daném místě dokázaly.

Tento přístup je rázem mnohem praktičtější než celoplanetární cestování a umožňuje mnohem sofistikovanější návrh tzv. meshové sítě – doslova obrazců složených z balónů vysoko nad linkami komerčních letů, kdy jeden komunikuje s druhým, a tak si předávají signál od vysílačů na zemském povrchu.

BTSky zítřka

Nad zvolenou lokalitu se tedy může dopravit letka automaticky řízených balónů, sestavit se podle zadání do požadované geometrické struktury a proměnit se v síť přípojných internetových bodů – BTSek necelých dvacet kilometrů nad zemským povrchem.

Klepněte pro větší obrázek
Speciální mobilní servisní kóje, ze které může balón automaticky odstartovat

V něčem takovém by už mohla najít obchodní uplatnění i přísná Ruth Poratová a podobný provoz je zároveň i technologicky a ekonomicky realističtější než obří solární drony, takže Loon zatím žije dál a podle optimistů se dokonce opravdu přiblížil komercializaci.

Fotografie: Project Loon, Google+

Diskuze (4) Další článek: Odborníci z Harvardu doufají, že se jim během pár let podaří oživit mamuta

Témata článku: Technologie, Věda, Google, Internet, Umělá inteligence, Strojové učení, Neuronová síť, Poskytovatelé internetu, Vzducholoď, Astra, Balón, Balon, Chytrý dron, Původní vize, Podobný provoz, Inteligence, Letka, BTS, Project Loon, Finanční ředitel, Internetový dron, Zemský povrch, Solární dron, Image, ESR


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

Nedávno detekovaná potulná planeta je ohromné magnetické monstrum

Nedávno detekovaná potulná planeta je ohromné magnetické monstrum

** Astronomové nedávno zaznamenali pozoruhodné prvenství ** Poprvé s radioteleskopem detekovali planetární objekt za hranicemi Sluneční soustavy ** Stejně tak poprvé změřili magnetické pole takové planety

Stanislav Mihulka | 6

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

PortraitPro: Vyzkoušeli jsme program, který prý udělá z každé „žáby“ krasavici

** V digitálním světě nemůžete věřit všemu ** Nová generace 3D fotoeditorů zvládne divy ** Vyzkoušeli jsme PortraitPro, který vám změní i kontaktní čočky

Jakub Čížek | 10

Přichází revoluce v oblasti deodorantů!

Přichází revoluce v oblasti deodorantů!

** Britští vědci odhalili uzlový bod procesů, kterými vzniká nejpronikavější složka lidského tělesného pachu ** Nové generaci deodorantů by mohl dodat na síle cílený zásah do života malé skupinky kožních bakterií ** Podle některých vědců by to ale znamenalo zpřetrhat pouta mezi člověkem a mikrobem

Jaroslav Petr | 34

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20