BMW představilo koncept autonomního auta iNext na palubě nákladního letadla

  • BMW představilo koncept svého elektromobilu Vision iNext
  • Novinka navazuje na BMW i3 a BMW i8
  • Premiéra se odehrála na palubě nákladního Boeingu 777F

Německá automobilka BMW představila americkým novinářům svůj koncept autonomního elektromobilu Vision iNext. Prezentace se odehrála v netradičním prostředí: na palubě nákladního letadla Boeing 777F na Kennedyho letišti v New Yorku. O novince informuje server Ars Technica.

Zatímco běžně se koncepty představují na veletrzích, autosalónech či v prostorách designových studií, mnichovský výrobce automobilů pozval novináře na letiště, kde na ně čekal nákladní letoun s BMW Vision iNext na palubě.

Elektromobil, který by se na trhu měl objevit v roce 2021, bude jako vůbec první využívat úplně novou architekturu. Jednou z hlavních propagovaných výhod má být dlouhý dojezd na jedno nabití.

BMW řadí iNext po bok dalších modelů s písmenem „i“ v názvu: vedle hybridního sporťáku BMW i8 a městského elektromobilu BMW i3. Návaznost naznačuje označení „Projekt i 2.0“, tentokrát se však bude jednat o crossover pro širší cílovou skupinu.

Kromě avantgardního designu se na řidičském zážitku a komfortu má podílet také nové provedení interiéru, včetně jiného uživatelského rozhraní infotainmentu. Stále se však jedná o koncept, který nemusí být přenesen do sériové výroby přesně v prezentované podobě.

Design BMW Vision iNext

Designu dominuje masivní maska chladiče, připomínající svým uspořádáním motýlí křídla. Motory elektromobilů sice nepotřebují tak velký přísun vzduchu, ale toto stylové provedení se osvědčilo pro zakrytí sady senzorů, participujících na autonomním řízení vozidla.

Reflektory navazují na tradiční uspořádání čtyř světel, která jsou typickým rysem mnichovských aut. Jsou však situovány do úzké, stylové štěrbiny a na konceptu nepůsobí tak agresivním dojmem.

Z profilu připomíná Vision iNext švédské Volvo XC40. Dveře se otevírají dotykem, po jejich otevření je vidět prvky z karbonových vláken. Zajímavým nápadem je použití kamer místo zpětných zrcátek, čímž dochází ke snížení hluku od proudícího vzduchu.

V interiéru vynikají dvě obrovské dotykové obrazovky, také další ovládací prvky jsou určeny k ovládáním dotekovými gesty. Součástí palubní výbavy je asistent, se kterým bude řidič a posádka komunikovat pomocí hlasových příkazů. V ideálním případě prý dokáže předvídat většinu z toho, co chcete udělat, ještě předtím, než ho o to požádáte.

BMW Vision iNext poskytne autonomní systémy třetí úrovně. Vozidlo je však vybaveno volantem a pedály, neboť automobilka nechce své zákazníky pasovat do role pasivních cestujících robotického taxíku.

Diskuze (2) Další článek: ELONOVINKY: The Boring Company bude vyrábět cihly a stavět tunely přímo z garáží

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,