Elektromobily | Autonomní vůz | BMW

BMW představilo koncept autonomního auta iNext na palubě nákladního letadla

  • BMW představilo koncept svého elektromobilu Vision iNext
  • Novinka navazuje na BMW i3 a BMW i8
  • Premiéra se odehrála na palubě nákladního Boeingu 777F

Německá automobilka BMW představila americkým novinářům svůj koncept autonomního elektromobilu Vision iNext. Prezentace se odehrála v netradičním prostředí: na palubě nákladního letadla Boeing 777F na Kennedyho letišti v New Yorku. O novince informuje server Ars Technica.

Zatímco běžně se koncepty představují na veletrzích, autosalónech či v prostorách designových studií, mnichovský výrobce automobilů pozval novináře na letiště, kde na ně čekal nákladní letoun s BMW Vision iNext na palubě.

Elektromobil, který by se na trhu měl objevit v roce 2021, bude jako vůbec první využívat úplně novou architekturu. Jednou z hlavních propagovaných výhod má být dlouhý dojezd na jedno nabití.

BMW řadí iNext po bok dalších modelů s písmenem „i“ v názvu: vedle hybridního sporťáku BMW i8 a městského elektromobilu BMW i3. Návaznost naznačuje označení „Projekt i 2.0“, tentokrát se však bude jednat o crossover pro širší cílovou skupinu.

Kromě avantgardního designu se na řidičském zážitku a komfortu má podílet také nové provedení interiéru, včetně jiného uživatelského rozhraní infotainmentu. Stále se však jedná o koncept, který nemusí být přenesen do sériové výroby přesně v prezentované podobě.

Design BMW Vision iNext

Designu dominuje masivní maska chladiče, připomínající svým uspořádáním motýlí křídla. Motory elektromobilů sice nepotřebují tak velký přísun vzduchu, ale toto stylové provedení se osvědčilo pro zakrytí sady senzorů, participujících na autonomním řízení vozidla.

Reflektory navazují na tradiční uspořádání čtyř světel, která jsou typickým rysem mnichovských aut. Jsou však situovány do úzké, stylové štěrbiny a na konceptu nepůsobí tak agresivním dojmem.

Z profilu připomíná Vision iNext švédské Volvo XC40. Dveře se otevírají dotykem, po jejich otevření je vidět prvky z karbonových vláken. Zajímavým nápadem je použití kamer místo zpětných zrcátek, čímž dochází ke snížení hluku od proudícího vzduchu.

V interiéru vynikají dvě obrovské dotykové obrazovky, také další ovládací prvky jsou určeny k ovládáním dotekovými gesty. Součástí palubní výbavy je asistent, se kterým bude řidič a posádka komunikovat pomocí hlasových příkazů. V ideálním případě prý dokáže předvídat většinu z toho, co chcete udělat, ještě předtím, než ho o to požádáte.

BMW Vision iNext poskytne autonomní systémy třetí úrovně. Vozidlo je však vybaveno volantem a pedály, neboť automobilka nechce své zákazníky pasovat do role pasivních cestujících robotického taxíku.

Diskuze (2) Další článek: ELONOVINKY: The Boring Company bude vyrábět cihly a stavět tunely přímo z garáží

Témata článku: Doprava, Elektromobily, Autonomní vůz, Design, Boeing, BMW, Volvo, Koncept, Ars Technica, Robotický taxík, Zpětné zrcátko, Rys, Americký novinář, Palubní výbava, Výrobce aut, New York, Nová architektura, Dlouhý dojezd, Electric, Infotainment, Elektromobil, Ideální případ, Autonomní řízení, Německá automobilka, Třetí úroveň, Kamery do auta na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

Bývalý zaměstnanec Nokie vysvětluje, proč telefony s Windows Phone neuspěly

** Za neúspěchem Microsoftu v mobilech stojí i Windows 8 ** Microsoft pozdě naskočil do rozjetého vlaku ** Uživatelé neměli zásadní důvody, proč přejít

Karel Kilián | 138

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 28

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 105

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139