Smartwings ukázal video, jak jeho Boeing 737 MAX přistál na ledovém letišti trollů v Antarktidě

Společnost Smartwings úspěšně absolvovala přistání a následný vzlet s Boeingem 737 MAX 8 v Antarktidě. Pro letoun této velikosti je to poprvé. Akce je zajímavá i z českého pohledu – všichni tři piloti jsou Češi, na fotkách po přistání se objevuje česká vlajka, letadlo má českou registraci OK-SWB a často se objevuje na pražském letišti.

Oživeno 1. února v 17.20: Smarwings zveřejnil video z přistání a odletu na ledové dráze Troll Airfield:

Oživeno ve 20:15: Smartwings na svém Twitteru zveřejnil nové fotografie. A vzhledem k tomu, že v pilotní kabině vidíme dvě kamery GoPro, těšíme se ještě na video z přiblížení a přistání.

Klepněte pro větší obrázek
Tohle je nádhera
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Na druhém obrázku si všimněte ledové přistávací dráhy
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Chvíle před přistáním a po něm
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Přistání na Troll Airfield se uskutečnilo ve středu 26. ledna 2022. Let si objednala společnost Aircontact pro dopravu členů Norského polárního institutu na základnu Troll Research Station, která se věnuje monitorování životního prostředí a klimatu, vědeckému výzkumu a mapování. Letělo se na trase Oslo - N'Djamena (Čad) – Kapské Město – Antarktida (tj. 15 680 km) a zpět. Samotný let z Kapského Města na Troll Airfield trval 6 hodin. Na Antarktidě letadlo strávilo zhruba 2 hodiny.

Čeští piloti a důkladné přípravy

Přistání na ledovci vyžaduje specializovanou posádku. Tvořili ji tři zkušení kapitáni Smartwings: Tomáš Nevole, Jan Šťastný a Lubomír Malík. „Na takový let je potřeba se důkladně připravit. Příprava trvala dlouhé měsíce předem, let i přistání proběhly hladce,“ říká Tomáš Nevole, kapitán a letový ředitel společnosti Smartwings. Posádka prošla výcvikem přežití v arktických podmínkách, výcvikem pro seznámení s danou oblastí provozu a letištěm, v průběhu letu dostávala zprávy o počasí a způsobilosti letiště prostřednictvím datalinkové komunikace a satelitního telefonu.

Krátký záběr z přistání:

Ledová dráha je vybudovaná přímo na ledovci v nadmořské výšce 1232 metrů, je 3000 metrů dlouhá a 60 m široká. Povrchová vrstva před letem prošla analýzou, pracovníci Norského polárního institutu změřili brzdný účinek v souladu s předpisy Boeingu. Letoun byl vybaven polárními soupravami pro přežití včetně polárních oděvů pro posádku, navíc na palubě nesl některé důležité náhradní díly.

Troll Airfield je tzv. izolované letiště, což znamená, že místo něj není možné naplánovat žádné záložní letiště. Z toho důvodu bylo nutné pro užití Troll Airfield získat posouzení a schválení od českého Úřadu pro civilní letectví. Je zde veškeré potřebné vybavení, včetně odpovídajícího protipožárního zařízení, přibližovacích map vytvořených speciálně pro toto letiště a let, a zkušeného personálu.

Zajímavé je, že nešlo o jednorázovou záležitost, další let na Antarktidu se uskuteční koncem února 2022.

Zdroj: Smartwings

Diskuze (34) Další článek: Čeští bobisté už v Pekingu trénují. Zatím v kultovní hře pro MS-DOS z roku 1991

Témata článku: Doprava, Twitter, Letadla, Létání, Boeing, Troll, Antarktida, Ledovec, Čad, Letiště, Oslo, Kapské Město, Přistání, Ředitel společnosti, LetSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak výrobci čipů obchází limity. Pouzdření a vrstvení je nové pojetí práce s křemíkem

Jak výrobci čipů obchází limity. Pouzdření a vrstvení je nové pojetí práce s křemíkem

Svět polovodičů neobnáší jen sledování nanometrů a různých výrobních procesů, děje se toho mnohem více a aktuálně diskutovaným tématem je propojení více křemíkových čipů do celku.

Jan Pánek
ČipyTechnologie
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže československý salvový raketomet RM-70

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace