Koronavirus | Letadla | Boeing

Boeing 787 Dreamliner kvůli epidemii koronaviru překonal rekord v nejdelším letu s cestujícími

Let francouzských aerolinek Air Tahiti Nui z Francouzské Polynésie do Francie se zapíše do historie jako nejdelší komerční let s cestujícími z hlediska překonané vzdálenosti. Boeing 787 Dreamliner za necelých šestnáct hodin absolvoval trasu dlouhou 15 715 kilometrů, informoval zpravodajský server CNN.

Stroj odstartoval v neděli 15. března z hlavního města Francouzské Polynésie Papeete a po 15 hodinách a 45 minutách úspěšně přistál na letišti Charlese de Gaullea v Paříži. Celou trasu musel absolvovat bez obvyklého mezipřistání, neboť v USA platí omezení z důvodu šíření epidemie COVID-19.

Omezení zavdala podmínky k rekordu

Za normálních podmínek by letadlo na této trase přistálo na mezinárodním letišti v Los Angeles, kde by cestující museli vystoupit a projít celní kontrolou. Americký prezident Donald Trump však na 30 dnů pozastavil veškeré cesty do Evropy s cílem zabránit šíření koronaviru.

Kvůli těmto restrikcím musela posádka letu TN064 překonat americký kontinent bez mezipřistání a do cíle doletět „na jeden zátah“. Na palubě bylo jen 130 cestujících a řízení stroje zajišťovala posílená posádka, sestávající ze čtyř pilotů. Právě proto, že letadlo nebylo úplně plné, dokázalo zvládnout celou cestu bez nutnosti doplňování paliva.

Jednalo se o jednorázovou a výjimečnou událost. „Tento let byl realizován výjimečně v rámci omezení uložených americkými úřady tváří v tvář epidemii COVID-19,“ uvedl mluvčí Air Tahiti Nui v oficiálním prohlášení. Jistou kuriozitou pak je, skutečnost, že tento let se stal současně nejdelším vnitrostátním letem. Celou trasu, včetně mnoha podrobností, můžete zhlédnout na webu flightaware.com.

Teď už jen s mezipřistáním

Od víkendu je již na trasách letů z Papeete do Paříže plánováno mezipřistání na mezinárodním letišti ve městě Pointe-à-Pitre na francouzském ostrově Guadeloupe v Karibiku. Původně byla ve hře i varianta s mezipřistáním v kanadském Vancouveru, nicméně ta je nyní vyloučena, protože i tato země zavedla od 16. března zákaz cestování.

Dosavadním rekordmanem z hlediska překonané vzdálenosti byla pravidelná linka mezi Singapurem a Newarkem, provozovaná leteckou společností Singapore Airlines. Let v letadle Airbus A350-900 ULR trvá 18 hodin a 25 minut a stroj během něj překoná vzdálenost 15 344 kilometrů, tj. o necelých 400 km kratší.

Absolutní rekord s dopravním letadlem drží australské aerolinky Qantas, jež provedly koncem roku 2019 testovací let v rámci projektu Sunrise. Trasa mezi Londýnem a Sydney dlouhá 17 800 kilometrů trvala 19 hodin a 19 minut. Na palubě však nebyli žádní cestující, kteří si koupili letenku, takže se v tomto směru nejednalo o komerční let.

Diskuze (2) Další článek: Místo herního příslušenství bude Razer vyrábět chirurgické masky – věnuje je nemocnicím

Témata článku: Koronavirus, COVID-19, USA, Evropa, Letadla, Airbus, Létání, Francie, Donald Trump, Boeing, Karibik, Los Angeles, Singapore Airlines, Letadlo, Řek, Mezipřistání, Paříž, Nejdelší let, Epidemie, Qantas, Trasa, Rekord, Vancouver, Singapur, Sydney


Určitě si přečtěte

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 101

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59