Boeing 787 Dreamliner kvůli epidemii koronaviru překonal rekord v nejdelším letu s cestujícími

Let francouzských aerolinek Air Tahiti Nui z Francouzské Polynésie do Francie se zapíše do historie jako nejdelší komerční let s cestujícími z hlediska překonané vzdálenosti. Boeing 787 Dreamliner za necelých šestnáct hodin absolvoval trasu dlouhou 15 715 kilometrů, informoval zpravodajský server CNN.

Stroj odstartoval v neděli 15. března z hlavního města Francouzské Polynésie Papeete a po 15 hodinách a 45 minutách úspěšně přistál na letišti Charlese de Gaullea v Paříži. Celou trasu musel absolvovat bez obvyklého mezipřistání, neboť v USA platí omezení z důvodu šíření epidemie COVID-19.

Omezení zavdala podmínky k rekordu

Za normálních podmínek by letadlo na této trase přistálo na mezinárodním letišti v Los Angeles, kde by cestující museli vystoupit a projít celní kontrolou. Americký prezident Donald Trump však na 30 dnů pozastavil veškeré cesty do Evropy s cílem zabránit šíření koronaviru.

Kvůli těmto restrikcím musela posádka letu TN064 překonat americký kontinent bez mezipřistání a do cíle doletět „na jeden zátah“. Na palubě bylo jen 130 cestujících a řízení stroje zajišťovala posílená posádka, sestávající ze čtyř pilotů. Právě proto, že letadlo nebylo úplně plné, dokázalo zvládnout celou cestu bez nutnosti doplňování paliva.

Jednalo se o jednorázovou a výjimečnou událost. „Tento let byl realizován výjimečně v rámci omezení uložených americkými úřady tváří v tvář epidemii COVID-19,“ uvedl mluvčí Air Tahiti Nui v oficiálním prohlášení. Jistou kuriozitou pak je, skutečnost, že tento let se stal současně nejdelším vnitrostátním letem. Celou trasu, včetně mnoha podrobností, můžete zhlédnout na webu flightaware.com.

Teď už jen s mezipřistáním

Od víkendu je již na trasách letů z Papeete do Paříže plánováno mezipřistání na mezinárodním letišti ve městě Pointe-à-Pitre na francouzském ostrově Guadeloupe v Karibiku. Původně byla ve hře i varianta s mezipřistáním v kanadském Vancouveru, nicméně ta je nyní vyloučena, protože i tato země zavedla od 16. března zákaz cestování.

Dosavadním rekordmanem z hlediska překonané vzdálenosti byla pravidelná linka mezi Singapurem a Newarkem, provozovaná leteckou společností Singapore Airlines. Let v letadle Airbus A350-900 ULR trvá 18 hodin a 25 minut a stroj během něj překoná vzdálenost 15 344 kilometrů, tj. o necelých 400 km kratší.

Absolutní rekord s dopravním letadlem drží australské aerolinky Qantas, jež provedly koncem roku 2019 testovací let v rámci projektu Sunrise. Trasa mezi Londýnem a Sydney dlouhá 17 800 kilometrů trvala 19 hodin a 19 minut. Na palubě však nebyli žádní cestující, kteří si koupili letenku, takže se v tomto směru nejednalo o komerční let.

Diskuze (2) Další článek: Místo herního příslušenství bude Razer vyrábět chirurgické masky – věnuje je nemocnicím

Témata článku: Koronavirus, USA, Letadla, COVID-19, Evropa, Létání, Airbus, Francie, Boeing, Donald Trump, Karibik, Epidemie, Polynésie, Trasa, Nejdelší let, Singapore Airlines, Rekord, Qantas, Vancouver, Řek, Paříž, CNN, Let, Sunrise, EPISex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

** Zdoláním nákazy covid nekonč, následky mohou přetrvávat ještě řadu měsíců ** Práci mozku může choroba poznamená podobně, jako kdyby člověk zestárnul o dvacet let ** V IQ testech se to projeví poklesem o deset bodů

Jaroslav Petr
SARS-CoV-2COVID-19Mozek
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně