Crew Dragon | Boeing | Starliner

Boeing chystá raketu pro první pilotovaný let. Stále ještě může předstihnout Muska

  • Stane se první soukromou firmou, která vyšle člověka do vesmíru, Boeing nebo SpaceX? Může to být velmi těsné.
  • SpaceX vyšetřuje příčiny dubnové nehody při testu motorů.
  • Boeing zatím nemá za sebou ani první bezpilotní let své lodě.

Boeing se připravuje na první demonstrační mise kosmické lodě Starliner. Pokud půjde vše podle plánu, měla by se kosmická loď vydat po polovině srpna na bezpilotní demonstrační misi k Mezinárodní kosmické stanici (ISS). Půjde o podobný let, který v březnu provedl Crew Dragon od konkurenční SpaceX.

Po prvním demonstračním letu má možná už ke konci roku proběhnout také první pilotovaný let. Na palubě budou astronauté NASA Mike Fincke a Nicole Mann a astronaut Boeingu Chris Ferguson.

Do vesmíru vynese Starliner raketa Atlas V, která má od roku 2002 na svém kontě už 79 letů. Ten 80. ji čeká na konci června, kdy vynese komunikační družici pro americkou armádu.

Před pár dny se z Decaturu v Alabamě vydala téměř stometrová loď, která na Mys Canaveral dopravila první stupeň rakety Atlas V a horní stupeň Centaur pro první pilotovaný let Starlineru. 

Předeženou SpaceX?

SpaceX už má první nepilotovaný demonstrační let za sebou, ale termín pilotovaného letu je stále ve hvězdách. Firma měla problémy při testu přistávacích padáků, ale největší komplikací je výbuch motorů Crew Dragonu při jejich rutinním testovacím zážehu 20. dubna.

Exploze zničila celou kabinu Crew Dragonu, která měla za sebou demonstrační let k ISS a měla provést také test, při němž se za letu odpojí od rakety Falcon 9 a odletí do bezpečí s využitím motorů SuperDraco.

Vyšetřování příčin nehody pokračuje. NASA a SpaceX podle posledních informací stále usilují, aby první pilotovaný let Crew Dragonu proběhl do konce letošního roku.

Vzhledem k tomu, že došlo ke zničení lodě, musí SpaceX posunout harmonogram. Kapsle původně určena pro první pilotovaný let bude využita pro zmíněný „záchranný test“ a kapsle, která měla být použita při prvním ostrém letu bude, použita pro pilotovanou demonstrační misi. 

SpaceX provedla v minulosti desítky bezproblémových zážehů motorů SuperDraco. Při testu 20. dubna došlo nejdříve k úspěšnému zážehu motorů Draco, které umožňují kapsli manévrovat ve vesmíru. K anomálii došlo těsně před plánovaným zážehem motorů SuperDraco.

Váš názor Další článek: Exmanželka Jeffa Bezose dá polovinu majetku na charitu. Sám Bezos se k tomu nemá, chce lidstvu pomoci jinak

Témata článku: Vesmír, SpaceX, NASA, Crew Dragon, Falcon, Boeing, Starliner, Mike Fincke, Zničení, Loď, Nicole Mann, Zážeh, Centaur, Alaba, Stupeň raket, SuperDraco, Let, Raketa Atlas, Motor, ISS, Mys Canaveral, Pilotovaný let


Určitě si přečtěte

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 13

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4