Boeing | Starliner | Crew Dragon

Boeing chystá raketu pro první pilotovaný let. Stále ještě může předstihnout Muska

  • Stane se první soukromou firmou, která vyšle člověka do vesmíru, Boeing nebo SpaceX? Může to být velmi těsné.
  • SpaceX vyšetřuje příčiny dubnové nehody při testu motorů.
  • Boeing zatím nemá za sebou ani první bezpilotní let své lodě.

Boeing se připravuje na první demonstrační mise kosmické lodě Starliner. Pokud půjde vše podle plánu, měla by se kosmická loď vydat po polovině srpna na bezpilotní demonstrační misi k Mezinárodní kosmické stanici (ISS). Půjde o podobný let, který v březnu provedl Crew Dragon od konkurenční SpaceX.

Po prvním demonstračním letu má možná už ke konci roku proběhnout také první pilotovaný let. Na palubě budou astronauté NASA Mike Fincke a Nicole Mann a astronaut Boeingu Chris Ferguson.

Do vesmíru vynese Starliner raketa Atlas V, která má od roku 2002 na svém kontě už 79 letů. Ten 80. ji čeká na konci června, kdy vynese komunikační družici pro americkou armádu.

Před pár dny se z Decaturu v Alabamě vydala téměř stometrová loď, která na Mys Canaveral dopravila první stupeň rakety Atlas V a horní stupeň Centaur pro první pilotovaný let Starlineru. 

Předeženou SpaceX?

SpaceX už má první nepilotovaný demonstrační let za sebou, ale termín pilotovaného letu je stále ve hvězdách. Firma měla problémy při testu přistávacích padáků, ale největší komplikací je výbuch motorů Crew Dragonu při jejich rutinním testovacím zážehu 20. dubna.

Exploze zničila celou kabinu Crew Dragonu, která měla za sebou demonstrační let k ISS a měla provést také test, při němž se za letu odpojí od rakety Falcon 9 a odletí do bezpečí s využitím motorů SuperDraco.

Vyšetřování příčin nehody pokračuje. NASA a SpaceX podle posledních informací stále usilují, aby první pilotovaný let Crew Dragonu proběhl do konce letošního roku.

Vzhledem k tomu, že došlo ke zničení lodě, musí SpaceX posunout harmonogram. Kapsle původně určena pro první pilotovaný let bude využita pro zmíněný „záchranný test“ a kapsle, která měla být použita při prvním ostrém letu bude, použita pro pilotovanou demonstrační misi. 

SpaceX provedla v minulosti desítky bezproblémových zážehů motorů SuperDraco. Při testu 20. dubna došlo nejdříve k úspěšnému zážehu motorů Draco, které umožňují kapsli manévrovat ve vesmíru. K anomálii došlo těsně před plánovaným zážehem motorů SuperDraco.

Váš názor Další článek: Exmanželka Jeffa Bezose dá polovinu majetku na charitu. Sám Bezos se k tomu nemá, chce lidstvu pomoci jinak

Témata článku: Vesmír, SpaceX, NASA, Boeing, Starliner, Crew Dragon, Falcon, Zážeh, Mys Canaveral, Stupeň raket, ISS, Let, Motor, SuperDraco, Pilotovaný let, Loď, Centaur


Určitě si přečtěte

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 31

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

Starý smartphone nemusí skončit v koši. 10 způsobů, jak ho ještě můžete využít

** Co dělat s vysloužilým chytrým telefonem? Neházejte ho do koše! ** Našli jsme pro vás deset možností, jak ho prakticky využít ** I stará zařízení tak mohou být užitečná

Karel Kilián | 48

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

10 novinek Androidu 10, které vás budou bavit

Jan Láska, Vladislav Kluska | 28

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 99

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 107