Boeing dokončil aktualizaci softwaru problémového letadla 737 Max 8. Udělá z něj nejbezpečnější stroj na nebi

Po druhé tragické havárii letadla Boeing 737 Max 8, ke které došlo na začátku března v Etiopii, následovalo uzemnění všech letadel tohoto typu. Záhy poté americký výrobce dotčených strojů oznámil, že během dubna vydá softwarovou aktualizaci.

Nutnost odstavit všechny Boeingy 737 Max 8 způsobila značné komplikace řadě leteckých společností. Mnohé již měly nasmlouvané lety na několik měsíců dopředu a nemožnost používat nové stroje znamenala snížení přepravní kapacity.

Tragické nehody Boeingů 737 Max 8

Koncem října loňského roku se deset minut po startu zřítil do moře první Boeing 737 Max 8 společnosti Lion Air. Nehodu tehdy nepřežilo všech 188 osob, které byly na palubě. V neděli 10. března pak havaroval poblíž Addis Abeby šest minut po startu druhý stroj téhož typu, tentokrát v barvách etiopských aerolinek. V jeho troskách zahynulo celkem 157 lidí.

Scénáře obou nehod se do značné míry podobaly – kromě toho, že se jednalo o stejný typ letadla, došlo k haváriím krátce po startu, během stoupání. Záznamy služby FlightRadar24 pak v obou případech ukázaly zjevné problémy s udržováním výšky.

Jako jedna z možných příčin je uváděn automatický vyrovnávací systém MCAS (Manoeuvring Characteristics Augmentation System). Zjednodušeně řečeno jde o software, který má zajišťovat, aby letadlo vlivem rychlosti a nastavení neztratilo výšku z důvodu ztráty vztlaku. Vyšetřování nehod však není u konce a nezbývá než čekat na oficiální závěry.

Aktualizace je tady!

Po 207 zkušebních letech trvajících dohromady 360 hodin Boeing oficiálně oznámil, že je připraven vydat aktualizaci softwaru pro opravu systémů řízení letu. I nadále však oficiálně označuje provedené úpravy jen jako „softwarové vylepšení“.

Před instalací aktualizace ještě bude nutné provést certifikační lety pod dohledem Federální letecké správy (FAA). Během nich bude, kromě jiného, také analyzován aktualizovaný systém řízení letu MCAS. Také další testovací lety tohoto modelu budou pod zvláštní kontrolou FAA.

Prezident Boeingu Dennis Muydenburg uvedl, že firma hodlá předat FAA všechny nezbytné informace. Vyjádřil naději, že po aktualizaci softwaru se model 737 Max 8 stane jedním z nejbezpečnějších letadel, které kdy létalo po obloze. Zatím však není jisté, kdy budou Boeingy 737 Max 8 moci znovu přepravovat cestující. Přinejmenším do konce tohoto léta to podle dostupných zpráv nebude.

Diskuze (122) Další článek: Steve Jobs pracoval na kreditní kartě Applu už v roce 2004

Témata článku: Technika, Software, Bezpečnost, Doprava, Aktualizace, Létání, Letadla, Boeing, Stroj, Řízení letu, Let, Federální letecká správa, Typ letadla, Aktualizace softwaru, Addis Abeba, Systém řízení, Etiopie, MCAS, Troska, Str, Letadlo, Software na Heureka.czTuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Vyzkoušeli jsme DALL-E 2, noční můru všech grafiků. Umělá inteligence zvládne náročné koláže a má smysl pro humor

Vyzkoušeli jsme DALL-E 2, noční můru všech grafiků. Umělá inteligence zvládne náročné koláže a má smysl pro humor

** OpenAI uvolnilo do betaverze umělou inteligenci DALL-E pro generování obrázků a fotografií ** Technologie zvládne generovat obrazy všeho druhu i podle jakéhokoli stylu **

Karel Javůrek
OpenAIUmělá inteligenceByznys
V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

** Létá skvěle, fotí slušně a má autopilota ** Jak se to všechno podařilo vtěsnat do 249 gramů? ** Podívejte se na rozborku nejlepšího dronu letošní sezóny

Jakub Čížek
KvadrokoptéraDJIDrony
Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody