Letadla | Boeing

Boeing musí řešit další problém s letouny 737 Max – nefunguje jim kontrolka

Letouny 737 Max, které jsou bezmála rok uzemněné po dvou tragických haváriích, přidělávají Boeingu další vrásky na čele. V systému varování byla odhalena další chyba, jejíž oprava by však údajně neměla zpozdit termín návratu těchto strojů na oblohu.

Bloomberg informuje, že výrobce během letových zkoušek odhalil nový softwarový problém. Následně o něm elektronickou poštou informoval Federální leteckou správu (FAA). Problém byl v kontrolce, která má upozorňovat na poruchu systému stabilizace letadla.

Problém za problémem

„Provedli jsme změnu softwaru 737 Max před jejich návratem do provozu, abychom zajistili, že se tato kontrolka rozsvítí pouze tehdy, kdy bylo zamýšleno,“ uvedl Boeing. Nový softwarový problém navázal na chybu z ledna tohoto roku, jež způsobila havárii celého počítačového systému letadla, který pak musel být znovu spuštěn.

Šéf Federální letecké správy Steve Dickson řekl v Londýně novinářům, že v příštích několika týdnech může dojít k certifikačnímu letu Boeingu 737 Max. To je klíčový krok, na jehož základě mohou regulační úřady znovu povolit letadlu začít létat s cestujícími.

Dickson uvedl, že FAA vyhodnocuje nejnovější softwarový problém. Bez uvedení dalších podrobností zmínil, že inkriminovaná kontrolka „zůstala svítit déle než požadovanou dobu“. Na přímý dotaz, kdy se letouny vrátí do služby, Dickson odpověděl, že není stanoven žádný konkrétní termín.

Svítá na lepší časy?

Podle nejmenovaných zdrojů obeznámených se situací spočívá hlavní softwarová záplata v tom, že stabilizační systém stroje bude brát v úvahu informace ze dvou letových počítačů. To by mělo eliminovat riziko chyby a následného selhání.

Součástí vylepšení je také přidání varování, které má upozornit piloty, když stabilizační systém, který pomáhá zvedat a snižovat nos letadla, nefunguje správně. Nová chyba pravděpodobně nezmění plánovaný návrat letadla, protože firma počítala s časovými rezervami.

Diskuze (29) Další článek: 12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

Témata článku: Technika, Software, Doprava, Bezpečnost, Letadla, Létání, Boeing, Federální letecká správa, Londýn, Chyba, Kontrolka, Bloomberg, Letadlo, Letoun, Stabilizační systém


Určitě si přečtěte

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 72

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 38

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na klávesnice, myši, routery, tiskárny, sluchátka a další věci k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Vybíráme jak příslušenství na běžnou práci, tak na hraní her

David Polesný | 22

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 22