Boeing postaví další síť internetových družic. Dostal zelenou od FCC, pospíchat ale nechce

Boeing dostal od federální komise FCC zelenou k vypuštění 147 družic, které nabídnou širokopásmové internetové připojení a další telekomunikační služby pro domácnosti, podniky i veřejnou správu.

132 z nich by mělo Zemi obíhat na nízké oběžné dráze ve výšce 1 056 kilometrů nad povrchem. Zbytek pak bude mnohem výše okolo geostacionární dráhy (27 355 až 44 221 km). Družice mohou používat kmitočty 37,5-42 GHz pro downlink a 47,2-50,2 GHz a 50,4-51,4 GHz pro uplink.

Na nebi by tedy mohlo být na sklonku desetiletí docela těsno, vedle největších sítí Starlink, Kuiper a snad i opomíjeného OneWebu totiž přibude ještě (byť mnohem menší) Boeing.

Síť od Boeingu bude hotová až ve 30. letech

Podle předpisů FCC musejí operátoři vypustit alespoň 50 % družic v prvních šesti letech a zbytek do devíti let, aby zbytečně neblokovali pásmo ostatním zájemcům. Nejblíže je splnění tohoto plánu Starlink, Boeing se ale k podobnému tempu nejspíše nechystá.

Firma totiž v přihlášce žádá o výjimku a během šesti let hodlá vypustit pouze prvních pět družic na nejvyšší oběžnou dráhu. Zbývající více než stovku satelitů pak chtěla vypustit v průběhu dvanácti let od získání licence – tedy nejpozději do roku 2033.

FCC ale tento požadavek zamítla s tím, že neshledala žádné podstatné důvody, roč by měla firma blokovat prostor i pásmo tak dlouhé roky bez zjevné akce. Boeing si ale může o odložení zažádat znovu.

Další síť tedy asi ještě dlouhé roky nebude žádnou konkurencí pro ostatní velké ryby, takový Starlink ale přesto vznesl námitky s tím, že se obává rádiových interferencí a vzájemného rušení komunikace. Komise FCC ale podobné obavy smetla ze stolu.

Plné znění licence pro vypuštění 147 družic:

Diskuze (12) Další článek: Intel Core i9-12900K se podařilo přetaktovat na rekordních 8 GHz. S minulou generací to nebylo možné

Témata článku: Internet, Země, Starlink, Satelit, Boeing, Družice, Síť, Poskytovatelé internetu, Připojení k internetu, FCC, GHz, Želé, Internetové připojení, Telekomunikační služby, Boeing P, Kuiper, Satelitní komplety na Heureka.czFacebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2