Skyranger 30 je bojová věž pro mobilní systémy protivzdušné obrany s krátkým dosahem, kterou v roce 2021 vyvinula společnost Rheinmetall Air Defence AG, nástupce legendárního Oerlikonu. Jde o zbraň určenou pro pozemní jednotky, kde hraje roli obrany proti nízkoletícím letounům, vrtulníkům, dronům, sebevražedným dronům i střelám s plochou dráhou letu.
Rheinmetal nedávno oznámil, že systém Skyranger 30 v konfiguraci A1 podstoupil v prosinci 2013 klíčové testy a také ostré střelby ve zkušebním prostoru společnosti, který se nachází ve švýcarském Ochsenbodenu.
Šlo o komplexní zhodnocení systému Skyranger 30 v jeho stacionárním i mobilním módu, kterým bojová věž úspěšně prošla. Jde o významný milník ve vývoji této technologie.
Skyranger 30 A1 slouží jako vývojová a testovací platforma, jejímž hlavním účelem je urychlit dokončení vývoje tohoto systému a jeho nasazení do sériové výroby. V polovině letošního roku (2024) by mělo dojít ke schválení definitivní konfigurace Skyranger 30 A3 k sériové výrobě.
Přizpůsobivý design
Velkou výhodou bojové věže Skyranger 30 je její značně přizpůsobivý design. Osvědčil se v testech a zároveň nabízí široké možnosti pro další optimalizaci a přizpůsobení požadavkům zákazníků, zejména pokud jde o použití různých radarů a konkrétní výzbroje.
V současné době existuje silná poptávka po účinných systémech obrany krátkého dosahu proti dronům a podobným hrozbám.
O bojové věže Skyranger 30 již projevily zájem armády Německa, Dánska a Maďarska. Tito zákazníci plánují osadit věže Skyranger 30 na různá kolová obrněná vozidla (Německo na vozidla Boxer, Dánsko na Piranha V a Maďarsko na KF-41 Lynx).
Za současné mezinárodní situace je nanejvýš žádoucí, aby výroba takových mobilních systémů protivzdušné obrany začala co nejdříve. Včera bylo pozdě.
Pokud jde o výzbroj, bojová věž Skyranger 30 vsadila na revolverový kanon Oerlikon ráže 30 mm, v modifikované verzi KCE, kterou používal švédský „Blesk,“ pozoruhodný víceúčelový bojový letoun Saab 37 Viggen, předchůdce Gripenů.
Munice 30x173mm KETF/ABM.
Tento kanon je přitom známý svou drtivou palebnou silou a vysokou přesností, i za nepříznivých povětrnostních podmínek. Při palbě dávkami zvládne 1 200 ran za minutu.
Kromě revolverového kanonu, jehož dosah je asi 3 km, může být věž vyzbrojena koaxiálním kulometem, raketami země-vzduch jako např. FIM-92 Stinger, Mistral nebo SkyKnight, bojovým laserem nebo systémy pro elektronický boj.
Samozřejmostí je bojový radar, v tomto případě S-band AESA Multi-Mission Radar (AMMR), další senzory a také zařízení pro obranu celého systému, včetně kouřových granátů.