Boston Dynamics ukázal nového robotického skladníka. Nepřipomíná člověka, ale obratné zvíře

  • Boston Dynamics představil nového  průmyslového robota
  • Handle Robot zvládne efektivně pracovat ve skladu a přemisťovat různé balíky
  • Nepodobná se člověku a má podivnou konstrukci

Inženýři ze společnosti Boston Dynamics opět předvedli nový typ robota, který je tentokrát zaměřen už na reálné nasazení do skladů a dalších míst, kde je potřeba rychle a efektivně po kusech přemísťovat různé balíky či věci na různá místa.

Boston Dynamics pravidelně předvádí inovace v oblasti robotů, které mají jak humanoidní konstrukci, tak se podobají například většímu psu a podobně. Jejich konstrukce a technologie patří mezi nejpokročilejší, stále však není na trhu nic, co by šlo prodávat jako použitelný finální produkt. To by se ale mohlo brzy změnit právě s představením nového robotického skladníka.

Handle Robot jako pracant ve skladu

Handle Robot není úplně nový, ale vychází ze starší generace. Jak napovídá název, primárním zaměřením robota je přemísťování věcí, což se děje právě v různých skladech. Boston Dynamics na videu ukazuje dvojici těchto robotů a jejich dovednosti ve dvou různých případech.

Jak je vidět, jeden robot přemísťuje balíky ze skladového regálu na paletu a druhý pak ze stejného místa na běžící pás. Stroje nejsou vybavené žádnými kabely, fungují zcela samostatně na vlastní baterii, která je umístěná v pohyblivé zadní části.

Tato část je kritická pro celé fungování robota při práci s těžší hmotností, pro kterou se „hlavou“ na rameni musí dostat dále do regále. Pomocí motorů a dat ze senzorů v reálném čase velmi rychle vyvažuje tuto těžkou zadní část a zajišťuje tak celkovou stabilitu.

Díky tomu si vystačí pouze se dvěma kolečky, což zároveň znamená, že robot může být skladný a vejde se tak i do velmi úzkých uliček mezi regály. Současná verze robota Handle dokáže obstarat paletu o velikosti 1,2 × 1,7 metru. Jednoduchá konstrukce spoléhá pouze na 10 kloubů a sací hlavici, která se dokáže přizpůsobit různým velikostem a hmotnosti balíků.

Těžké balíky nejsou problém

Dobrou zprávou je, že už v této generaci si roboty poradí s celkem těžkými balíky. Na videu je možné vidět manipulaci s balíky s hmotností kolem 5 kg, konstrukce je ale připravená na to, aby zvládla i balíky o hmotnosti až 15 kg. Veškeré zaměřování a pohyb v prostoru je řízen pomocí přesného kamerového systému, který zpracovává umělá inteligence.

Celý systém je pokročilý i v tom, že dokáže najít ty správné balíky, které je potřeba dát na paletu - viz qr kódy u regálů.

Od armády k průmyslu

Společnost Boston Dynamics dříve ukázala mnoho robotů, jejíchž zaměřením byla armáda a různá forma přesunu v terénu - ať už z pozice pomocníka vojenského týmu, tak i jako prohledávacího robota.

S Handle robotem ale Boston Dynamics konečně ukazuje, že dokáže přichystat i něco smysluplného pro reálné nasazení v „průmyslu 4.0“. Právě u něho se očekává mnohem větší nástup robotizace pracovních míst i tam, kde to dříve nebylo možné kvůli absenci pokročilých senzorů a systémů s umělou inteligencí.

Diskuze (16) Další článek: Twitter udělá radost majitelům telefonů s OLED displejem. Konečně přidal zcela černé rozhraní

Témata článku: Věda, Výzkum, Roboti, Boston Dynamics, Průmysl 4.0, Regál, Balík, Zaměřování, Hmotnost, Konstrukce, Handl, Robot, Sklad, Průmyslový robot, Skladník, BostonSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak složit počítač a nespálit se. 10 častých chyb při výběru nové sestavy

Jak složit počítač a nespálit se. 10 častých chyb při výběru nové sestavy

Výběr nového počítače je radostí i starostí. Čemu se však vyhnout, aby používání takového stroje bylo už jen radostné?

Jan Pánek
Sestavy
Výkon nadevše. Recenze grafické karty Sapphire Pulse AMD Radeon RX 6750 XT

Výkon nadevše. Recenze grafické karty Sapphire Pulse AMD Radeon RX 6750 XT

RX 6750 XT nabízí pěkný nárůst výkonu. Ještě více bohužel narostla spotřeba.

Adam Vágner
Grafické kartyTesty
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Satelitní komunikace je v módě. Garmin inReach Messenger pošle textovku i z těch nejodlehlejších končin světa

Satelitní komunikace je v módě. Garmin inReach Messenger pošle textovku i z těch nejodlehlejších končin světa

** Satelitní komunikaci nemusí mít přímo váš telefon ** Bohatě si vystačíte s doplňkovou krabičkou ** Ta od Garminu vás nenechá ve štychu kdekoliv na světě

Martin Chroust
SatelitKonektivitaGarmin
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně