Boston Dynamics ukázal nového robotického skladníka. Nepřipomíná člověka, ale obratné zvíře

  • Boston Dynamics představil nového  průmyslového robota
  • Handle Robot zvládne efektivně pracovat ve skladu a přemisťovat různé balíky
  • Nepodobná se člověku a má podivnou konstrukci

Inženýři ze společnosti Boston Dynamics opět předvedli nový typ robota, který je tentokrát zaměřen už na reálné nasazení do skladů a dalších míst, kde je potřeba rychle a efektivně po kusech přemísťovat různé balíky či věci na různá místa.

Boston Dynamics pravidelně předvádí inovace v oblasti robotů, které mají jak humanoidní konstrukci, tak se podobají například většímu psu a podobně. Jejich konstrukce a technologie patří mezi nejpokročilejší, stále však není na trhu nic, co by šlo prodávat jako použitelný finální produkt. To by se ale mohlo brzy změnit právě s představením nového robotického skladníka.

Handle Robot jako pracant ve skladu

Handle Robot není úplně nový, ale vychází ze starší generace. Jak napovídá název, primárním zaměřením robota je přemísťování věcí, což se děje právě v různých skladech. Boston Dynamics na videu ukazuje dvojici těchto robotů a jejich dovednosti ve dvou různých případech.

Jak je vidět, jeden robot přemísťuje balíky ze skladového regálu na paletu a druhý pak ze stejného místa na běžící pás. Stroje nejsou vybavené žádnými kabely, fungují zcela samostatně na vlastní baterii, která je umístěná v pohyblivé zadní části.

Tato část je kritická pro celé fungování robota při práci s těžší hmotností, pro kterou se „hlavou“ na rameni musí dostat dále do regále. Pomocí motorů a dat ze senzorů v reálném čase velmi rychle vyvažuje tuto těžkou zadní část a zajišťuje tak celkovou stabilitu.

Díky tomu si vystačí pouze se dvěma kolečky, což zároveň znamená, že robot může být skladný a vejde se tak i do velmi úzkých uliček mezi regály. Současná verze robota Handle dokáže obstarat paletu o velikosti 1,2 × 1,7 metru. Jednoduchá konstrukce spoléhá pouze na 10 kloubů a sací hlavici, která se dokáže přizpůsobit různým velikostem a hmotnosti balíků.

Těžké balíky nejsou problém

Dobrou zprávou je, že už v této generaci si roboty poradí s celkem těžkými balíky. Na videu je možné vidět manipulaci s balíky s hmotností kolem 5 kg, konstrukce je ale připravená na to, aby zvládla i balíky o hmotnosti až 15 kg. Veškeré zaměřování a pohyb v prostoru je řízen pomocí přesného kamerového systému, který zpracovává umělá inteligence.

Celý systém je pokročilý i v tom, že dokáže najít ty správné balíky, které je potřeba dát na paletu - viz qr kódy u regálů.

Od armády k průmyslu

Společnost Boston Dynamics dříve ukázala mnoho robotů, jejíchž zaměřením byla armáda a různá forma přesunu v terénu - ať už z pozice pomocníka vojenského týmu, tak i jako prohledávacího robota.

S Handle robotem ale Boston Dynamics konečně ukazuje, že dokáže přichystat i něco smysluplného pro reálné nasazení v „průmyslu 4.0“. Právě u něho se očekává mnohem větší nástup robotizace pracovních míst i tam, kde to dříve nebylo možné kvůli absenci pokročilých senzorů a systémů s umělou inteligencí.

Diskuze (16) Další článek: Twitter udělá radost majitelům telefonů s OLED displejem. Konečně přidal zcela černé rozhraní

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,