Britská armáda pořizuje izraelské hejnové drony Magni-X

  • Společnost Elbit Systems UK uzavřela kontrakt s britským ministerstvem obrany
  • Ten se týká dodání hejnových „mikrodronů“ Magni-X
  • Jde o kvadrikoptéry, které v současné době již využívají ozbrojené síly více zemí

Společnost Elbit Systems UK, která je dceřinou společností izraelských Elbit Systems, v těchto dnech ohlásila, že uzavřela kontrakt s britským ministerstvem obrany, který se týká dodání hejnových „mikrodronů“ Magni-X.

Zmíněný kontrakt je součástí konceptu Human Machine Teaming, tedy spolupráce mezi lidskými a autonomními jednotkami. Tyto drony budou dodány specializovaným jednotkám britské armády v polovině letošního roku (2023). Pro Elbit Systems UK jde o významný milník v dodávkách autonomních systémů britské armádě.

Magni-X je osvědčený mikrodron s kolmým startem a přistáním pro vojenské využití. Jde o kvadrikoptéru, kterou v současné době již využívají ozbrojené síly více zemí. Mikrodron Magni-X mohou nést rozmanité příslušenství, včetně elektrooptických a infračervených kamerových systémů, které nabízejí rozsáhlé možnosti průzkumu a podpory bojových operací.

Možnost integrace v rámci systému Legion-X

Tyto mikrodrony o váze 2 kilogramy jsou skládací a snadno přenosné. Mohou operovat autonomně, až po dobu jedné hodiny, a jsou vhodné k vytváření hejn. Ve velkém počtu mohou zesilovat operační schopnosti pozemních jednotek. Při nasazení drony Magni-X zanechávají jen malé radarové i akustické stopy, což je předurčuje k operacím v náročném bojovém prostředí.

Významnou předností je možnost integrace v rámci systému Legion-X. Tento systém nabízejí Elbit Systems jako řešení pro autonomní boj, které je založené na robotických platformách a heterogenních rojích rozmanitých dronů. Jde o ucelený systém, který zahrnuje plánování, management i vlastní operace všech typů autonomních bojových prostředků pro nejrůznější mise.

Podle Elbit Systems představuje Legion-X výhodu při střetu s rovnocenným nebo téměř rovnocenným protivníkem. Umožňuje například koordinované nasazení více hejn dronů, které jsou navzájem propojené a nesou rozmanité vybavení. Systém byl navržený tak, aby podporoval rozmanité operace typu Human Machine Teaming, tedy operace založené na spolupráci lidských jednotek a dronů.

V rámci konceptu Legion-X mohou operovat drony ve vzduchu, na hladině i pod hladinou, a na souši nebo v podzemí, podle potřeby konkrétních misí. Jejich nasazení zvyšuje dosah lidských jednotek i jejich výkon ve všech prostředích moderních bojišť.

Váš názor Další článek: Aby byl internet pro děti bezpečnější. CZ.NIC, Člověk v tísni a další vytvoří vzdělávací kurzy nebo televizní seriál

Témata článku: Technologie, Vojenství, Drony, Armáda, Velká Británie, Ozbrojené síly, Elbit Systems, Ministerstvo obrany, Britská armáda, Jednotka, Dodání, Operace, Kontrakt, Drony na Heureka.czZačíná platit Digital Markets Act. Kladivo na Apple, Alphabet, Metu i Microsoft. Může změnit pravidla internetu

Začíná platit Digital Markets Act. Kladivo na Apple, Alphabet, Metu i Microsoft. Může změnit pravidla internetu

** Dnes vstupuje v platnost Digital Markets Act ** Příští rok udělá z digitálních hegemonů strážce přístupu ** A každý takový strážce bude podléhat tvrdé regulaci

Jakub Čížek
Evropská uniePrávoInternet
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

Podrobný návod, jak zrušit SIPO. Nejsnazší je převedení plateb jinam

**Než zrušíte SIPO, musíte platby převést jinam. **Neplatí to nutně pro poplatky veřejnoprávním médiím. **SIPO zrušíte osobně, elektronicky nebo se zruší automaticky.

Petr Urban
Česká poštaNávody
Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft