Jet suit společnosti Gravity Industries už není jen vysněná chiméra, ale fungující produkt. Šíleně drahý, ale funguje. Teď však nastala otázka, co s tím a k čemu je to dobré (samozřejmě kromě toho, že je to the coolest thing ever). V týdnu jetpack vyzkoušelo Britské královské námořnictvo.
Scénář byl takový, že dva hlídkovací čluny obsadí pirátskou loď, jejíž roli zastávala HMS Tamar. Výsledné video je efektní a s technikou pro osobní létání vypadá akce velmi jednoduše, ale v praxi by to patrně bylo trochu komplikovanější. Dá se předpokládat, že by piráti stříleli, zatímco jet-man nemůže, protože ruce používá k letu. Velký náklad také neunese, protože na zádech má pátý motor a palivo. Takže má pouze lehký provazový žebřík připevněný ke stehnu.
Každopádně ovladatelnost a manévrovací schopnosti jetpacku jsou působivé. V Gravity Industries jsou si tak jistí bezpečností svého produktu, že jej pomalu a opatrně pouští mezi lidi:
- Za více než 70 tisíc korun si můžete koupit Flight experience s prohlídkou továrny, instruktáží a třemi lety těžko říct, jak dlouhé jsou).
- Více než 210 tisíc korun stojí individuální Flight training, co už má být příprava pro chystanou závodní sérii Flight Club.
- Jetpack už pravděpodobně jde i koupit, ale na dvě kliknutí v e-shopu to zatím není. Na webu se nedozvíte ani cenu, ta je otázkou osobního jednání.
Takhle v roce 2019 Richard Browning létal v Praze.
S jetpackem už trénují i první jednotlivci z řad veřejnosti. Začíná se s jištěním.
Jak to vypadá při vývoji jetpacku...
Zařízení ze všech stran.