Britský matematik spočítal, kde by se mohly nacházet trosky tajemného letu MH370

Za měsíc to bude už pět let od chvíle, kdy se odmlčel let číslo 370 Malajsijských aerolinií a trosky velkokapacitního Boeingu 777-200ER s největší pravděpodobností dopadly na dno Indického oceánu.

Od té doby se vlády všech zainteresovaných zemí pokusily najít místo, kde by se mohl letoun nacházet, doposud však neúspěšně. Matematik Usama Kadri z Cardiffské univerzity nyní v článku pro časopis Nature nabízí další lokace, kde boeing možná dopadl na hladinu.

Vědci už dříve nabídli několik míst na základě analýzy dat z hydrofonů – podmořských mikrofonů, které zachytávají zvukové vlny šířící se masou oceánů na obrovskou vzdálenost. V Indickém oceánu takto poslouchají dění pod vodní hladinou především dvě klíčové základny poblíž mysu Leeuwin na jihozápadním okraji Austrálie a na britském atolu Diego García jižně od Malediv.

Americká vojenská základna na atolu Diego García:

Primárním cílem podobných hydrofonů je detekce případných testů nukleárních zbraní a to v rámci mezinárodní smlouvy o zákazu jejich používání CTBT. Stručně řečeno, kdyby chtěl někdo tajně kdesi uprostřed oceánu otestovat jadernou bombu, mikrofony to spolehlivě uslyší.

Klepněte pro větší obrázek
Spouštění hydrofonů v severním Atlantiku (Foto: Dave Mellinger/Oregon State University, CC BY-SA 2.0 )

Snímače jsou přitom dostatečně citlivé na to, aby nedetekovaly jen podmořský výbuch ekvivalentu mnoha tisíců až milionů tun TNT, ale třeba i náraz dopravního letadla na vodní hladinu. Pomocí hydrofonů tedy vědci odhadovali možný náraz MH370 už před lety.

Nový výpočet z Cardiffské univerzity však model výrazně vylepšil o rázové vlny, které po dopadu letounu na vodní hladinou prošly celou masou až k mořskému, dnu, po kterém se šířily ke snímačům mnohem rychleji než ve vodě.

Klepněte pro větší obrázek
Světlé obdélníky v ose tyrkysových a fialových azimutů, ze kterých dorazil podezřelý zvuk, označují možné lokace dopadu MH370 podle nových výpočtů. Vše vychází z předpokladu, že let pokračoval buď spíše na jih (pravděpodobnější podle satelitních dat), anebo na jihozápad (oranžové trajektorie).

Vědci díky upravené rychlosti vln a času, kdy hydrofony mohly zachytit náraz, upravili původní časové okno a nově se podívali na mnohem širší úsek dat, ve kterém identifikovali několik nových zvuků, které tehdy dorazily ze zajímavých azimutů – zajímavých vzhledem k předpokládanému letu MH370.

Výsledkem jsou nové lokace, kde by se mohly na dně nacházet trosky trupu Boeingu 777-200ER, záleží však pouze na Austrálii, Malajsii a dalších zemích, zdali opět otevřou nákladné vyšetřování a průzkum v nových poměrně odlehlých oblastech Indického oceánu.

Diskuze (11) Další článek: Facebook slaví 15 let existence. Ošklivý web pro studenty se proměnil v globální fenomén lajků i virtuálních bitek

Témata článku: Věda, Výzkum, Létání, Letadla, Austrálie, Moře, Boeing, Oceán, Malajsie, Trosky, Matematik, Břit, Britský matematik, Cardiffská univerzita, Indický oceán, MRO, Ekvivalent, Jihozápad, Atlantik, Oregon State University, Let, Maledivy, Obdélník, Atol, Vodní hladinaTo si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

** Půlnoční nákup iPhonů není dobrý nápad ** Kupujícího v New Yorku po cestě z Apple Storu přepadli ** Odcizili mu pytel s iPhony v hodnotě 95 tisíc dolarů!

Martin Chroust
USAiPhone
Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

** Kopii iPhonu 14 Pro Max dnes pořídíte o 90% levněji, než originál ** Krabička je stejná, telefon má samozřejmě jiný hardware i výkon ** I přesto máte pocit, že držíte skutečný iPhone

Martin Chroust
ČínaKopie
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

Šedý trh s předplatným se vymyká kontrole. Spotify, Netflix nebo Disney+ můžete mít doslova za pár korun

** Sdílení účtů mezi kamarády je jen začátek ** Dnes letí nákupy předplatných v Indii nebo na Aliexpressu ** Superlevné „netflixy“ ale mohou nakonec spíš škodit

Lukáš Václavík
PředplatnéNetflixSpotify
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Google Translate našel přemožitele. Vyzkoušeli jsme překladač DeepL

Google Translate našel přemožitele. Vyzkoušeli jsme překladač DeepL

** DeepL Translator využívající strojové učení se konečně naučil česky ** Na 22 příkladech vám ukážeme, jak si stojí oproti Googlu a Microsoftu ** Překladatelé nebudou mít brzy co žrát, jak by řekl klasik

Lukáš Václavík
PřekladačSoftware