Brzké uvolnění opatření proti koronaviru může mít katastrofální následky, ukazuje model MIT

  • Experti z MIT vyvinuli model, sledující vliv opatření na pandemii
  • Výsledky nejsou překvapivé: důležitá je rychlost a přísnost
  • Odborníci také varují před příliš brzkým uvolňováním opatření

Experti z Massachusettského technologického institutu (MIT) vyvinuli nový počítačový model, který využívá algoritmy strojového učení k vyhodnocení různých opatření a předpovídání jejich vlivu na šíření nového koronaviru. Model je založen na datech z probíhající pandemie, na kterou různé státy a země po celém světě reagují rozličnými způsoby.

Projekt odstartoval s daty o epidemii COVID-19 z čínského města Wu-chan, v dalších fázích pak začlenil data z Itálie, Jižní Korey a Spojených států amerických. Výsledky kombinují neuronovou síť se stávajícím epidemiologickým modelem SEIR, který bere v úvahu vnímavost, expozici, údaje o počtu nakažených a vyléčených. Cílem bylo vyhodnocení účinnosti opatření a lepší předpověď šíření viru.

Účinná jsou rychlá a přísná opatření

Hlavní otázkou bylo, jak opatřeni, zavedená v jednotlivých zemích, ovlivnila počet lidí infikovaných novým koronavirem. Pomocí modelu byl výzkumný tým schopen odvodit přímou korelaci mezi zavedenými opatřeními a snížením počtu nakažených.

Po 500 opakovaných proškoleních dokázal model předpovídat vzorce šíření a zjistil, že v místech, kde byla rychle zavedena „přísná opatření“ vedlo toto úsilí k účinnému omezení šíření viru. Naopak v zemích, kde byla opatření zaváděna pomalu, jako například v USA, byla snaha o zpomalení šíření méně účinná.

„Náš model je první, který využívá data z epidemie nového koronaviru a spojuje dvě oblasti: strojové učení a standardní epidemiologii,“ vysvětluje vědec Raj Dandekar, který spolu s profesorem Georgem Barbastathisem strávil vývojem modelu několik posledních měsíců.

Podstatné je vyrovnat křivku

Na základě těchto dat model předpovídá, kdy dojde k „vyrovnávání křivky“ z exponenciálního průběhu na lineární. V případě Spojených států by se tak mělo stát právě nyní – konkrétně mezi 15. a 20. dubnem, kdy se počet nemocných v zemi blíží hranici 700 tisíc. Ve stejném období se čeká vrchol v Itálii, kde se počet infikovaných blíží 170 tisícům.

Model dále ukázal, že v zemích, jako je Jižní Korea, kde došlo k okamžitému zásahu vlády a zavedení přísných opatření, došlo k efektivnějšímu zpomalení nárůstu nových případů. Reprodukční číslo kleslo pod hodnotu 1,0, což v praxi znamená, že se infekce nešíří exponenciálně.

„Náš model ukazuje, že zaváděná opatření jsou úspěšná v zájmu snižování reprodukčního čísla pod hranici 1,0“ říká Barbastathis. „To odpovídá bodu, kde dojde k vyrovnání křivky a můžeme sledovat klesající počet nových infekcí.“

Brzké uvolnění může způsobit katastrofu

Odborníci varují, že příliš brzké uvolnění zavedených opatření může mít katastrofální následky. V konečném důsledku by došlo k nárůstu počtu nových případů nebo ke vzniku druhé vlny ohnisek. Studie v tomto směru koreluje se zprávou Světové zdravotnické organizace, která varuje, že „příštích několik týdnů bude pro Evropu kritických“.

Podle Barbastathise ukazuje nebezpečí příliš rychlého uvolnění opatření situace v Singapuru. Druhá vlna infekce, kterou tato země v současné době zažívá, odráží zjištění jejich modelu o korelaci mezi zavedenými opatřeními a počtem nakažených.

Podle modelu lze nárůst počtu nemocných omezit pouze tehdy, je-li splněno více podmínek. Konkrétně se jedná například o opatření, zabraňující přenosu infekce (povinné používání roušek), navyšování lůžkové kapacity v nemocnicích, účinná preventivní opatření na zdravotnických pracovištích a další faktory.

Koronavirus online

Diskuze (148) Další článek: Pátý Týden mobilně z karantény. Koronavirové okénko a nejžhavější drby ze světa smartphonů

Témata článku: Koronavirus, Zdraví, Umělá inteligence, USA, Strojové učení, COVID-19, MIT, Jižní Korea, Viry, Itálie, Karanténa, Infekce, Singapur, Katastrofální následek, Nový koronavirus, Nemocný, Povinné používání, Šíření, Opatření, Epidemiolog, Uvolnění, Wu-chan, Vyrovnání, Quanti, ModelJak vypadá zeď na Facebooku? Většina zobrazených příspěvků je od přátel a bez odkazů

Jak vypadá zeď na Facebooku? Většina zobrazených příspěvků je od přátel a bez odkazů

**Na běžné facebookové zdi výrazně převažují příspěvky od přátel a ze skupin. **Většina zobrazených příspěvků na zdech nemá odkazy vedoucí mimo platformu. **Nejčastěji se zobrazují odkazy vedoucí na YouTube.

Petr Urban
FacebookSociální sítě
Nokia 9210 Communicator. Před 22 lety hi-tech, dnes by se nám z tolika tlačítek zamotala hlava

Nokia 9210 Communicator. Před 22 lety hi-tech, dnes by se nám z tolika tlačítek zamotala hlava

** Přesně před 22 lety představila Nokia svůj legendární model 9210 ** Třetí generace komunikátorů přinesla mnohá vylepšení ** Jako první Nokia běžel na Symbianu (S80), uměl fungovat jako fax

Tomáš HolčíkFilip Kůžel
RetroLegendyVideo
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2