Brzké uvolnění opatření proti koronaviru může mít katastrofální následky, ukazuje model MIT

  • Experti z MIT vyvinuli model, sledující vliv opatření na pandemii
  • Výsledky nejsou překvapivé: důležitá je rychlost a přísnost
  • Odborníci také varují před příliš brzkým uvolňováním opatření
Zdroj: Shutterstock
Brzké uvolnění opatření proti koronaviru může mít katastrofální následky, ukazuje model MIT | Zdroj: Shutterstock

Experti z Massachusettského technologického institutu (MIT) vyvinuli nový počítačový model, který využívá algoritmy strojového učení k vyhodnocení různých opatření a předpovídání jejich vlivu na šíření nového koronaviru. Model je založen na datech z probíhající pandemie, na kterou různé státy a země po celém světě reagují rozličnými způsoby.

Projekt odstartoval s daty o epidemii COVID-19 z čínského města Wu-chan, v dalších fázích pak začlenil data z Itálie, Jižní Korey a Spojených států amerických. Výsledky kombinují neuronovou síť se stávajícím epidemiologickým modelem SEIR, který bere v úvahu vnímavost, expozici, údaje o počtu nakažených a vyléčených. Cílem bylo vyhodnocení účinnosti opatření a lepší předpověď šíření viru.

Účinná jsou rychlá a přísná opatření

Hlavní otázkou bylo, jak opatřeni, zavedená v jednotlivých zemích, ovlivnila počet lidí infikovaných novým koronavirem. Pomocí modelu byl výzkumný tým schopen odvodit přímou korelaci mezi zavedenými opatřeními a snížením počtu nakažených.

Po 500 opakovaných proškoleních dokázal model předpovídat vzorce šíření a zjistil, že v místech, kde byla rychle zavedena „přísná opatření“ vedlo toto úsilí k účinnému omezení šíření viru. Naopak v zemích, kde byla opatření zaváděna pomalu, jako například v USA, byla snaha o zpomalení šíření méně účinná.

„Náš model je první, který využívá data z epidemie nového koronaviru a spojuje dvě oblasti: strojové učení a standardní epidemiologii,“ vysvětluje vědec Raj Dandekar, který spolu s profesorem Georgem Barbastathisem strávil vývojem modelu několik posledních měsíců.

Podstatné je vyrovnat křivku

Na základě těchto dat model předpovídá, kdy dojde k „vyrovnávání křivky“ z exponenciálního průběhu na lineární. V případě Spojených států by se tak mělo stát právě nyní – konkrétně mezi 15. a 20. dubnem, kdy se počet nemocných v zemi blíží hranici 700 tisíc. Ve stejném období se čeká vrchol v Itálii, kde se počet infikovaných blíží 170 tisícům.

Model dále ukázal, že v zemích, jako je Jižní Korea, kde došlo k okamžitému zásahu vlády a zavedení přísných opatření, došlo k efektivnějšímu zpomalení nárůstu nových případů. Reprodukční číslo kleslo pod hodnotu 1,0, což v praxi znamená, že se infekce nešíří exponenciálně.

„Náš model ukazuje, že zaváděná opatření jsou úspěšná v zájmu snižování reprodukčního čísla pod hranici 1,0“ říká Barbastathis. „To odpovídá bodu, kde dojde k vyrovnání křivky a můžeme sledovat klesající počet nových infekcí.“

Brzké uvolnění může způsobit katastrofu

Odborníci varují, že příliš brzké uvolnění zavedených opatření může mít katastrofální následky. V konečném důsledku by došlo k nárůstu počtu nových případů nebo ke vzniku druhé vlny ohnisek. Studie v tomto směru koreluje se zprávou Světové zdravotnické organizace, která varuje, že „příštích několik týdnů bude pro Evropu kritických“.

Podle Barbastathise ukazuje nebezpečí příliš rychlého uvolnění opatření situace v Singapuru. Druhá vlna infekce, kterou tato země v současné době zažívá, odráží zjištění jejich modelu o korelaci mezi zavedenými opatřeními a počtem nakažených.

Podle modelu lze nárůst počtu nemocných omezit pouze tehdy, je-li splněno více podmínek. Konkrétně se jedná například o opatření, zabraňující přenosu infekce (povinné používání roušek), navyšování lůžkové kapacity v nemocnicích, účinná preventivní opatření na zdravotnických pracovištích a další faktory.

Koronavirus online

Diskuze (148) Další článek: Pátý Týden mobilně z karantény. Koronavirové okénko a nejžhavější drby ze světa smartphonů

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, Umělá inteligence, Strojové učení, COVID-19, MIT, USA, Viry, Karanténa, Itálie, Jižní Korea, Opatření, Uvolnění, Šíření, Nemocný, Wu-chan, Nový koronavirus, Katastrofální následek, Singapur, Infekce, Epidemiolog, Povinné používání, Model, Vyrovnání, QuantiRobotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

Robotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

** . Společnost General Dynamics Land Systems předvedla maketu svého nového robotického vozidla TRX ** To představuje unikátní mobilní systém pro 50 sebevražedných dronů Switchblade ** Vozidlo TRX je v této verzi rovněž vybaveno kvadrikoptérou

Stanislav Mihulka
VojenstvíDronyRoboti
Sherlock Holmes Chapter One má datum vydání. Verze pro starší konzole se opozdí

Sherlock Holmes Chapter One má datum vydání. Verze pro starší konzole se opozdí

Studio Frogwares, které můžete znát jako autory The Sinking City, konečně odhalilo, kdy se můžeme těšit na nového Sherlocka.

Martin Nahodil
Sherlock Holmes: Chapter OneDatum vydání
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze venkovní IP kamery TP-Link Tapo C310. Odolá nepřízni a vidí i ve tmě

Recenze venkovní IP kamery TP-Link Tapo C310. Odolá nepřízni a vidí i ve tmě

Kamery Tapo jsou zajímavé svou cenou, funkcionalitou, ale i jednoduchostí. Stejně je tomu i u modelu, který je určený pro provoz ve venkovním prostředí, aby vám mohl ohlídat třeba dům či chatu.

Antonín Trčálek
KameraBezpečnost