Koronavirus | COVID-19 | Strojové učení

Brzké uvolnění opatření proti koronaviru může mít katastrofální následky, ukazuje model MIT

  • Experti z MIT vyvinuli model, sledující vliv opatření na pandemii
  • Výsledky nejsou překvapivé: důležitá je rychlost a přísnost
  • Odborníci také varují před příliš brzkým uvolňováním opatření
Zdroj: Shutterstock
Brzké uvolnění opatření proti koronaviru může mít katastrofální následky, ukazuje model MIT | Zdroj: Shutterstock

Experti z Massachusettského technologického institutu (MIT) vyvinuli nový počítačový model, který využívá algoritmy strojového učení k vyhodnocení různých opatření a předpovídání jejich vlivu na šíření nového koronaviru. Model je založen na datech z probíhající pandemie, na kterou různé státy a země po celém světě reagují rozličnými způsoby.

Projekt odstartoval s daty o epidemii COVID-19 z čínského města Wu-chan, v dalších fázích pak začlenil data z Itálie, Jižní Korey a Spojených států amerických. Výsledky kombinují neuronovou síť se stávajícím epidemiologickým modelem SEIR, který bere v úvahu vnímavost, expozici, údaje o počtu nakažených a vyléčených. Cílem bylo vyhodnocení účinnosti opatření a lepší předpověď šíření viru.

Účinná jsou rychlá a přísná opatření

Hlavní otázkou bylo, jak opatřeni, zavedená v jednotlivých zemích, ovlivnila počet lidí infikovaných novým koronavirem. Pomocí modelu byl výzkumný tým schopen odvodit přímou korelaci mezi zavedenými opatřeními a snížením počtu nakažených.

Po 500 opakovaných proškoleních dokázal model předpovídat vzorce šíření a zjistil, že v místech, kde byla rychle zavedena „přísná opatření“ vedlo toto úsilí k účinnému omezení šíření viru. Naopak v zemích, kde byla opatření zaváděna pomalu, jako například v USA, byla snaha o zpomalení šíření méně účinná.

„Náš model je první, který využívá data z epidemie nového koronaviru a spojuje dvě oblasti: strojové učení a standardní epidemiologii,“ vysvětluje vědec Raj Dandekar, který spolu s profesorem Georgem Barbastathisem strávil vývojem modelu několik posledních měsíců.

Podstatné je vyrovnat křivku

Na základě těchto dat model předpovídá, kdy dojde k „vyrovnávání křivky“ z exponenciálního průběhu na lineární. V případě Spojených států by se tak mělo stát právě nyní – konkrétně mezi 15. a 20. dubnem, kdy se počet nemocných v zemi blíží hranici 700 tisíc. Ve stejném období se čeká vrchol v Itálii, kde se počet infikovaných blíží 170 tisícům.

Model dále ukázal, že v zemích, jako je Jižní Korea, kde došlo k okamžitému zásahu vlády a zavedení přísných opatření, došlo k efektivnějšímu zpomalení nárůstu nových případů. Reprodukční číslo kleslo pod hodnotu 1,0, což v praxi znamená, že se infekce nešíří exponenciálně.

„Náš model ukazuje, že zaváděná opatření jsou úspěšná v zájmu snižování reprodukčního čísla pod hranici 1,0“ říká Barbastathis. „To odpovídá bodu, kde dojde k vyrovnání křivky a můžeme sledovat klesající počet nových infekcí.“

Brzké uvolnění může způsobit katastrofu

Odborníci varují, že příliš brzké uvolnění zavedených opatření může mít katastrofální následky. V konečném důsledku by došlo k nárůstu počtu nových případů nebo ke vzniku druhé vlny ohnisek. Studie v tomto směru koreluje se zprávou Světové zdravotnické organizace, která varuje, že „příštích několik týdnů bude pro Evropu kritických“.

Podle Barbastathise ukazuje nebezpečí příliš rychlého uvolnění opatření situace v Singapuru. Druhá vlna infekce, kterou tato země v současné době zažívá, odráží zjištění jejich modelu o korelaci mezi zavedenými opatřeními a počtem nakažených.

Podle modelu lze nárůst počtu nemocných omezit pouze tehdy, je-li splněno více podmínek. Konkrétně se jedná například o opatření, zabraňující přenosu infekce (povinné používání roušek), navyšování lůžkové kapacity v nemocnicích, účinná preventivní opatření na zdravotnických pracovištích a další faktory.

Koronavirus online

Diskuze (147) Další článek: Pátý Týden mobilně z karantény. Koronavirové okénko a nejžhavější drby ze světa smartphonů

Témata článku: Zdraví, Koronavirus, COVID-19, USA, Umělá inteligence, Jižní Korea, Viry, Strojové učení, Karanténa, Itálie, Nemocný, MIT, Nový koronavirus, Katastrofální následek, Uvolnění, Povinné používání, Singapur, Infekce, Wu-chan, Vyrovnání, Model, Šíření, Opatření, Epidemiolog


Určitě si přečtěte

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 43

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 147