Budeme v letadlech sedět ve dvou patrech? Zephyr Aerospace ukazuje moderní vizi ekonomické třídy

Italský start-up Zephyr Aerospace představil svou vizi moderní kabiny letadla pro cestující v prémiové ekonomické třídě. Dvoupatrové provedení má při stejné kapacitě přinést větší pohodlí, ale též zajistit vyšší míru soukromí a sociální distancování.

Cestování na dlouhých trasách v ekonomické třídě nebývá u většiny aerolinek právě pohodlné. Kromě nedostatku místa pro nohy často není mnoho prostoru ani po stranách, situace se ještě zhoršuje v okamžiku, kdy si cestující před vám sklopí sedačku.

Řešení ve dvou patrech

Díky firmě Zephyr Aerospace bude možná jednou letecká doprava mnohem pohodlnější. Italové totiž navrhli nové provedení kabiny pro cestující se sedadly umístěnými nad sebou. Řešení je dle jejich slov použitelné pro většinu dopravních letadel Boeing a Airbus.

Design sedadel zajišťuje cestujícím vyšší úroveň soukromí a větší prostor při stejném počtu míst. Významnou přidanou hodnotou je možnost lůžkové úpravy, která najde uplatnění zejména při dlouhých transoceánských letech. Nedostatek spánku je přitom označován za jeden z důvodů takzvané pásmové nemoci (jet lagu).

S nápadem přišel generální ředitel Zephyr Aerospace Jeffrey O'Neill, když během nejdelšího komerčního letu na světě ze Singapuru do New Yorku seděl ve třídě Premium Economy Class a nemohl usnout. „Je to opravdu nepříjemné. Proč je tak obtížné najít cenově dostupný způsob, jak si lehnout během 19 hodin trvajícího letu?“ ptal se sám sebe.

Pohodlnější létání

O'Neill si vzpomněl na dlouhou jízdu autobusem, kterou podnikl v Argentině, ve kterém byla sedadla umístěna do dvoupatrové formace. Zde byl schopen spát, i když za svou jízdenku zaplatil mnohem méně peněz než za letenku. Tak vznikl nápad umístit nad sedadla další do druhého patra.

Výsledkem je větší prostor pro nohy a možnost ležet, aniž by letecké společnosti musely snižovat počet míst. V současné době jsou sedadla Zephyr ve fázi makety a O'Neill jedná s velkými leteckými společnostmi Delta Air Lines, Lufthansa, Virgin Atlantic, British Airways, Japan Airlines a Qantas o nasazení svého řešení do praxe.

Firma své řešení označuje jako „demokratizaci pohodlí na obloze“ s tím, že nabídne vyšší komfort těm cestujícím, jež nejsou ochotni připlácet za Business Class. Cestující v prémiové ekonomické třídě tak v budoucnosti možná nebudou nuceni sedět v nepřirozeně vzpřímené poloze.

Diskuze (19) Další článek: Přes tisícovku vědců vyzývá: Přestaňme vyvíjet algoritmy pro předpovídání kriminality

Témata článku: Doprava, Letadla, Boeing, Létání, Itálie, Cestování, Airbus, Delta Air Lines, Let, Aerospace, Virgin Atlantic, Argentina, Patro, Modern, Lufthansa, Zephyr, Bude, Sedadlo, Qantas, New York, Letecká společnost, Singapur, British Airways, Business Class, Japan AirlinesPodívejte se na prodlouženou scénu z letadla ve filmu Uncharted

Podívejte se na prodlouženou scénu z letadla ve filmu Uncharted

Film si rozhodně bude brát některé inspirace z herní série.

Michal Maliarov
FilmSony
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

Utopili jste telefon? Ještě není vše ztraceno. Poradíme, jak ho zachránit

** Voděodolnost dnes ještě stále není samozřejmost u všech telefonů ** Polití či utopení tak může telefon nenávratně zničit ** Poradíme, co v takových případech dělat a jak jej zachránit

Martin Miksa
Tipy a trikyVideo
Mimořádné aktualizace pro Windows opravují od ledna nefunkční VPN a jiné problémy
Petr Urban
Windows 11Windows UpdateWindows 10Operační systémy
Zlatý řez ve fotografii

Zlatý řez ve fotografii

Mezi základní kameny fotografické techniky patří kompozice. Obdélníkový tvar fotografie umožňuje různé umístění fotografovaného předmětu ve scéně.

Tomáš Slavíček
Fotoškola
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Už vás nebaví hledání potvrzení v telefonu? Caviar vyryje QR kód rovnou na záda iPhonu 13 Pro

Už vás nebaví hledání potvrzení v telefonu? Caviar vyryje QR kód rovnou na záda iPhonu 13 Pro

** Caviar ukázal další speciální edici iPhonu 13 Pro ** Záda podepíše vyrytým QR kódem, který může vést kamkoliv ** Nejdražší varianta telefonu stojí čtvrt milionu!

Martin Chroust
CaviarLimitovaná edice