Budoucí astronauté mohou na Marsu vyrábět palivo z metanu

  • Snad to nebude tak dlouho trvat a astronauté vyrazí ze Země na Mars
  • Kde ale vezmou palivo potřebné pro zpáteční cestu?
  • Mohli by ho vyrábět z metanu, který je už na rudé planetě přítomen

Snad to nebude tak dlouho trvat a astronauté vyrazí ze Země na Mars. Určitě tam úspěšně doletí a přistanou. Jak se ale dostanou zpátky? Budou potřebovat hodně paliva a jejich možnosti budou spíše omezené. Vozit palivo na zpáteční cestu už ze Země by bylo velice nákladné.

Podle nové studie, kterou vedl fyzik Huolin Xin z americké University of California, Irvine, bude možné vyrábět potřebné raketové palivo z metanu, který je už na Marsu přítomen. S takovým přístupem by lety mezi Zemí a Marsem byly mnohem více praktické.

O podobné technologii již dříve uvažoval Elon Musk, který hodlal používat oxid uhličitý a vodu z marťanského ledu pro výrobu uhlíku a vodíku, jejichž spojením by vznikal metan.

Teoreticky by astronauti, kteří by měli potřebné vybavení, mohli vyrábět raketové palivo na Marsu, z místních zdrojů. S ním by pak letěli domů. Technologie je zatím v raném stadiu vývoje a byla testována pouze v laboratoři, nikoliv v terénních podmínkách. Jak uvádí Xin, ještě bude potřeba hodně výzkumu a hodně inženýrství. Dosavadní výsledky jsou prý ale velmi slibné.

Pomohl jednoatomový zinkový katalyzátor

Xin s kolegy využili existující metodu přeměny vody na dýchatelný kyslík, která funguje na Mezinárodní vesmírné stanici. Původně měla dva kroky, teď má jen jeden. Významnou roli v jejich postupu hraje jednoatomový zinkový katalyzátor.

Právě zinek má jako katalyzátor celou řadu výhod. Je rychlý, vysoce selektivní a přenosný, což jej předurčuje k použití při letových operacích ve vesmíru. Zinkový katalyzátor přitom velmi účinně přispívá k produkci metanu z oxidu uhličitého.

Palivo založené na metanu dnes využívají jen málokteré pohonné systémy. Do budoucna by ale takové palivo mohlo mít řadu výhod oproti dnes tradičnímu kapalnému vodíku.

V tuto chvíli už na vývoji takových pohonů pracují ve SpaceX, kde by metanovým palivem chtěli pohánět motory Raptor, také v Blue Origin s jejich motorem BE-4 nebo ve Firefly Aerospace, kde by metanové palivo mohlo pohánět připravovanou nosnou raketu Firefly Alpha.

Diskuze (6) Další článek: Microsoft opravuje chybu Windows 10, která způsobovala vynucené restartování

Témata článku: Technologie, Vesmír, Budoucnost, SpaceX, Výzkum, Země, Elon Musk, Mars, Meta, metan, Kolonizace, Astronaut, FUEL, Irvin, Raptor, University of California, Palivo, Rudá planeta, Katalyzátor, Zpáteční cesta, MarsaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Vyrobte si elektřinu sami. S dobře vybranou fotovoltaikou vás nebude trápit zdražování, Rusko a vlastně ani vlastní stát

Vyrobte si elektřinu sami. S dobře vybranou fotovoltaikou vás nebude trápit zdražování, Rusko a vlastně ani vlastní stát

Zdražení se na nás valí ze všech stran a nejvíce se týká energií. Ať už je to plyn, pohonné hmoty, nebo elektřina. Z těchto tří můžete nejvíce zahýbat právě s elektřinou, a to investicí do fotovoltaické elektrárny. Podívejme se objektivním pohledem, pro koho je vhodná, a komu se naopak vůbec nevyplatí.

Jiří Kuruc
EnergetikaFotovoltaika
Recenze mobilu OnePlus 10 Pro. Nejistě přešlapuje na místě

Recenze mobilu OnePlus 10 Pro. Nejistě přešlapuje na místě

** Slibuje špičkovou výbavu a láká na fotoaparát Hasselblad ** Má lepší výbavu, výdrž i rychlejší dobíjení ** O některé přednosti ale bohužel i přišel

Martin Miksa
HasselbladSmartphonyRecenze
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Tiny Tina’s Wonderlands ve startovním traileru láká na solidní akční blbůstku
Michal Maliarov
Looter-shooterTiny Tina's WonderlandsVideo
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět