Budoucnost letectví? Airbus představil tři designy letadel poháněných vodíkem

Společnost Airbus představila návrhy 3 letadel, která by byla poháněna vodíkem. Všechna tři jsou souhrnně označována jako „ZEROe“.

Jedno z těchto letadel by dokázalo přepravit až 200 pasažérů na vzdálenost 2000 námořních mil, tedy cca 3700 km. Kapalný vodík by byl skladován a distribuován pomocí nádrží v zadní části.

Klepněte pro větší obrázek

Druhý design spoléhá na turbovrtulové motory a je určen pro výlety na kratší vzdálenosti (kolem 1000 námořních mil). Jeho kapacita činí 100 cestujících.

Klepněte pro větší obrázek

Třetí – a největší ze všech – je koncipovaný neobvyklým způsobem. „Výjimečně široký trup otevírá více možností pro skladování a distribuci vodíku i pro uspořádání kabiny,“ komentoval to Airbus. I toto letadlo by pojalo 200 pasažérů.

CEO Airbusu Guillaume Faury uvedl, že přechod na vodík coby hlavní zdroj energie pro takové koncepční stroje bude vyžadovat „rozhodnou akci celého leteckého ekosystému“.

„Jsem pevně přesvědčen o tom, že využívání vodíku – jak v syntetických palivech, tak coby primárního zdroje energie pro komerční letadla – má potenciál významně snížit dopady letectví na klima,“ dodal.

Diskuze (37) Další článek: Ukažte, kde jste: Tip na snadné sdílení polohy přes Glympse

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,