Budoucnost výzkumu vesmíru? Japonci chtějí nahradit lidské astronauty roboty

Japonský startup Gitai má velké ambice. Jeho zakladatelé se domnívají, že na různých orbitálních stanicích by mohli místo lidských astronautů působit humanoidní roboti... a rádi by svou vizi uvedli v život.

Výchozí myšlenka je jednoduchá: vysílat do vesmíru lidi je nejen riskantní, ale také drahé. Kdyby japonská kosmická agentura začala využívat roboty, podle Bloomberg News by ušetřila až 90 % nákladů potřebných na dopravu jedné osoby ze Země na vybranou stanici.

Největší výzvu pochopitelně představuje vývoj robotů, kteří budou natolik sofistikovaní, že člověka skutečně dokážou nahradit – a to třeba i v oblasti vědeckého bádání.

Levněji i bezpečněji

Z dostupných informací plyne, že tyto stroje by měly fungovat podobně jako drony, tzn. budou dálkově ovládané kvalifikovanými operátory. Díky tomu by výzkum vesmíru mohl být levnější i bezpečnější.

Gitai již loni představil robota, který sice zvládal plnit určité zajímavé úkoly, ale neobešlo se to bez občasných zadrhelů. CEO startupu Sho Nakanose nicméně zůstává optimistou.

„Uvidíme éru, v níž lidé ve vesmíru budou pracovat, nejen do něj létat. Chceme, aby naši roboti vytvořili základny pro Blue Origin and SpaceX,“ konstatoval v rozhovoru pro Bloomberg News.

Diskuze (9) Další článek: Chrome bude výrazně bezpečnější a chystá nový domov pro doplňky

Témata článku: Technologie, Vesmír, Budoucnost, Výzkum, Kosmonautika, Japonsko, Země, Roboti, Robot, Japonec, Bloomberg News, Astronaut, Start-up, Robota, Výzkum vesmíruZakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2