Budoucnost výzkumu vesmíru? Japonci chtějí nahradit lidské astronauty roboty

Japonský startup Gitai má velké ambice. Jeho zakladatelé se domnívají, že na různých orbitálních stanicích by mohli místo lidských astronautů působit humanoidní roboti... a rádi by svou vizi uvedli v život.

Výchozí myšlenka je jednoduchá: vysílat do vesmíru lidi je nejen riskantní, ale také drahé. Kdyby japonská kosmická agentura začala využívat roboty, podle Bloomberg News by ušetřila až 90 % nákladů potřebných na dopravu jedné osoby ze Země na vybranou stanici.

Největší výzvu pochopitelně představuje vývoj robotů, kteří budou natolik sofistikovaní, že člověka skutečně dokážou nahradit – a to třeba i v oblasti vědeckého bádání.

Levněji i bezpečněji

Z dostupných informací plyne, že tyto stroje by měly fungovat podobně jako drony, tzn. budou dálkově ovládané kvalifikovanými operátory. Díky tomu by výzkum vesmíru mohl být levnější i bezpečnější.

Gitai již loni představil robota, který sice zvládal plnit určité zajímavé úkoly, ale neobešlo se to bez občasných zadrhelů. CEO startupu Sho Nakanose nicméně zůstává optimistou.

„Uvidíme éru, v níž lidé ve vesmíru budou pracovat, nejen do něj létat. Chceme, aby naši roboti vytvořili základny pro Blue Origin and SpaceX,“ konstatoval v rozhovoru pro Bloomberg News.

Diskuze (9) Další článek: Chrome bude výrazně bezpečnější a chystá nový domov pro doplňky

Témata článku: Technologie, Vesmír, Výzkum, Budoucnost, Japonsko, Roboti, Kosmonautika, Země, Robota, Bloomberg News, Robot, Výzkum vesmíru, Astronaut, Start-up, Japonec40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Huawei strčilo sluchátka do pouzdra od rtěnky. Je to nápadité a překvapivě i vkusné

Huawei strčilo sluchátka do pouzdra od rtěnky. Je to nápadité a překvapivě i vkusné

Nová zcela bezdrátová sluchátka Huawei Freebuds Lipstick

Jan Láska
TWSZcela bezdrátová sluchátka
Robotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

Robotický tank TRX veze 50 sebevražedných dronů Switchblade. Tohle je zbraň nové doby

** . Společnost General Dynamics Land Systems předvedla maketu svého nového robotického vozidla TRX ** To představuje unikátní mobilní systém pro 50 sebevražedných dronů Switchblade ** Vozidlo TRX je v této verzi rovněž vybaveno kvadrikoptérou

Stanislav Mihulka
VojenstvíDronyRoboti