Japonský startup Gitai má velké ambice. Jeho zakladatelé se domnívají, že na různých orbitálních stanicích by mohli místo lidských astronautů působit humanoidní roboti... a rádi by svou vizi uvedli v život.
Výchozí myšlenka je jednoduchá: vysílat do vesmíru lidi je nejen riskantní, ale také drahé. Kdyby japonská kosmická agentura začala využívat roboty, podle Bloomberg News by ušetřila až 90 % nákladů potřebných na dopravu jedné osoby ze Země na vybranou stanici.
Největší výzvu pochopitelně představuje vývoj robotů, kteří budou natolik sofistikovaní, že člověka skutečně dokážou nahradit – a to třeba i v oblasti vědeckého bádání.
Levněji i bezpečněji
Z dostupných informací plyne, že tyto stroje by měly fungovat podobně jako drony, tzn. budou dálkově ovládané kvalifikovanými operátory. Díky tomu by výzkum vesmíru mohl být levnější i bezpečnější.
Gitai již loni představil robota, který sice zvládal plnit určité zajímavé úkoly, ale neobešlo se to bez občasných zadrhelů. CEO startupu Sho Nakanose nicméně zůstává optimistou.
„Uvidíme éru, v níž lidé ve vesmíru budou pracovat, nejen do něj létat. Chceme, aby naši roboti vytvořili základny pro Blue Origin and SpaceX,“ konstatoval v rozhovoru pro Bloomberg News.