Automobily

Bugatti Centodieci: Unikátní sporťák za čtvrt miliardy má 16válcový motor, 4 turba a výkon 1600 koní

Z 0 na 100 km/h dokáže Bugatti Centodieci akcelerovat za 2,4 sekundy, rychlosti 200 km/h dosáhne za 6,1 sekundy a sprint z 0 na 300 km/h pokoří za 13,1 sekundy. Maximálka je omezena na 380 km/h. Tohle auto je technický skvost, ale zároveň i umělecké dílo a skvělá investice pro deset majetných kupců. Víc aut se totiž nevyrobí a ačkoli stojí čtvrt miliardy korun, jejich cena už bude dále jen stoupat. 

Auto bylo výrobcem představeno už loni, nyní zprávy o tomto autě rozvířilo odhalení jednoho z deseti zákazníků, na které se dostalo. Je jím fotbalista Cristiano Ronaldo. Ten je velkým fanouškem značky Bugatti a už má v garáži několik kousků, včetně Bugatti La Voiture Noire.

Více než majitel nás ale zajímá technika tohoto unikátního vozu – uvnitř je totiž šestnáctiválcový motor s válci uspořádanými do W a s celkovým objemem 8 litrů. Aby toho nebylo málo, motor má hned čtyři turba

Brutální pohonná jednotka je maximálně odlehčena a zasazena do konstrukce auta z hliníku a kompozitových materiálů. Celkový výkon dosahující 1600 koní se tak veze v autě, které neváží ani dvě tuny a dosahuje úctyhodného poměru 885 koní na tunu. Výkon se přitom nezužitkuje jen na přímé zrychlení, díky aerodynamice a přítlaku udrží v zatáčkách přetížení až 1,6 G.

Auto v mnoha detailech odkazuje na ikonický model Bugatti EB110, konstrukčně však vychází z moderního modelu Chiron. 

Diskuze (20) Další článek: Spojené státy začaly monitorovat šíření nákazy pomocí údajů z mobilních reklam

Témata článku: Automobily, Zajímavosti, SOB Top, Cristiano Ronaldo, Chiron, Turba, Motor, Čtvrt miliardy, Bugatti, Kůň, Sporťák, Auto


Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X