Bugatti Centodieci: Unikátní sporťák za čtvrt miliardy má 16válcový motor, 4 turba a výkon 1600 koní

Z 0 na 100 km/h dokáže Bugatti Centodieci akcelerovat za 2,4 sekundy, rychlosti 200 km/h dosáhne za 6,1 sekundy a sprint z 0 na 300 km/h pokoří za 13,1 sekundy. Maximálka je omezena na 380 km/h. Tohle auto je technický skvost, ale zároveň i umělecké dílo a skvělá investice pro deset majetných kupců. Víc aut se totiž nevyrobí a ačkoli stojí čtvrt miliardy korun, jejich cena už bude dále jen stoupat. 

Auto bylo výrobcem představeno už loni, nyní zprávy o tomto autě rozvířilo odhalení jednoho z deseti zákazníků, na které se dostalo. Je jím fotbalista Cristiano Ronaldo. Ten je velkým fanouškem značky Bugatti a už má v garáži několik kousků, včetně Bugatti La Voiture Noire.

Více než majitel nás ale zajímá technika tohoto unikátního vozu – uvnitř je totiž šestnáctiválcový motor s válci uspořádanými do W a s celkovým objemem 8 litrů. Aby toho nebylo málo, motor má hned čtyři turba

Brutální pohonná jednotka je maximálně odlehčena a zasazena do konstrukce auta z hliníku a kompozitových materiálů. Celkový výkon dosahující 1600 koní se tak veze v autě, které neváží ani dvě tuny a dosahuje úctyhodného poměru 885 koní na tunu. Výkon se přitom nezužitkuje jen na přímé zrychlení, díky aerodynamice a přítlaku udrží v zatáčkách přetížení až 1,6 G.

Auto v mnoha detailech odkazuje na ikonický model Bugatti EB110, konstrukčně však vychází z moderního modelu Chiron. 

Diskuze (20) Další článek: NÚKIB varuje: Aktuální vlna solidarity okolo COVID-19 nesmí obalamutit ajťáky

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,